• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Ajatko vapaaehtoisesti sateessa?

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja Jumppanen
  • Aloituspäivä Aloituspäivä

Ajatko vapaaehtoisesti sateessa? -

  • Ajan

    Ääniä: 1 16,7%
  • En aja

    Ääniä: 5 83,3%

  • Ääniä yhteensä
    6
Kyllä vaan tulee aina joskus, lähdettyä sateeseen ajamaan
sport05.gif
 
Missäs tämän ketjun kermaperseet on? Jos sataa niin ajetaan, jos ei sada niin ajetaan sillonkin.
biggrin.gif
 
En ! Ei se nyt niin kivaa ole, mutta kyllä niitä masokistejä varmaan tältäkin foorumilta löytyy
wink.gif
 
Ehdottomasti EN!

Ei mitään mahda jos kesken reissun rupeaa satamaan, mutta en lähde ajelemaan jos sataa.
 
En varsinaisesti lähde ajamaan sateessa mutta tienpäällä en vaihda reittiä sateen takia. Vastasin ajan.

Tuli mieleen kun joskus isäukko sanoi että penskana kun satapiikin omistin niin mitä synkempiä pilviä taivaalle kerääntyi, poika kaivoi sadepukua kaapista ja eikun tienpäälle vaan. Jotenkin muistan itsekin että silloin tykkäsin ajella sateessa. Asiaan saattoi vaikuttaa, ja miksei vieläkin se että olen kovasti heinäallerginen. Sateella allergeeneja on huomattavasti vähemmän ilmassa, jos ollenkaan. Nykyään allergialääkityskin on aivan eri tasolla kuin silloin.
 
Mää kävelen, juoksen, pelaan futista, ajan mopolla, yövyn asennolla jne. silloin kun on mieli. Ei ole keliriippuvaista mikään em. ja aika harva muukin tekeminen.
 
Satoi tai paistoi, kaikki käy ;) tosin ei ole kuin kyytiläisen kanta tähän asiaan sade keliltä, saas nährä muuttuuko mielipide kun omalla pyörällä pitäs sateella lähteä liikenteeseen
tounge.gif


062802moto_prv.gif
 
Yleisön vastustelusta huolimatta tulee monesti lähdettyä sateeseen..
Menee yleensä sadealueiden väistelemiseksi kuitenkin, kun pilvet liikkuu sen 7 m/s ja pyörä yli 20 m/s.
 
Tasan kerran ajanu sateessa. Nauvo-Parainen-Turku-Akaa
ja koko vitun ajan satoi. Sai riittää, tosta lähtien ei oo mopolla liikuttu kuin hupitarkoituksessa ja säätutkat luettuna.

Saattaa vaikuttaa myös se että kun ostin sadeasun ja jos se on mukana ei taatusti sada.
 
Ei se sää vaikuta jos haluaa lähteä johonkin.
Ajovarusteet on kuitenkin pantava päälle.
Satoi tai paistoi.
Sokeri sulaa sateessa minä en.
biggrin.gif
 
Back
Ylös