• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

zzr 1100 sammui kesken ajon..

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja jusperi
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Iso huolto suoritettuna, venojen säätö,kaasareiden synkat,tulpat ym.. huollon pihalta lähdin ajelemaan kotiinpäin noin 5km matkan, mutta puolessa välissä se pentele sammui kesken ajon.. uudelleen käynnistysyritykset ilman ryyppyä ei tuottanut tulosta. kaasua ei kestä sammumatta.. Ryypyllä nilkuttaen sain kuitenkin kotipihaan asti ajettua. mahtaisikohan välykset kuitenkin olla menneet jotenkin väärin kun kone ajetaan lämpimäksi ?  ja kyllä, ihan valtuutetussa huoltoliikkeessä oli huollossa, eikä missään nyrkkipajalla.
 
Ei mitään, liikkeeseen vaan uudestaan pyörän kanssa. Hyvin mahdollista että kämmitty jotain kun näin keväisin tehdään hyvällä kiireellä niin mahdollista että oltaisiin hutiloitu jotain.
 
Kiitos ensimmäisestä vinkistä, lisään mahdolliseen vian mahdollisuus listaan
smile_org.gif
tuli mieleen että vois olla mahdollisesti bensasuodatin tukossa myös.. ei vaan ole tiloja missä purkaa ja kadulla ei viitti..
 
tossa pihalla äsken sitä käynnistelin uudelleen nyt kun jäähtynyt kylmäksi. käynnistyy ryypyllä no problem. käy normaalisti jonkun aikaa, kun ryyppyä ottaa vähääkään pienemmäksi niin sammuu heti. ja ryypylläkin kierrokset laskee pikkuhiljaa sinne 300kr hujakoille ja sammuu. kaasua ei edelleenkään kestä lainkaan. eli kylmällä ja kuumalla koneella sama ongelma, EI KÄY
sad_orig.gif
 
tänään palautin pyörän huoltoon, heti ottivat syyniin.

vika löytyi noin 3min kuluessa
lookaround_orig.gif
bensapumpun johto oli irti.. nyt ei siis muuta kuin rajua ajoa.. kiitos kysymyksiini vastanneille toivotteleepi onnellinen (mulle uuden) zetorin vm-93 d mallin omistaja ..

ja muistetaan olla availematta liikaa
062802moto_prv.gif
 
P****le... tänään tuli uudelleen sama vika, tällä kertaa moottoritiellä! (se on jo vaarallista...) Ei tainnutkaan olla niin helppo ratkaisu kun huollosta sanottiin, no purin sen verran että sain bensansuodattimen näkyviin. Ei ollut vaihdettu!!! ja täynnä sellasta ruostetöhnäpaskakakkaa.. No 3 tunnin vaiheilun jälkeen sitten sain pyörän kevyistä kenttäolosuhteista huolimatta toimimaan kun sain kaverin tuomaan uuden suodattimen... Sain ajettua kotiin 25km motaria, mutta ennen kun vauhti oli 0 km/h niin se sammu taas kotipihaan
smile_org.gif
Tyhjäkäyntiäkö vain nyt säätämään? ja tosiaan ISOSTA Valohoito huollosta aikaa se n.100km. Että sapettaa... miltäs kuulostaa kokeneempien korvaan ?  Ja miten nyt sitten kaasarien synkkaus on mahtanut onnistua tukossa olevalla bensansuodattimella kun paineethan siellä silloin vaihtelee!? Kai sekin on menny päin persittä..huollosta oltiin sitä mieltä puhelimitse että bensansaannissa olis ongelma. Mutta kun on jo uusi suodatinkin........ihanaa maksaa 400 ekua, ja ei toimi  
mad.gif
pitäiskö pestä tankki ja putsata kaasarit ? Harmi kun kesä tulee kovaa vauhtia ja kawasaki muistuttaa lähinnä FERRARIA luotettavuudeltaan  
biggrin.gif




edit : typoja pois.
 
P****le... tänään tuli uudelleen sama vika, tällä kertaa moottoritiellä!  (se on jo vaarallista...)   Ei tainnutkaan olla niin helppo ratkaisu kun huollosta sanottiin, no purin sen verran että sain bensansuodattimen näkyviin. Ei ollut vaihdettu!!! ja täynnä sellasta ruostetöhnäpaskakakkaa.. No 3 tunnin vaiheilun jälkeen sitten sain pyörän kevyistä kenttäolosuhteista huolimatta toimimaan kun sain kaverin tuomaan uuden suodattimen... Sain ajettua kotiin 25km motaria, mutta ennen kun vauhti oli 0 km/h niin se sammu taas kotipihaan
smile_org.gif
Tyhjäkäyntiäkö vain nyt säätämään? ja tosiaan ISOSTA Valohoito huollosta aikaa se n.100km. Että sapettaa... miltäs kuulostaa kokeneempien korvaan ?  Ja miten nyt sitten kaasarien synkkaus on mahtanut onnistua tukossa olevalla bensansuodattimella kun paineethan siellä silloin vaihtelee!?   Kai sekin on menny päin persittä..huollosta oltiin sitä mieltä puhelimitse että bensansaannissa olis ongelma. Mutta kun on jo uusi suodatinkin........ihanaa maksaa 400 ekua, ja ei toimi  
mad.gif
pitäiskö pestä tankki ja putsata kaasarit ? Harmi kun kesä tulee kovaa vauhtia ja kawasaki muistuttaa lähinnä FERRARIA luotettavuudeltaan  
biggrin.gif




