Käytät vanhentunutta selainta. Se ei välttämättä näytä tätä tai muita verkkosivustoja oikein. Sinun pitäisi päivittää tai käyttää vaihtoehtoista selainta.
Ei varmasti metsään mene, (tuossa aiemmassa viestissä muuten lukee että "suuri osa painosta" ei suurin osa) mutta kuten aiemmin sanottu, kannattaa kokeilla tuota painopisteen siirtämistä alemmaksi painamalla jalkaa vasten jalkatappia.
Ei kai ne sentään kesken mutkan sitä jalkaansa roikota? Sisään tulossa olen nähnyt jalan roikkuvan mutta kesken mutkan on kyllä jalat tiukasti tapeilla, ja varmasti myös suuri osa kuskin painosta.
Pirellillä varmaankin mennään kun ovat halvempia ja pito riittää tälläiseen mummovauhtiin. Pitää varmaan kuitenkin testata jotain Jyccen ensin paskaksi revittämää Dunlopin sarjaa, kun niitä kerran joka paikassa kehutaan.
Onhan noissa ajoasennoissa yksilöllisiäkin eroja, eikä ole olemassa yhtä ainutta oikeaa. Esimerkiksi Corser, mitähän mies tekee väärin kun ajaa tuolla tavalla?
Troy Corser
Bridgestone ainakin lupaa renkaan säilyttävän ominaisuutensa 5v valmistuksesta, itse ajoin tänä kesänä radalla loppuun parit -05 valmistetut eikä pidossa ollut mitään vikaa. Käytettynä varastoitu rengas tosin kovettuu huomattavasti nopeammin, noitakin olen tosin ajanut loppuun, saapahan vetää...
Renkaanvaihtomasiina
Kokemuksia ei tuosta laitteesta ole, näyttää kyllä pätevältä. Kyseisestä puljusta olen kyllä renkaita tilaillut ja kaikki sujui moitteetta.