• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

A-kortin suorittajat 2009

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja puuwe
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Olisko teillä antaa jotain viimehetken vinkkiä koskien sitä pujottelutehtävää? Siitä uhkaa tulla se, jossa inssi menee vituiksi!  
sad_orig.gif


Kaikki muut menis suht koht hyvin mutta se pujottelu kusee...
Hidas pujottelu siis?

Käytä koko alue reunoja myöten hyväksi (varmista vielä inssiltäkin missä rajat, ainakin omassa kokeessani olivat vähän niin ja näin merkityt). Rajalla SAA ajaa, mutta ei rajan yli. Muista hidasajon opit, luisuttele surutta kytkimellä. Jos tasapaino uhkaa mennä, lisää heti reilusti vetoa - pyörä kyllä oikenee. Heti kun taas tasapaino hallinnassa, himmaat kytkimellä ja jarrulla.

Ja... Katse, katse KATSE! Katso sinne minne menet, älä tuijota etupyörään tai metrin pyörän eteen. Pyörä menee just sinne minne tuijotat. Etenkään älä ala paniikissa tuijottamaan reunoja tai keiloja, silloin menee takuulla yli tai keilaa päin.
 
Bongattu Autokoulu Elon mp-oppilas P-Leppävaarassa n. 12:30, Olitko se sinä? Morjesteltiin siinä mutkassa, ilmeisesti olitte uimahallin parkkikselta tulossa käsittelytehtäviä treenaamasta?

Vieläkö PL ja EV on siellä mp-kouluttajina? Kokeileppas mainita herroille, että olet nuorempana ajanut skootterilla
biggrin.gif

Onnea kortin saantiin!
thumbs-up.gif
 
Olisko teillä antaa jotain viimehetken vinkkiä koskien sitä pujottelutehtävää? Siitä uhkaa tulla se, jossa inssi menee vituiksi!  
sad_orig.gif


Kaikki muut menis suht koht hyvin mutta se pujottelu kusee...
Moi, itsellä oli tänään iso-A inssi ja läpi meni! Mahtavaa!!!  
062802jumpie_prv.gif


Sitten tohon kysymykseen, itselläni oli sama fiilis juuri pujottelusta ennen tämän aamun ajoja. Minulla pelin ratkaisi se, että ajoin selkeästi nopeammin kun aiemmin, ja pujottelu rupesi tuntumaan oikeastaan helpolta! Takajarrulla kevyt laahaus, ja sellanen reilu kävelyvauhti ja hyvin menee. On jo vähän hyrrävoimaakin mukana. Aiemmin olin jotenkin mieltänyt että kyseessä on HIDAS pujottelu, ja ajaa liruttanut niin hiljaa kuin mahdollista jolloin menee todella hakemiseksi tasapainon kanssa. En tosin tiedä onko sinulla sama ongelma mutta tämä ratkaisi minulla tosiaan pelin. Sen jälkeen pujari tuntui helpolta ja aloinkin jännittämään muita tehtäviä.. Ja tsemppiä, kyllä se kortti sieltä tulee  
smile_org.gif


Lisäys: joo ja samaa mieltä Taajuuden kanssa, katse tosi tärkeä! Kuulemma vuoden 2004 (tjsp, en varma vuodesta) kahdeksasta moottoripyörälla tehdyistä hirvikolareista yhtä vaille kaikki tapahtui muulla kuin omalla kaistalla. Osa noista kaukana oman puolen ojassa, metsähallituksen puolella  
crazy.gif
Todennäköisesti motoristi on tuijottanut hirveä ja kun hirvi menee metsään niin katseella ohjaten moottoripyöräkin menee..
 
Olisko teillä antaa jotain viimehetken vinkkiä koskien sitä pujottelutehtävää? Siitä uhkaa tulla se, jossa inssi menee vituiksi!  
sad_orig.gif


Kaikki muut menis suht koht hyvin mutta se pujottelu kusee...
Itsellä pujottelussa auttoi, kun käännöksiin meni hitaasti ja käännöksessä lisäsi vähän nopeutta. Takajarrulla tavallaan pumppasin kokoajan kevyesti. Katse menosuuntaan tosiaan auttaa paljon ja se armoton luistatus. Kone huutamaan vaan!
smile_org.gif
 
No niin...inssi oli tänään. Käsittelykokeessa hidasajo, pujottelu, portit ja väistö meni loistavasti. Sitten jarrutustehtävässä (eli siinä jossa pitää pysähtyä ja laittaa jalka maahan ja sitten jatkaa välittömästi) kun olin lähtemässä pysähdyksen jälkeen liikkeelle niin hupsista...pyörä sammui  
cool.gif
mutta ei siinä mitään uudestaan vaan ja hyvin meni. Sitten hätäjarrutuksessa muuten meni hyvin mutta takajarru otti sen verran hyvin kiinni että jäi lakua asfaltille. No uudemman kerran ja hyvin meni. Liikenteessä ei muuta huomautettavaa kuin että ryhmittyessä päätä käännellä. Käännöksissähän mulla pää kääntyilikin niinkuin huuhkajalla.  
smile_org.gif
Mutta ei siinä mitään...sitten vaan kotiin ja pyörän kanssa takaisin kylille.  
062802moto_prv.gif
Kiitokset neuvoista ja onnea vielä muillekin kortin saaneille!
 
a-kortti tulossa, saa nähdä miten motoristin alku pärjää jahka pääsee ajelemaan mopoa isommalla
062802moto_prv.gif


Kortti hyvällä tuurilla aivan kesäkuun vikoina päivinä, todennäköisesti heinäkuun puolessa välissä.
 
a-kortti tulossa, saa nähdä miten motoristin alku pärjää jahka pääsee ajelemaan mopoa isommalla  
062802moto_prv.gif


Kortti hyvällä tuurilla aivan kesäkuun vikoina päivinä, todennäköisesti heinäkuun puolessa välissä.
Kyllä sitä itsekin mietti, että mitenkähän sitä kakspyöräisen kanssa pärjää kun autolla on ajeltu 10 vuotta ja kakspyöräisellä edellisen kerran varmaan 13 vuotta sitten.