edit : typoja pois.
Eikös tuossakin ole alipaineella toimiva bensahana, kokeiles laittaa hana "pri" -asentoon - silloin antaa bensaa kokoajan ja varmasti.
 
Eikös tuossakin ole alipaineella toimiva bensahana, kokeiles laittaa hana "pri" -asentoon - silloin antaa bensaa kokoajan ja varmasti.
Ei ole alipainehanaa, mutta minusta siellä tankissakin on kyllä suodatin, jospa se on mennyt tukkoon? Sen tankista hanan jälkeen tulevan letkun voisi irrottaa ja katsoa että bensa virtaa kunnolla ulos. Sitten tietysti bensapumpun toiminta pitäisi tsekata.
 
c-mallissa ei ole hanaa ollenkaan. tai on se ns. remonttiavarten sulkeva hana piilossa. pumppu hoitaa tai pitäisi hoitaa bensantulo. voi olla paskaa tankissa, suodattimissa, kaasareissa, joku letkukin voi pahimmillaan olla lähes tukossa muhjusta.

huolto saisi tehdä nyt pelin kerralla kuntoon ilman eri korvausta. päin vastoin kohta sulle pitäisi maksaa aiheutetusta harmista. toiste en ko. putiikkiin veisi prätkääni.
 
tosiaan suodatinhan oli tukossa todellakin, se on nyt uusi. huomenna ajattelin et otan tankin käsittelyyn putsausta varten. hyviä vinkkejä ?
1.tyhjäksi
2.uutta bensaa n.litra, huljuttelua.
3.tyhjäksi ?
ja mieluiten varmaan korkin kautta kun suurin reikä.. vai sitten pinnan anturin reiästä ?

Se mitä itse ymmärrän bpumpun toiminnasta, niin mielestäni toimii.. oli käsillä motarilla, iskee kipinää ne kärjet sen suojakumin alla ja sylkee ulos menopuolelta ainetta.. mutta pitäiskö koittaa nyt kotioloissa isommalla määrällä ainetta ettei vaan muutamaa ruiskausta?

Eikä varmaan CRC-hoito liittimille olisi myöskään pahaksi..

Niin Kawabata jos epähuomiossa luulit C-malliseksi niin tää mun wikakasa on D1, ja on 3 asentoinen hana, On OFF ja Res
ja sitten toi tankin sisällä oleva suodatin ? onko siellä siis vai ei?
Kiitoksia taas vastanneille! eiköhän tää tästä ennen kesänloppua taas toimimaan saada.

Onko porukalla kokemusta näistä "TVshop" bensajärjestelmän puhdistusaineista että toimiiko?? kun ei viitteis ekana kaasareita levittää, aloitetaan kuitenkin tenusta
biggrin.gif


Ja kyllä, seuraavaksi taitaa mennä ihan toiseen paikkaan huoltoon vaikka sitten maksais enemmän. ja aloitan hullon tilaamisen sanoilla "Kaikki käydään läpi mitä kirja sanoo,aivan sama mitä maksaa. ja jos ei toimi niin musta tulee painajainen
mad.gif
"
 
3.tyhjäksi ?
ja mieluiten varmaan korkin kautta kun suurin reikä.. vai sitten pinnan anturin reiästä ?

Viimevuonna itse tankkia puhdistelleena voin todeta, että pohjasta oli helpoin tyhjentää tuo tankki. Korkin ympärillä tankissa on kaulus joka hankaloittaa sitä kautta tyhjentämista

ja sitten toi tankin sisällä oleva suodatin ? onko siellä siis vai ei?
Tankin pohjasta tulevissa mutkan tekevissä letjuissa on suodattimet toisessä päässä tankin sisällä. Ne kannattaa putsata jos epäilee, että tankissa on jotain töhnää.
 
Tässä vielä räjäytyskuva tankista : *kliks*

Kannattaa melkein varata uudet o-renkaat jos avaa ne läpiviennit. Tyhjennys on tosiaan helpoin alakautta ihan hanasta.

Ne puhdistusaineet ei ainakaan ruostetta liuota mihinkään.
 
Tältä pohjalta pyörän kimppuun heti huomenna. Ja tuloksia luettavissa toivon mukaan huomisiltaan mennessä.
 
Viikonlopun saldo
- Tankin tyhjennys/puhdistus,
- Uusi suodatin,
- Kaasareitten kohokammiot puhdistettu OMO-pulverista,
- Tenttua uuten tankilliseen hiukan.

