• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

VTR 1000 pätkii 4000 kierroksista...ylöspäin

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja veeteeär
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
siis?
withstupid.gif
   eli pätkii ja nykii 4000 kierroksista ylös päin varsinkin isommilla kierroksilla yrittää välillä lähtä ja sitte kuitenkin "hyytyy" ja taas lähtee...pienillä kierroksilla ei mitään ongelmaa.
Pari gsx-r 1100 suzukia on temppuillut samalla tavalla ja vika
sivujalan löystyneessä rajakytkimessä.
Eli kierrosten tuoma tärinä erottaa koskettimia ja sytytysvirta pätkii samaan tahtiin.
Tiukempaa jousta kehiin.
 
Se on kyllä aika tarkka tosta suodattimesta!! Itse vaihdoin pestävän vaahtomuovisuodattimen niin ei se käynyt kovilla kierroksilla ennekuin seokset sääti uudestaan...
 
Tulpanhatut kannattaa tarkistaa kans.Näissä on vissiin ollu joskus jotain häikkää varsinkin etupytyn hatussa,kun siihen pääsee lentämään vettä/kuraa etupyörästä.
 
Kyllähän sytkyn pätkimisen ja bensanpuutteen huomaa tyystin erilaisena käytöksenä ajossa. Ei kannata päättömästi syöksyä tekemään ihan mitä tahansa, ennenkun olet selvittänyt kummasta casesta on kysymys.
 
Ei ollu vika suodattimessa..taitaa olla bensan puute yläkierroksilla, tai sitte tulpan johdoissa tai jossai...
smile_org.gif
ei auta ku alkaa etsiskeleen
blush.gif
Jos tulppiin pääsee järkevällä työmäärällä käsiksi, niin sytytyksen ajoituslampulla näkee helposti, pätkiikö kipinä korkeammilla kierroksilla. Anturi kiinni johtoon mahdollisimman lähelle tulppaa.
Jos ei vikaa löydy, niin sitten vaan bensansaannin kimppuun.
 
Testaappa kumikurkkujen kiinnitys, VTR täristää sen verran että tuppaa 2v löystymään melko löysäks jos et oo välissä kiristänyt, se saa sieltä kautta melko helposti liikaa ilmaa jos löysällä. Tämä on ihan omakohtainen kokemus edellis vuodelta...tuli samalla vaihdettua kumikurkut uusiin vaikka tarvetta sille ei varsinaisesti olis ollu.
 
No pakkohan sen on olla: Kaasareissa paskaa tai muuta vikaa, tulpanjohdot "poikki", sytkäpoksi rikki...
 
Tuo kuulostaa siltä ettei saa soppaa. Koska mitä suurempi vaihde, sitä pienemmillä kierroksilla hyytyy. Eli suurinpiirtein samalla kuormalla lakkaa pyörä saamasta tarpeeksi lientä.

Kaasareissa häikkää.

Muuten olisin veikannut sytkää, mutta sytkäviat on harvemmin kuormariippuvaisia. Ne tapahtuu enemmänkin tietyllä kierrosalueella, vaihteesta riippumatta.

Kaikki on tietysti mahdollista enkä sulkisi pois kumpaakaan, mutta suosittelen aloittamaan kaasareista.
 
Imukurkut ehjät? Onko tulpat normaalin väriset jos ajelet vaikka parinkympin lenkin alle neljäntonnin?
 
Back
Ylös