• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

YROY - ajotaitokilpailu nuorille motoristeille

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja zipe
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Young Rider of the Year (YROY) –kilpailun esikarsintavaihe on alkanut. YROY on nuorten motoristien ajotaitokilpailu, jossa testataan moottoripyörän kuljettajan ajotaitoja, liikennevalmiuksia ja riskien tunnistamista. Nuorten kuljettajien ajotaidon kehittämisen lisäksi kisan tavoitteena on lisätä nuorten motoristien liikenneturvallisuutta ja saada aikaan keskustelua turvallisesta liikennekäyttäytymisestä.

Kilpailuohjeet

Young Rider of the Year -kilpailu on tarkoitettu 16 – 22-vuotiaille moottoripyöräilijöille, joilla on A- tai A1-luokan ajokortti. Kilpailuun osallistutaan täyttämällä esikarsintalomake 30.6.2011 mennessä. Lomakkeen voi täyttää osoitteessa: www.yroy.fi

Esikarsintaan osallistuneista valitaan 20 osallistujaa yksipäiväiseen karsintakilpailuun. Karsintakilpailuja järjestetään kaksi kappaletta, toinen Motoparkissa Virtasalmella ja toinen Ahvenistolla Hämeenlinnassa. Virtasalmen karsintakilpailu pidetään 16.7.2011 ja Ahveniston 17.7.2011.

Karsintakilpailussa testataan kilpailijoiden pyöränkäsittelytaitoa, liikennekäyttäytymistä ja ajamista liikenteessä. Karsintakilpailuista pääsee 20 parasta osallistujaa kaksipäiväiseen finaaliin eli loppukilpailuun. Loppukilpailu pidetään 20. – 21.8.2011 Joutsassa. YROY-kilpailun voittaja saa palkinnoksi kevytmoottoripyörän.

Kilpailuun eivät voi osallistua motoristit, joilla on Suomen Moottoriliiton kilpailulisenssi, liikenneopettajat tai muut moottoripyörien ajokoulutusta antavat henkilöt eivätkä aiemmin YROY-kilpailun voittaneet henkilöt.

Kilpailun järjestävät yhteistyössä Suomen Motoristit ry (SMOTO) ja Moottoripyöräkerho 69 r.y.. Kilpailun tukijoina ja yhteistyökumppaneina ovat Opetus- ja kulttuuriministeriö, Biltema, Michelin ja Rukka.
 
Esikarsinnoissa nähdään
062802moto_prv.gif


Kuinka monta osallistujaa muuten esikarsintoihin on otettu?
 
Back
Ylös