Mukava pyörällä on ajella ja kyllä sitä ihan hyvin pärjää kun vaan pitää hermonsa kurissa ja on kaiken aikaa tarkkaavainen. Itse ainakin yritän tehdä niin.

Oma turvallisuus on kumminkin niin tärkeä asia että ei parane tarkkaavaisuutta unohtaa. Ja tietysti turvallisuuteensa voi vaikuttaa jo varusteiden hankinnassa. Minä esimerkiksi valitsin takiksi niin kirkkaan keltaisen takin että näkyy ja kauas!
biggrin.gif


Ei muuta kun tsemppiä inssiin ja turvallisia ajoja!
062802moto_prv.gif
 
Se olis sitten huomisaamuna käsittelykoe ja jos kaikki suunnitelmien mukaan menee, niin kortti olisi toivottavasti iltapäivällä taskussa... Pientä stressin poikasta meinaa iskee päälle. Ekoilla ajotunneilla meni kaikki käsittelytehtävät kyllä heti laakista läpi, eikä niissä ongelmia ollut... Silti sitä iskee pieni jännitys, että ei tee mitään tyhmää mokaa. No täytyy toivoo, että ei puntit tärise liikaa ja kaikki menee hyvin
smile_org.gif
Kiristää nimittäin pantaa hitusen jos tuo oman pyörän selkään pääsy vielä pitkittyy...
biggrin.gif
 
Ensi viikolla olisi inssi edessä. Luultavasti se sujuu kyllä, mutta vanhana autoilijana tuo työntöohjaus tuntuu jotenkin järjenvastaiselta, onnistuu kyllä, mutta idea. Jarrutuksia ei ole päässyt kunnolla vielä tekemään, kun joka kerta on vettä satanut tai sitten joku kuorma-auto peruutellut harjoitusalueella. Muutenkin täällä porvoossa on tuo käsittelyrata käsittömän huono, alueelle kun kiihdytetään mutkassa ja vielä metsä siinä mutkan vieressä, joten sokkona sieltä tullaa käsittelyalueelle.  
062802moto_prv.gif
 
Yes! Eilen inssi läpi ja tänään haen pyöräni Tampereelta. Ei haittaa vaikka satais puukkoja. Tuhannet kiitokset Kaarinan Autokoulun opettajille.

Käsittelykoe oli viime viikolla ja mua auttoi myös pujottelussa vauhdin lisääminen. Pystyi kallistamaan pyörää enemmän tai oli jotenkin luontevamman oloista.

Liikenteessä olikin vähän helpompaa kun kortti on ollut 14v. Oli muuten todella mukavaa kun muut motoristit moikkaili inssin aikana ja muutenkin kun ajeli liivit päällä aiemmin. Kiitos siitä, helpotti stressiä huomattavasti.

Muutaman tunnin päästä
062802moto_prv.gif
 
Onnea Teppomanille ja muillekin uusista korteista!

Minä ainakin morjestelin jollekin pyöräkoululaiselle Puutarhakadulla perjantaina joskus kahden maissa. Kyllä ne ensimmäiset morjestukset taitavat olla ne makeimmat... Hyviä kilometrejä!
 
033102beer_1_prv.gif
eilen sain kortin ja omalla pyörällä ekat kilometrit takana. On se vaan hienoa hommaa... tsemppiä muillekin!
smile_org.gif
 
Kotilopuolella tyontoohjauksen vastine taitaa olla vastaheitto, sita tosin kaytetaan harvemmin pitavalla alustalla..
Enpä lähtisi näitä kahta vertaamaan lainkaan. Työntöohjaus tai vastaohjaus on täysin normaali (ja ainoa tehokas) tapa ohjata moottoripyörää kävelyvauhtia suuremmissa nopeuksissa, ja eturenkaan pito on tällöin hyvä.
Motoristit ja polkupyöräilijät käyttävät tekniikkaa luonnostaan, mutta asia on hyvä tiedostaa, ettei toimi esim. väistötilanteessa väärin. Vastaohjauksella moottoripyörä saadaan kallistumaan tarvittaessa nopeastikin (painonsiirto on aivan liian hidas ja epätarkka) kääntämällä ohjaustankoa "väärään" suuntaan. Liike siirtää eturenkaan kosketuspinnan pois moottoripyörän ajolinjalta ja saa moottoripyörän kallistumaan halutun kaarteen suuntaan, jolloin moottoripyörä kääntyy. Kääntymiseen vaikuttavat pääasiassa renkaan pyöreä profiili ja  hyrrävoimat.

edit. toistoa
 
No niin, kirjalliset läpi täälläkin. Inssiaika tosin on vasta kahden viikon päästä, että vähän vielä joutuu odottamaan.
 
Terve kaikille!

Taas on yksi uusi jäsen liittynyt teidän seuraanne! Itse sain kortin perjantaina ja nyt olis jo kova hinku ostaa oma pyörä ja päästä tienpäälle
biggrin.gif
 
Maanantaina olis eka ajotunti
smile_org.gif
Joutu vähä lykkäämään ajamista kesälomareissun vuoksi mutta nyt pääsee tositoimiin. Tällä viikolla olis tarkotus saada C taskuun ja sit ei muuta kuin A:ta suorittamaan
smile_org.gif
 
2 Ajokertaa takana ja ne lappuhommelit laitoksella vetämässä!

Kyllä odottavan aika on pitkä...
 
Back
Ylös