• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Ahvenisto 5.5.2024 (Sunnuntai)

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja Jonezi
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Motorgin ratapäiväkuvauskausi avattu. Alkoi nyt järkkärikalustolla 11. peräkkäinen vuosi Motorgin ratapäiviä kuvatessa.
Elisestä raitisilmamyrkytyksestä toivuttuani, olen tänään vasta saanut raakattua ottamistani kuvista pahimmat blurrit pois. 1600 kuvasta jäi vietä n.1100 kehitettäväksi. Taidot on talviterässä, suttua tulee urakalla, eli eka ratapäivä keväällä on aina "ruosteenpoistokurssi" tässäkin hommassa. Talvella kun ei tule kuvattua oikeastaan mitään.

Hätäisimmille muistutukseksi, kuvat tulee julkaisuun taas viikon parin viiveellä -eli mun ratapäivä vaan jatkuu ja jatkuu iltaisin, niiden käsittelyssä julkaisukelpoisiksi kun on oma hommansa ja harrastuspohjalta mennään.

Niille tiedoksi, jotka olivat nyt ekaa kertaa Motorgin ratapäivällä, ottamani kuvat ovat teidänkin käytettävissänne, eikä ne maksa mitään, kunhan kaupalliseen toimintaa ette niitä ilman erillistä lupaa käytä.

Ilmoittelen tällä foorumilla, ja Orgin Face -ryhmässä sitten kun saan kuvat valmiiksi ja julkaisen ne.

Ne löytyvät Flickr -albumeina googlettamalla Holtsun napsut, tai suoraan tuolta:

https://www.flickr.com/photos/holtsu/albums/

Luuriin kannattaa ladata Flickr -applikaatio, ja rekkautua, jolloin selailu ja imurointi on luurillakin käytännöllisempää. Eikä maksa mitään.
 
Ghostrider sanoi:
Samoin olen minäkin pitänyt luontevana että siihen pääsuoralle ei enää tyrkätä kun on varikolle tulossa, mutta vähän oli kirjavuutta tuossa. Ja jos ei muista lapaa nostaa ennen tornia, niin sitten vaikka pääsuoralla hanska ylös ja normaalilla linjalla hevosenkenkään, jossa sitten jää sisälinjalle ja menee varikolle, siinä kun harva työntää sisältä ohi muutenkaan.

Tossa vielä videolle tarttunut tuo tilanne https://youtu.be/sPZctfzEGZM?si=dYXxAOOmQJWuQpk2 Jos ei suoraan osunut oikeaan kohtaan, niin tasan 8 minuutin kohdalla itse tapahtuma. Jäi tohon nyt vielä väliä kuitenkin, ja tulipa se oma enkkakierroskin juuri tuolla kierroksella :grin:
Tää riippuu myös melkolailla paljon siitä miten nopee kuski siellä työntää, että mitä käy jos/kun teet mitä.

Jos siellä ajaa tyyppi jota ohitetaan vasemmalta ja oikealta ja se nostaa tumppunsa vasta mutkan jälkee ni siinä on riskielementti jos joku just hakee ohitusta.

Jos sen sijaan siellä tuupataan 1:28 tai alle, ni kovin todennäköistä ei oo että sellasesta kuskista on kukaan lähdössä ikinä hakemaan mitää jarruohitusta siihe ykköseen, joten hyvin riittää että sen taipeen jälkeen tassu pystyyn samalla ku vetää sisäreunaan.

Toki ihan yleisohjeena se on toimiva, että lapanen ylös ennen sitä tornin taivetta, mutta siinä on sit oma riskinsä, koska niin ikään takana oleva ku näkee sen lapasen ni saattaa yrittää sit tunkea siihe taipeeseen jo ohi olettaen että se käden nostaja hidastaa samantien (mitä myös käy aika usein että lapasen nostaja nostaa suoralla kaasun samantien kokonaan).

