• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Vilkku ongelma ZZR 1100 C2

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja Vicmot
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Mistä lähtis etsimään syytä vasemman etuvilkun toimimattomuudelle? - oikeat vilkut toimii releenä, ja vasen takavilkkukin manuaalisesti (kun peukalolla painaa eestaas. mutta automaattisesti ei, pelkkä takavilkku vasemmalta.

Junction boxin sulakkeet kävin läpi eikä niilllä ollut vaikutusta mihinkään..
 
Olethan tietenkin tsekannut vilkunpolttimon. Sitten vaan mittaamalla seuraamaan johtimia (pitäisi olla se vaaleanvihreän ja maan välillä about 12v) Yksi liitin on heti vilkun jälkeen ja seuraava muistaakseni siellä liki mittarin alla, josta vaaleanvihreä jatkuu edelleen vilkkukytkimelle. Jos oikea toimii,niin vilkkureleeltä vilkkukytkimelle tulee jännite ok oranssia johtoa pitkin.

Eli: vika todennäköisesti vilkkukytkimen ja polttimon välillä. Siinä matkalla on kolme liitintä, joissa voi olla kosketushäiriö. Niin ja tietysti maa...mittaa polttimon kannalta yhteys suoraan maahan (= pyörän runkoon/ akun -napaan)

Mutta tarkista ekaksi polttimo ja sen kanta.
 
Back
Ylös