• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Uutuus! Michelin Pilot Power 3

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja finn
  • Aloituspäivä Aloituspäivä

finn

Aina rakentelu mielessä....
MotOrg ry jäsen
Liittynyt
22.10.2007
Sijainti
Helsinki
Vuonna 2013 Michelin tuo markkinoille rengasuutuuden.

Pääurat samankaltaiset kun pilot road 3:ssa. Kuva on, mutta speksit puuttuu.:)

pp3.jpg
 
Viimeksi muokattu:
Kyseisessä rengasluokassa on tullut kilpailijoilta käkättimeen testeissä viime aikoina (Power Pure). Toivottavasti tämä näkyy Misukan inssin parempana työnjälkenä. Meille loppukuluttajille tulee taas enemmän valinnan vaikeuksia.
 
Onko kukaan laittanut näitä renkaita vielä pyöräänsä ? Kokemuksia ? Kulutuskestävyys, pito ? Nykyään alla Dunlop sportmax qualifierit, on muutaman vuoden vanhat jo, eikä herätä kovin paljoa luottamusta. Oma käyttöhän olisi pääasiassa katuajoa, mutkapätkää "urheilullisesti", sekä tarkoitus olisi ainakin kerran käydä ratapäivillä.

Arvon nyt tämän pilot power 3 ja pilot supersportin kanssa, mutta supersport taitaa kulua liian nopeaan kadulla ? Molemmat sarjat ovat sinne 250€ kieppeille, joten hinnalla ei tässä merkitystä..
 
Miten Dunlopin Sportmax Sportsmart? Nehän on hyvät, testienkin mukaan. Eikä kalliit.
 
Pilot power3 :lla nyt 200km takana(08 hornet 600) ja pito on ainakin hyvä,kulutuskestävyydestä ehkä vielä en ala arpomaan.
 
jakhe sanoi:
Miten Dunlopin Sportmax Sportsmart? Nehän on hyvät, testienkin mukaan. Eikä kalliit.


Saan työn puolesta Michelinejä ns. kattettomaan tukkuhintaan, joten Ranskisten valikoimassa pysytään :D
 
Perjantaina laitatin Dukeen Pilot Power 3:t. Toistaseks ollu hiton hyvä rengas, mutta kilsoja on vasta vajaa puol tonnia noilla, joten itsekkään en pysty kulutuskestävyydestä kauheasti sanomaan. Hyvä näillä on ainakin ollut ajaa!

:thumbup:
 
Sama vika, tiistaina vaihtu sportsmartit pp3:een mutta kilsoja vasta muutama kymmenen takana joten ei paljon voi muuta sanoa kuin että ainakin alkuunsa tuntuu hyvältä. 10.6. Alastaroon tunnustelemaan.
 
Kohta tonni kelattu. Tuntuu loputtoman luotettavalta. Vertailupohjaa tosin tällä mopolla ei ole kuin heidenaun röpelöt. :)
 
Mynetmotosta moinen rinkula tilattu. Todella hyvä kuva jäänyt pilot power 2ct - renkaastakin, joskin toivoisi sen kestävän vähän enemmän kilometrejä. Power 3 luvataan 20% parempaa kestoa vrt 2ct.
 
Täällä pyörii CB1000R:n alla nyt Dunlop Roadsmart 2:set. Takarenkaalla ajettu 5 tkm ja vaikuttaa että max toiset 5 tkm saattaa vielä päästä. Ei nyt haukkua voi mutta ei vuolaasti kehuakaan.
Seuraaviksi nakeiksi juuri nuo PP 3:set kiinnostaisi. Misukasta yleensäkään en ole kuullut tai lukenut paljoakaan huonoa. Laittakaa kilsojen karttuessa kokemuksia miltä tuntuu ja miten kuluu. Onkohan tätä mallia vielä ollut missään alan lehdessä testissä? Huonosti muutenkin tuntuu rengastestejä olevan suomalaisissa lehdissä.
 
Viimeksi muokattu:
Täältä löytyy pilot power 3 edestä. ~2000km ollut alle ja toiminut niin kuin pitääkin eli pysynyt asfaltissa kiinni.
On tullut myös ajettua hieman sateella ja märässä asfaltilla ja hyvin on pitoa riittänyt :thumbup:
 
TrueMetal sanoi:
Täältä löytyy pilot power 3 edestä. ~2000km ollut alle ja toiminut niin kuin pitääkin eli pysynyt asfaltissa kiinni.
On tullut myös ajettua hieman sateella ja märässä asfaltilla ja hyvin on pitoa riittänyt :thumbup:

Mikäs nakki sulla edessä oli ennen, tietää vähän mihin itse vertaat nykyistä kumia... Ja millanen kulkupeli kyseessä?
 
Viimeksi muokattu:
Tuhat kilometriä ajettu Power kolmosilla. Vertailukohtana Rosso II.

Rosso tuntui todella kiikkerältä uutena, melkein jo toivoi että kuluis nyt äkkiä vähän flätiksi että olisi vakaampi ajaa.

Powerilla pyörä sen sijaan menee kuin juna raiteilla... onkos se nyt sitten hyvä ominaisuus mopolla... joo kyllä se on hyvä. Nätisti kuitenkin kääntyy sitten kun kääntää.
 
Laittakaas vielä arvosteluihin millasen pelin alla renkaat pyörii niin saadaan vielä arvokkaampaa tietoa suoraan tien päältä :)
 
Reilu pari tonnia takana, ei näytä kulumisen merkkejä. Alastarolla ei lipsunut kertaakaan kaatosateesta huolimatta. (hitaassa ryhmässä toki..)

KTM 690 SMC.
 
Vähän reilu 2000km ollut edessä PP3 ja hyvältä tuntuu. Aikaisempi oli PR2. Kun nykyinen Pilot road 3 takana loppuu vaihdan pilot power 3 myös taakse. Vielä en ole kerennyt radalla käymään, mutta ainakin kadulla toimii ja pitoa riittää. Pyöränä z1000.

Harri
 
Vajaat 2tkm pp3:set pyöriny SuperDuken alla ja tyytyväisiä ollaan. Edellinen takanen oli Dunlopin Sportmax qualifier joka oli sateella melko liukas, mut Micheliinit on vakuuttanu myös kosteella kelillä.
 
Takarenkaaksi tilasin PP3. :p Vanha takarengas oli PP2 josta mun on vähän paha antaa mitään kommenttia koska oli puoliksi käytetty rengas ku pyörän hommasin. Noin 3tkm ajoin tolla PP2 ja tuntu ihan ok renkaalta. Tuntu vaan kuluvan aika nopeesti. Mut eipä se näillä suomen teillä mikään ihme ole.

Kuhan saan jammun takas ajoon niin laittelen PP3sesta palautetta tulemaan. :jpstyle:
 
Back
Ylös