Ja aika moni ei halua lähtee vetää lapanen pystyssä siihe taipeen jarruun "omaa ripeää kyytiä" myöskään... niinku oon sanonu aina, Ahvenisto on aina haasteellinen ohitusten suhteen, iha sama mistä mutkasta ja mistä normista on kyse, ni radan profiili tekee kaikesta ohittamisesta haastavaa.
 
Toki sitä 1.28 ajavalla kuskilla varmasti on homma hanskassa siihen malliin, että ajo on aika lailla ennnakoitavaa varikolle tuloa myöten, ja ne ohittajatkin ovat vähemmistönä. Vaikka saattaa siellä olla 1.26 kuski sitä paikkaa kyttäämässä, joskin harvoin. Mutta silti olisin sitä mieltä, että parasta on näyttää aikeensa varikolle tulemisesta mieluummin aiemmin, kuin myöhemmin. Tossa mun videolla näkyy minun käyttämäni tapa alkaen kohdasta 10:50. Eli heti vikan neulansilmän avauksen jälkeen käyttää kättä ylhäällä, sitten ennen tornin jarrua käyttää taas kättä ylhäällä, ja sitten mutkassa jalka pystyyn. Tuosta pystyy takanatulija päättelemään mun mielestä melko helposti että varikolle tekisi minun mieleni, eikä tartte lähteä ohituksen kanssa liikoja puristelemaan. Eikä sitä tornin mutkaakaan tarvitse ajaa yhdellä kädellä, kunhan on sitä ennen vinkannut takanatulijalle varikkoaikeistaan.

Yhtä oikeaa tapaa tuohon nyt ei varmaan ole, eikä tarvitsekaan olla, mutta kunhan varikolle siirtymisen kanssa ei aiheutuisi ylimääräistä draamaa, niin se olisi varmaan tärkeintä.
 
Kiittää hienosta päivästä. Vaikka aamu ja ilta oli hiukan viileitä ja johtivat saunan laittamiseen kotiin päästyä, niin selvästi se kesä on sieltä tulossa.

Ahvenisto oli taas hiukan siistimpi, kuin muistin ja selvästi omaan tekemiseen sopivan hitaalla mopolla taisin päästä neljä täyttä settiä ilman mitään jännityksen tuomaa kankeutta.
Monkyllä ajaminen oli tilaa löytyessä kaasusta päästämisen minimoimista, mutta koska jarruunkin jouduin koskemaan niin selvästi kovempaakin olisi päässyt. Hämmentävän ajettava myös tuo liian pehmeä alusta, joskin esimerkiksi alamäkioikeassa ennen Tarunmutkaa se kyllä hiukan vei luottoa.

Sain joitain otoksia tallennettua, eli tuo 360 Insta katkeili melko jatkuvasti. Pätkät ovat 4-11min pitkiä. Koitan tässä viikolla laittaa kuvaa hitaan ryhmän seuraamisesta ja hetkistä, kun pääsin omaa vauhtia huristelemaan.
(Virrat pysyy päällä ja katkeamisen jälkeen voi laittaa uudelleen tallentaan, eli voiskohan olla muistikortissa vika?, Pitää tutkia)

Tässä, kun tuota edellä linkittyä ajokuvaa katsoin, niin onhan tuo vauhtiero aika huikea.

Apina!

Possujunaa
Hidasryhmä 1
Hidasryhmä 2
Hidasryhmä 3

Edit.
Ilmeisesti gyron sekoaminen ollu syynä tallennuksen katkeiluun. Parikin näistä oli pakko suunnata käsin, kun tuo eteenpäin lukitus ei lainkaan toiminu. Pitää tutkia riittääkö tuon resetointi vai onko ihan rikki. Tärisee tyhjäkäynnillä melkosesti tuollanen pikkunenki ykspyttynen.

:cruising:
 
Kiitokset järkkäreiden puolesta. Päivähän oli oikein hyvä.

Ghostilta edellä hyvä huomio sekä ajajakokouksen ajoitukseen, että tuohon radalta poistumiseen.



-Mikko/Ratavastaavat
 
S^Hansu sanoi:
Kiittää hienosta päivästä. Vaikka aamu ja ilta oli hiukan viileitä ja johtivat saunan laittamiseen kotiin päästyä, niin selvästi se kesä on sieltä tulossa.

