Asiaa auttaisi, jos ns "valistava" taho lopettaisi valehtelemisen:http://www.iltasanomat.fi/uutiset/kotimaa/uutinen.asp?id=1732124
Näille "reikäpäässä" kavereille pitäisi tehdä jotain,ennen kuin ne ja heidän kaverinsa kuolee sukupuuttoon![]()
Kyseiselläkin tiellä on aina ollut 80 km/h rajoitus, joka on viime vuosina alennettu 60 km/h:iin. Yht'äkkiä 80 km/h nopeus muuttuu hengenvaaralliseksi kaahaamiseksi, joka vie kaikissa olosuhteissa välittömästi rikollisen hautaan. Joku edesvastuuton tielläliikkuja voi kuitenkin vahingossa tai tahallaan suorittaa empiirisen kokeen ja huomata, ettei tuossa, tai edes huomattavasti suuremmassakaan nopeudessa tapahdu mitään ihmeellistä. Sen jälkeen moraalisaarnaajat ovat menettäneet täysin uskottavuutensa, eikä heidän sanoihinsa enää kiinnitetä huomiota, olivat he oikeassa tai väärässä.
Saman ilmiön huomasi Aisopos jo 2600 vuotta sitten kirjoittaessaan pojasta, joka huusi joka päivä sutta ja sai kyläläiset ryntäämään avuksi, ainakin muutaman kerran.
Omituista, etteivät Liikenneturha ja LP ole vielä asiaa huomanneet, vaan huutavat kuorossa "Susi! Susi!" kun vastuuton kaahari sujahtaa länsiväylällä kameran ohitse 83 km/h. Samaan hengenvetoon vielä toteavat, että tuollainen tappaa, koska vuonna 1989 joku ajoi isänsä mersulla kallioleikkaukseen 260 km/h.