G
Guest
Guest
sanoi:Huijarivaroitus
Tampereella asusteleva Jarmo Hänninen, (käyttää nickiä glottis, glottis78) on kyseenalaisen myyntimiehen maineen itselleen toiminnallaan ansainnut.
Hännisen tapoihin kuuluu kaupustella mm. dvd-leffoja ja kirjoja eri keskustelufoorumien osto/myyntipalstoilla, rahat herralle myös kelpaavat mutta postitoimistoa hän ei tunnu löytävän. Suurin aika miehen ajasta kuluukin erilaisia selityksiä ja lisämaksupyyntöjä rustaillessa.
Hänninen harrastaa myyntijuttujensa lisäksi foorumeilla yksityisviestein/sähköpostitse/pikaviestintäohjelman kautta tapahtuvaa rahankerjuuta, suoria rahanlainauspyyntöjä satelee tuntemattomillekin ja uskallanpa väittää että rahojaan hänelle lainanneet eivät omiaan ilman viranomaisten avustusta tule helpolla saamaan, sama koskee myös näitä myyntipuuhia. Hänellä on myös tapana myydä ja varata samoja myyntiartikkeleja useammallekin ostajalle ja kukin rahansa siirtänyt tulee saamaan inboxiinsa jatkossa vain hyvin outoja ja hämäriä selityksiä siitä miksei postitus tälläkään viikolla onnistunut.
Markkinamiehen mielenkiintoista historiaa on luettavissa osoitteessa:
http://www.konsolifin.net/bbs/showthread.php?t=30089
Ja omalta osaltani suosittelen lukemaan myös piina.netin foorumin säädöt ja sotkut, joita kauppamies on aikaansaanut:
http://www.piina.net/forum/viewtopic.php?t=644
Jokainen tämän varoitusviestin saanut taho voi oman harkintansa mukaan julkaista tai edelleenlähettää viestini kokonaisuudessaan tai osittain, tai jättää kokonaan huomiotta, suosittelen kuitenkin suhtautumaan varauksella tämän miehen kaupantekoon, jos satutte törmäämään!
Marika Nurmela
http://www.piina.net