Ahvenisto oli taas hiukan siistimpi, kuin muistin ja selvästi omaan tekemiseen sopivan hitaalla mopolla taisin päästä neljä täyttä settiä ilman mitään jännityksen tuomaa kankeutta.
Monkyllä ajaminen oli tilaa löytyessä kaasusta päästämisen minimoimista, mutta koska jarruunkin jouduin koskemaan niin selvästi kovempaakin olisi päässyt. Hämmentävän ajettava myös tuo liian pehmeä alusta, joskin esimerkiksi alamäkioikeassa ennen Tarunmutkaa se kyllä hiukan vei luottoa.

Sain joitain otoksia tallennettua, eli tuo 360 Insta katkeili melko jatkuvasti. Pätkät ovat 4-11min pitkiä. Koitan tässä viikolla laittaa kuvaa hitaan ryhmän seuraamisesta ja hetkistä, kun pääsin omaa vauhtia huristelemaan.
(Virrat pysyy päällä ja katkeamisen jälkeen voi laittaa uudelleen tallentaan, eli voiskohan olla muistikortissa vika?, Pitää tutkia)

Tässä, kun tuota edellä linkittyä ajokuvaa katsoin, niin onhan tuo vauhtiero aika huikea.

Apina!

:cruising:


Kurkkasin tuon linkin videon ja siitä voi todeta, että siinä on esimerkillinen ajolinja! (*torninmutkaa lukuunottamatta).
Siitä voi moni ottaa oppia ja mallia "hidastettuna" miten Ahvenisto kannattaa kiertää turvallista, loogista ja tehokasta ajolinjaa käyttäen. *Torninmutkaan taitto tosiaan vielä ulkoreunasta, niin oikein hyvä.
 
Ratakausi taas korkattu, ja ensimmäinen liputusvuorokin tuli hoidettua auringon helliessä - onnistunut päivä siis! Pientä säätöä kuulokemikkien patterien yms kanssa, mutta hienosti siitäkin selvittiin. Keskihitaassa oli melko nopeaa porukkaa, monta kilvetöntä ja jopa Turbo-Busa! Ja kyllähän siellä jotkut vetivät taas suorat sinkki kireällä, ja mutkissa tulivat jarruvalot edellä vastaan...
Holtsun napsuja odotellessa, voiko tätä hienoa toimintaa muuten tukea esimerkiksi pienellä rahasummalla? :)

TiuSo sanoi:
kiitos taas ratapäivästä ja taatusta .org hengestä, erittäin kivaa oli!
Eturengaskin jaksoi juuri ja juuri kotia asti :D

Katsottiin pilttuusta kun lähdit että aika lussuna näytti pyörivän, hyvä että pääsit kotiin. Ja pätevää tekemistä enskapyörällä, siitä voisi moni hitaampi suoratykittäjä ottaa mallia!
 
Kiitokset järjestäjille, oli hienoa aloittaa kesä näin. Kaikille niille joiden tulppana olin mutkissa, ostakaa tehokkaampi pyörä! Sitäpaitsi keskihitaassa kyllä mentiin ulkokurvista tarvittaessa ohi, ainakin minusta.
 
Valokuvat ovat valmiita mutta, menee ehtooseen vielä julkaisu. :dunno: Pistän foorumin "Kuvia ja videoita" -osioon linkit, kuin myös orgin Face -ryhmään, jahka palaan koneen ääreen. :thumbup:
 
Moro,

Meikäläisen ajot ahvenistolla kuun alussa päättyi pehmeään kaatoon, onneksi ihan viimeisillä ajominuuteilla. Myöhemmin motoparkissa 18.5. törmäsin kaveriin, joka kertoi saaneensa lipat videolle. Jos näet tämän, niin viittisitkö vielä lähettää pätkän (puh. 045 8726447)? Varmaan unohtui aiemmin, vaikka siitä motoparkis puhuimme ja annoin nron😄

-Jasper
 
Back
Ylös