• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Valmistajan kilpi - teenkö itse?

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja joha
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Yritin rekisteröidä kiinalaista EC-hyväksyttyä mopoa. Ostin uuden mopon saksan kautta. Pyörästä löytyi rungon- ja moottorin numerot, mutta ei etsimälläkään "valmistajan kilpeä".

Katsastussedän mukaan ko. kilvessä pitäisi olla valmistajan nimi, rungon numero ja ec-hyväksyntä koodi. Kilven kiinnittää valmistaja tai edustajansa. Kilpi voi olla myös tarra..pitäisiköhän tässä nyt tehdä itse oma..?

Otan ilomielin vinkkejä vastaan jos joku on joutunut aiemmin murehtimaan tällaista byrokratian riivausta.
 
No eihän siinä mitään ongelmaa ole, jos sulla on kerran koodit ja kaikki tarvittava tiedossa. Käyt vaikka jossain tarratehtaalla teettämässä. Tai sitten alumiinista kilpi ja siihen stanssaat tarvittavat tiedot.
 
Back
Ylös