• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

ZXR 636 -02 öljyn määrästä

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja Jusna636
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Tuli otsikon mukainen pyörä hommattua ja kysyisinkin,
että missä kohtaa sitä tarkistus"ympyrää" pitää öljyn tason olla?

Kävi niin että öljyvalo syttyi ja joutui aika paljon lisäilemään ja taso on nyt noin puolessa välissä sitä ympyrää kun kone käynnissä kylmänä ja pyörä suorassa.

Mihkähän se on voinut sitä öljyä hukata kun ei vuoda mistään, eikä savuta koneen käydessä. Eikä lisäyksen jälkeen koneestakaan kuulu mitään nakutuksia.

Pyörä on käynyt 1500km sitten 24tkm huollossa.

Tottakai kävi niin nolosti, etten tajunnut ostaessa katsoa öljyn määrää koneessa.
withstupid.gif
Kilsoja ei oo tullu ostohetken jälkeen oikestaan yhtään, mutta öljyvalo ei palanut ajaessa pyörää kotiin vaan syttyi parin päivän seisonnan jälkeen käynnistettäessä.

Edellinen omistaja sanoi, että aina kun pyörä on käynyt öljynvaihdossa niin öljyä ei ole ollut edes puoleen väliin asti sitä renkulaa.


Ehkä täytyy ajaa muutama sata kilsaa ja tarkkailla tota öljyn tasoa niin tietää onko aihetta huoleen vai ei.
 
Öljyn pinta mitataan kone pysähdyksissä ja pyörä pystyssä.
Käynnissä öljypumppu imaisee tavaraa kiertoon, jolloin luonnollisesti osa öljystä on koneen muissa osissa kuin koneen pohjalla.

Öljysilmään on merkitty kaksi viivaa, joiden välissä kuuluu tason olla, mutta kunhan ei älyttömästi yli silmän tai varsinkaan alle niin ok.
 
Sen öljyn merkkivalon kuuluukin startatessa/virrat päälle laitettaessa palaa hetki, näin tietää että ko. aparaatti toimii.
Sulla on nyt siellä vähän liikaa sitä mustaa kultaa...
 
nii no ei se varmaan mihkää oo muuttunu jos et oo paljoo ajellu lisäyksen jälkeen ja jos ei vuodakkaan..
 
Kerropa vielä tuosta öljyvalosta, palaako se tosiaan siis vielä käynnissä ollessaankin?
Joo, näköjään on avattu toinenkin ketju aiheelle  
smile_org.gif


Eli öljyvalohan paloi ihan liian pitkään pyörän ollessa käynnissä.
En ois muuten tajunnu öljyjä kattoakaan.

Lisäksi kuului kalkatusta joka hävisi kun öljyä lisäs.
Ok, kyllä se sitten on voinut olla vähissä.

Noi 636 myllyt on aika pomminvarmoja, mutta niissä on joissakin yksilöissä taipumusta öljynkulutukseen kilsojen lisääntyessä. Tuosta ei mitään haittaa kuitenkaan ole kunhan pitää öljytason sopivana.

Vaimon -03:nen ei syönyt yhtään öljyä 5-6tkm vaihtovälillä uudempana, mutta nyt reilun 20tkm jälkeen huomasin, että sai heittää lirauksen lisää ennen vaihtoa. Ei kuitenkaan mitään isoja määriä.

Seuraa öljynkulutusta, että pääset kärryille mitä sieltä oikeasti häviää vai oliko jo valmiiksi vajaa.
 
Ei siinä auta nyt ku vaan ajella ja ihmetellä välillä öljyn pintaa..  
062802moto_prv.gif
Joo. Ainoo vaan et korjaamolla sanoivat, että jos kyseinen öljynpaineen valo syttyy, saattaa rikkoa kiertokangen laakerit samantien.  
bawling.gif


Ainoa pelastus voi olla että valo paloi tyhjäkäynnillä, eikä kuormitettuna, jolloin tuhoa ei välttämättä synny.
Ihmetyttää, ettei valo ole palanut aiemmin???
Jos vain tyhjäkäynnillä hetken kävi, niin en usko että olisi miksikään mennyt. Toivotaan ainakin.
 
Tuli mieleen, että voisiko alhainen öljymäärä mitenkään aiheuttaa öljynvaihdon kaltaista ilmalukkoa öljynkiertoon seisonnan jälkeen?
636:ssahan on ominaista öljynvaihdon jälkeinen tilanne, ettei öljy lähde kiertämään löysäämättä suodatinta jos koneen on valuttanut rutikuivaksi. (itsellä ei ole koskaan tapahtunut, mutta osalle tuttu juttu)
 
ilmalukko tuli mullekin kohta mieleen tuosta. eikös zx10r kawoissa sellainen ole ollut melko tavallistakin. ainakin jos pyörä on käynyt esim. paikallaan kyljellään, niin sen jälkeen on pitänyt raottaa suodatinta ja korkkia ja jos on ollut vajaahkona öljymäärä, niin lirauttaa sinne vähän lisää.

liikaakaan sinne ei kannata tunkea öljyä, vaikka jopa 8 litraa on mennyt ihan kohtuudella. toisaalta eräässä videossa ne englantilaishemmot tekivät testin kuivalla zx6r kawalla. kaasu täysille paikallaan kone ilman öljyjä ja se vain huusi, kuinka pitkään? oliko tunnin vai mitä ennenkuin alkoi oireilla öljypulaa.

tuollaista öljytöntä käyttöä ei tosiaan suositella normaalijärjellä varustetulle kuskille.

mittauksen pitää olla oikeantapainen. pyörä seissyt vaikka useamman tunnin. sitten ihan suorassa, vatupassilla vaikka katsot sen ja silmässä pitää näkyä ainakin jonkin verran öljyä, mieluiten suht keskellä öljysilmää. kone pitää olla siis pysähdyksissä. multakin on joskus tultu kyselemään, että pitääkös lisätä öljyä kun ei näy silmässä yhtään. no selvisi, että ko. kaveri oli pannyt pyörän käyntiin ja tiiraillut öljyä sitten. ei ollut kawasaki tämä tapaus, vaan ihan muu merkki.

toinen tyyli mitata väärin on se, että pyörä seisoo sivutuella ja katsotaan öljysilmää.

mutta jos öljyvalo palaa ajaessa, siis kuormituksen aikana, niin se on hieman huolestuttavaa. tyhjäkäynnillä vilkkuva tai vilkahteleva öljyvalo voi kieliä liian vähästä öljymäärästä ja sen matalasta paineesta.

tosin zzr1100 kärpiössä öljyvalo on vilkkunut aika ajoin kuumana ja kaupunkiajossa. oikein kunnon selitystä en ole sille löytänyt. kun antaa runtua kunnolla, niin ei vilku enää. yksi epäilys on, että anturin piuha on hieman vioittunut, ottaa öljynsuodattimen reunaan kiinni. kerran se jäi sinne väliin ja sitten ihmettelin kun kawassa katosi tehot ja öljyvalo paloi. ajoin sillä vain 20 m kun palasin sitten korjaamaan vian. suodatinta raolleen, piuha pois välistä ja taas pelasi. tosin se piuha saattoi ottaa itteensä tuosta ja sitten välillä vilkauttelee. lyökö läpi tjn. en tiä. pyörällä on ajettu kohta 200 000 km ja pelaa se.
 
Back
Ylös