Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Missaat selvästikin kysymyksen pointin. Päästöjä on rajoitettu kaikkialla oli ne sitten autoja, moottoripyöriä, vesijettejä, lentokoneita tai jääkaappeja - ei siinä ole mitään uutta.Hymy tulee suupieliin aina, kun lukee tämäntyyppisiä viestejä, joka kevät syytetään motoristeja "ilmakehän tuhoamisesta" suhteutettuna
Hohhoijaa, tota kommenttia on kuultu jo ihan riittävästi tästä aiheesta. Kyllä se kipukynnys löytyy sullekin..Bensan hinta tarpeeksi korkealle niin siirtyy persaukiset bussi kyyteihin.
+1Bensan hinta tarpeeksi korkealle niin siirtyy persaukiset bussi kyyteihin.
Voi elämä.Bensalla edelleen,
mihin muuhun sitä voi käyttää kuin polttoaineina ajoneuvoissa. Meinaatko, että nurmikko kasvaisi paremmin jos sillä kastelis viheriöä, ei tulis kato hiilidioksidi päästöjä.
Sehän on petrokemian teollisuuden hukkatuote, pakko krakata pois. Anna eduskunnalle vinkki, että sorvaavat lain jolla lopetetaan koko petrokemian teollisuus niin ei tule mitään päästöjä.
Joo, lopeta saman tien hengittäminenkin ettei tule hiilidioksisia.
Valitettavasti kasvikunta - kuten koko ekosysteemi - tarvitsee hiilidioksidia yhteyttämiseen.
Onko sulla mitään käsitystä siitä kuinka monta prosenttia puun massasta on hiiltä? Voin helpottaa olotilaasi kertomalla, että n. 50 % on melko lähellä totuutta. Jatka opiskelua tutkimalla kuinka paljon puu sitoessaan hiilen ( CO2 )on vapauttanut happea jotta sinäkin voit kestää hengissä.
Niinkuin näet molekyylikaavasta hiilidioksidissa on yksi hiiliatomi ja kaksi happiatomia.
Eipä olisi mitään kalsiittimineraalejakaan, marmori ja korallit mukaanlukien jollei olisi hiilidioksidia.
On kele yhteiskunta mennyt malliinsa ilmastonmuutos vouhotuksen takia. Olis pitänyt porukan olla huutamassa enne viimeisen jäätiköitymisen tuloa " Lisää hiilidioksidia, että ilmasto kestäisi lämpimänä muuten me jäädytään tänne "
Näihän nämä tutkijat väittävät kirjoituksiensa mukaan, että hiilidioksidi nousee yläilmakehään ja aiheuttaa " kasvihuoneilmiön ".
Kysyin tuossa viime keväänä yhdeltä tutkijalta: voisitko kertoa minulle mihin kaasuun se sitoutuu päästäkseen ylös taivaalle?
En saanut vastausta.
Vinkiksi, hiilidioksidin tiheys on vajaa 2 grammaa litra ja toiseksi raskain.
Raskain ilmassa oleva kaasu on Radon, lähes 10 grammaa litra ja samalla kaikkein vaarallisin ( Alfasäteilijä )
Hiilidioksidia on ilmassa n. 0.03 % suurin paikallisin pitoisuus eroavuuksin.
Jos sulla on hyvä laskukone niin laskeppa tuolla pitoisuudella minkälainen hiilidioksidin molekyylikoko pitäisi olla tehdäksen sellaisen peiton yläilmakehään jotta se voisi jotenkin vaikuttaa lämpötilaan. Sehän varmaan tekis kimpan Heliumin kanssa ja liftais tältä kyydin ylös.
sanoi:Kasvihuonekaasu on kaasu, joka päästää lähes täydellisesti lävitseen auringosta tulevan säteilyn, varsinkin näkyvän valon, mutta imee huomattavan osan planeetan pinnalta lähtevästä pitkäaaltoisemmasta lämpösäteilystä (infrapunasäteilystä), joka täten ei pääse poistumaan avaruuteen. Täten kasvihuonekaasujen vaikutuksesta ilmakehän lämpötila on korkeampi kuin se muuten olisi.
Maassa merkittävimmät kasvihuonekaasut ovat vesihöyry, joka aiheuttaa noin 36–70 % kasvihuoneilmiöstä (pilvet eivät sisälly lukuun); hiilidioksidi (CO2), joka aiheuttaa 9–26 %; metaani (CH4), joka aiheuttaa 4–9 %, sekä otsoni, joka aiheuttaa 3–7 %.[3][4][5] Kasvihuonekaasujen viipymisaika ilmakehässä vaihtelee muutamasta päivästä (vesihöyry) satoihin vuosiin (hiilidioksidi).
No en olisi ihan samaa mieltä asiasta. Ajan mp:llä ja autolla, mutta silti harkitsen mikä ajo on tarpeellista ja kaiken tuon lisäksi saatan ajaa polkupyörällä työmatkani tai jopa kävellä. Ei se niin paha rasti oo vetää kymmenen kilsaa suuntaan, itse asiassa kotimatka tuppaa venymään nykyään väkisinkin fillarilla tuonne päälle 15:sta kilsan, muuten on liian lyhyt. Äsken heitin just nastarenkaat fillariinkin niin voi huomenna taas mennä töihin ja iltaopiskeluihin+1Bensan hinta tarpeeksi korkealle niin siirtyy persaukiset bussi kyyteihin.
Tällaiset mailmaa pelastavat ihmiset eivät aja moottoripyörillä saatikka autoilla,joten foorumi maailman pelastamiseen aivan väärä![]()
Me ajellaan ja nautitaan tästä hetkestä ja nytpelastakoon maailman joku muu,kuin mopoilija![]()
![]()
Samanlaisia systeemejähän ne on tehneet myös polkupyörien kanssa. Esim: http://www.recumbents.com/WISIL/default.aspJos prätkän kulutusta haluaa pienentää, pitää aerodynamiikkaa parantaa rutkasti, tyyliin
Craig Vetter 470 mpg