Nyt takana n.300km eikä ongelman ongelmaakaan
(*koputtaa puuta*).

Vanhan suodattimen halkaisin kahtia, ja tankin tyhjensin ämpäriin.
Lopputulos = Ruostepaskatöhnää n.3 lusikallista.

Matka jatkuu, kunnes se seuraavaksi katkeaa ;)
 
Huhhu onpa aikaa viimeisestä postauksesta, eli tosiaan edellä oleviin kirjoituksiin päivitystä.

ONGELMA palasi n.500km jälkeen.. muutama harmaa hiuksikin meinasi jo tulla.. mutta sitten rupesin tarkemmin tutkimaan bensapumpun toimintaa, no olihan siinä naapurin setäkin vieressä virsiään veivaamassa. tultiin siihen tulokseen tai paremminkin naapurin setä tuli että mitä hemmettiä ? Bensapumpun kärkien välissä asuu kipinä, ei se sinne kuulu!!

Pumppu jumissa, toimii, pumppp jumissa, toimii... päivästä hiukan kiinni mihin jättää kun ei toimi.
smile_org.gif


ei siinä mitään, http://www.purkuosat.net/ löysin käytettynä alkuperäisen kun biltema, motonet akseli ei pystynyt soveltuvaa toistaikseksi toimittamaan.

tilasin, muutaman kympin maksoin ja seuraavana päivänä noudin postista! Loistavaa toimintaa..

Kiinni, käyntiin, ja ajelemaan.

------> 3000km tälle kesälle takana, ja nyt uskalla jo sanoa sen ääneen, tämä koko setti taisi alunperin olla kiinni siitä bensasuoniston sydämmestä, BENSAPUMPUSTA.
 
mulla siis C-mallinen rottapyörä. nyt on vähän samanlaista bensapuolen jumppaa edessä. saattaa olla parasta heti suosiolla hankkia toimiva bensapumppu ja käydä "hetken" seisseen zetorin tossisatkun bensapuolta läpi. vaihe vaiheelta. eka vaihe takana. työntöstartteja ja akkustartteja pihassa. kahesti hörähti. muuten ei lupaakaan mitään. bensa haisi, että kyllä sitä kulkee. mutta riittävästikkö.. wanha kuivunu bensantöhkä tankissa ja kaasareissa voi estää käymisen. jos kakkosvaiheessa kokeilee tyhjätä kaasarit ja tsekkaa ainakin sen remonttihanan asennon vielä kerran. kattoo letkut ja klemmarit paikallaan oleviksi.

kakkosvaiheen a-vaihe voisi olla kaasreiden tyhjäys ja sitten apuvirran kanssa starttauksien yrityksiä. jos ei tulosta, niin sitten tankki, suodatin, letkut ja pumppu. vai lähtisikö jo heti pumpusta asti kattomaan.. kuitenkin ihan varmuudeksi koko bensalinja olisi hyvä käydä läpi.

seisotus ei tee pelille hyvää, liian pitkään. tarttee antaa touhuta pelin välillä kunnolla.
 
kawabata sanoi:
mulla siis C-mallinen rottapyörä. nyt on vähän samanlaista bensapuolen jumppaa edessä. saattaa olla parasta heti suosiolla hankkia toimiva bensapumppu ja käydä "hetken" seisseen zetorin tossisatkun bensapuolta läpi. vaihe vaiheelta. eka vaihe takana. työntöstartteja ja akkustartteja pihassa. kahesti hörähti. muuten ei lupaakaan mitään. bensa haisi, että kyllä sitä kulkee. mutta riittävästikkö.. wanha kuivunu bensantöhkä tankissa ja kaasareissa voi estää käymisen. jos kakkosvaiheessa kokeilee tyhjätä kaasarit ja tsekkaa ainakin sen remonttihanan asennon vielä kerran. kattoo letkut ja klemmarit paikallaan oleviksi.

kakkosvaiheen a-vaihe voisi olla kaasreiden tyhjäys ja sitten apuvirran kanssa starttauksien yrityksiä. jos ei tulosta, niin sitten tankki, suodatin, letkut ja pumppu. vai lähtisikö jo heti pumpusta asti kattomaan.. kuitenkin ihan varmuudeksi koko bensalinja olisi hyvä käydä läpi.

seisotus ei tee pelille hyvää, liian pitkään. tarttee antaa touhuta pelin välillä kunnolla.

Jos sulla on huono akku niin saat työntää vähän penteleen lujaa jos meinaat saada sen käyntiin, ei muuten lähde. Bensapumppu ei lähde pyörimään sekään ennenkuin on kone käynnissä. Oma kun stoppas kesken ajon niin bensapumppu oli sökö, se meni laakista. Ota tankki irti ja irtotankkiin suoraan letku pumpulle siittä eteenpäin. vähän helpompi paikantaa vikoja.
 
Back
Ylös