• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

2006 R6R nokka-akseleista.

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja Pahus
  • Aloituspäivä Aloituspäivä

Pahus

Rata ja koulutus
Piti vaihtaa kansi yammusta ja nyt pitäisi saada apua nokka-akselien säätöön. Koneessa YEC:n männät, vakio kansipahvi ja säädettävät nokkapyörät. Squish oli 0,75-0,8 mm, jos sillä merkitystä. Haluaisin koneesta helpon, ei mitään kulmikasta tehotuottoa, millaisiin lukemiin nokat kannattaisi säädättää? YEC-boksi on ja sen käyn sitten säädättämässä kunhan pyörä nipussa. Ajatus oli käyttää nokat säädössä ja kasata loput itse, kaikki vinkit tervetulleita. Ratapyörä siis kyseessä.
 
Voisin veikata että Tumppi nickin takaa osaa vastata tuohon hommaan ainakin.
 
105/110 ajoitukset sanoopi kittimanuaali vakio- ja superstock-vireisen koneen vakionokille. Niillä ei ainakaan mene pieleen. Vakionokkapyörillä niissä on jonkun verran hajontaa, mutta omien mittausten perusteella molemmat nokat on noin 107-108 kohdalla vakiona.

Toki tästäkin hommasta on montaa koulukuntaa mihin ne pitää säätää, mutta muutaman asteen tarkkuudella noista kittimanuaalin lukemista ne taitaa kaikilla olla. Hyvää käyttöaluetta haluavat ajoittavat imunokkaa hieman myöhemmälle ja pakoa vähän aikaisemmalle.

Itsellä ei tästä ole niin paljoa dataa, että tietäisin miten paljon tuo ison squishin tuoma pienempi puristus taas vaikuttaa siihen paljonko nokkia kannattaa lähemmäs toisiaan laittaa. Yleensä kuitenkin toi squish pyritään hinaamaan lähelle 0,60mm, jolloin tuo kerätty nokkadata pätee paremmin.


- T -
 
Eli 105 imulle ja 110 pakonokalle? Pitää jutella myös säätäjän kanssa, jos sillä olis jotain kokemuksia muista säädöistä, mutta eiköhän tuosta toimiva peli saada. Kiitokset!
 
Back
Ylös