• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

ZZR 1100 vai ZX-9R?

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja peheta
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Moi,

Tuli edellinen pyörä GPZ 1000 RX myytyä ja olen tilalle katsellut ZZR 1100 D-malli 1993 tai ZX-9R 1994. Nuohan on suunnilleen samoissa hinnoissa.

Kumpikohan kannattaisi ostaa? Kummallakin olen joskus ajanut, mutta siitä on n. 10 vuotta. Onko ZX-9R:n ajoasento tiukka minulle, olen 189 cm ja painoa yli 100 kg? Tarkoitan ettei ole liian kyykky.

Suorituskyky on kummassakin aika lailla sama, mutta onko ZX-9R tavallaan uudempaa suunnittelua ja sitä kautta ei niin kankea?
 
Kummakin olen omistanut ja nytkin on 9r. Ajoasennoltaan aika samanlaisia, mutta 9r paljon ketterämpi ja tehokkaampi, tosin minulla 150hp. Testaa itse, niin tiedät. Itse pidän 9r:ää kaikin puolin parempana ja nykyaikaisempana.
 
Kummakin olen omistanut ja nytkin on 9r. Ajoasennoltaan aika samanlaisia, mutta 9r paljon ketterämpi ja tehokkaampi, tosin minulla 150hp. Testaa itse, niin tiedät. Itse pidän 9r:ää kaikin puolin parempana ja nykyaikaisempana.
OK. Itse ajattelin samaa, että ZZR on näiden RX:n ja ZX-10:n jälkeläisiä ja painava pyörä. 80-luvun tyyliä edustava niin kuin CBR 1000.

Onko ZX-9R:ssä tyyppivikoja? Olen kuullut jostain kansiongelmista, mutta onko muuta tarkasteltavaa?

ZZR:n tyyppiviat on selvillä ja nehän ei yleensä koske D-mallia. Tarkoitan 3 pytyn voiteluongelma ja vaihteisto.
 
Olihan ensimmäisissä 94-95 kuulemma kansivikoja, mutta moneenkin on varmaan jo kansi vaihdettu.
Uudemmat ovat jo parannettuja malleja muutenkin.
Kyllähän kaikki rikki saa, mutta minun mielestä kestävät, kun huoltaa hyvin.
Minulta joutaisi myydä 99 mallin peli, kun on useampia pyöriä.
Jos kiinnostaa voin laittaa sähköpostiosoitteeen.
 
Tyyppivikoja varmaan zetorissa oli aikanaan enempi mutta jos jomman kumman toimivan pelin löydät niin ne on kyllä korjattu jo moneen kertaan
wink.gif


Eli en murehtisi kestävyydestä tai tehoista tuon ikäisessä pyörässä. Osta se kummasta tykkäät enemmän.
 
ysissä94-97 on ainakin ollut kansipahvi ja vesipumppu ongelmia.omassani meni kummatkin.zetorista en tiedä.....
98-99 on jo parempi versio kevyenpikin ja tehokkaampi.
hintassa ei nyky päivänä ole eroa paljonkaan.
 
Kannen kanssa on ongelmia ollut 94-97 yseissä. Omasta lähti kakkospytyn imu ja pakovenojen välistä halkeemaan. Mitähän kaikkea siinä oli... kone vaihdettiin ainakin jossain vaiheessa, mutta sitten eteen tuli kanteen painuneet venttiilit.. säätövarat alkoi olla kaput.  
062802moto_prv.gif
 
Toissa kesänä olin kaupoilla -97 ZX9R:stä ja -97 ZZR1100 (D5). Kyytiläiselle ZZR on mukavampi. Kuskille molemmat ovat hyviä. Molemmissa oli mittarissa n. 40 tkm. Koeajamani 9R ei vain tainnut olla ns. hyvä yksilö, kun ei jäänyt sellaista varauksetonta ostofiilistä. Kymmenen kilometrin lenkin jälkeen Zetorilla, ei ollut vaikea siirtyä tekemään papereita kahvion puolelle.
smile_org.gif


Jos olisin ensin sattunut testaamaan huonon zetorin ja perään hyvän 9R:n, niin ostopäätös olisi voinut olla päinvastainen.
 
son hyvin pitkälle makuasia ja siitä kiinni, että millaista ajoa meinaat ajaa prätkälläsi. zx9r on enempi mutkiin ja sporttiseen menoon, zetori on taas enempi maanteille, motareille ja matkaan.
 
Itellä vaaka kallistui Zzr:rään aika pitkälti juuri ajoasennon takia. 9 r:stä jäi semmonen polvit korvissa ajo fiilis kun taas zzr:ssä makaillaan itelle hyvässä asennossa.
 
Back
Ylös