• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

zzr 1100 öljyn pinta?

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja kake1969q
  • Aloituspäivä Aloituspäivä

kake1969q

rottakone
Liittynyt
28.8.2010
Sijainti
jämsänkoski
elikkäs kun pyörä seisoo, öljy valuu koneesta öljypohjaan, ja mittalasista näkee öljyn pinnan (motti tietysti seisoo)
tällainen huomio: kun koneen käynnistää, mittalasilla ei ole yhtikäs ölppää, eli imaisee öljyn koneen kiertoon. normaalia, vai..??
huollossa vaihtoivat suotimen, ja ölppää meni vain 3 litraa tasan. lohkossa lukee kuiteski 3.5 litraa. kaikki öljyhän ei tosin tule ulos (esim lauhduttimeen jää aina vähän)
kummastuttaa tosiaan, kun käynnin aikana mittalasi kuiva.
 
Eiköhän tuo ole ihan normaalia.
Pumppu vetäsee aikas nopeesti öljyn kiertoon, ja onhan sen silmän alla vielä tilavuutta.
Eli jos pyörä seisoo suorassa ja sammuksissa,niin silloin olis suotavaa näkyä oljyä silmässä.
Yleisesti ottaen silmän puolivälissä on lähellä normaalia määrää.
 
tuossa on pinta just eikä melkein max-merkkerillä.
kiitti.
smile_org.gif
 
Back
Ylös