Ajokorttilupa tarvitaan vasta teoriakokeeseen mennessä, ei opetusluvalla opettaessa. Tosin samahan se on hakea sopivan tilaisuuden tullen milloin vain. Ajokorttilupaa ei joudu odottelemaan.
Teoriakokeen "voimassaolo" päättyy viimeistään ajo- ja käsittelykokeen hyväksytyn suorittamisen hetkellä.
Puhelinyhteys pitää olla. Se onnistuu helposti kännykällä + korvanapilla. (autossa BT tietysti hyvä)
Opettaja voi ajaa autolla tai pyörällä. Opettaja voi ajaa myös edellä näyttäen mallia ajolinjojen, ryhmittymisten ja risteysten jättöjen osalta.
Et tarvitse opetuslupaakaan, käyt vaan suorittamassa käsittely- ja ajokokeen kun on ollut A1 kaksi vuotta. Ellei ole ollut alempaa korttia kahta vuotta lisäksi tulee teoriakoe joka tietysti saattaa hidastaa hieman, kun aikaa ajo- ja käsittelykokeeseen ei voi varata ennenkuin teoriakoe on läpäisty.