Nevadaa lainaten;Virolle menettää sydämensä.
Ensinnäkin, just tulin Virosta.Piritassa asuimme ja kuljimme bussilla Tallinnaan.Kolme kertaa paikalliset huomauttivat kanssamatkustajaani, ottamaan lompakon pois perstaskusta.
Ystävällisesti ovat ihmiset siellä.Välttämättä halisivat neuvoa meitä kaikissa asioissa, kun turisteiksi huomasivat.
Viime kesä oli ensimmäinen kerta, kun Viroon tutustuin pyörän kanssa.
Tiet ovat kohtuullisia.Tässäkin lähialueella SUOMESSA tiedän heti 5 tienpätkää, jotka on huonommassa kunnossa.
Toisekseen virolaisten autoilukulttuuri ei ole holtitonta-se on erilaista ja liikenne joustavaa.
Saattaa olla, ett samalla kaistalla matkaa eteenpäin kaksi jonoa, pyörät laidasssa ja autot vieressä.Ne siinä vain odottelevat ohituspaikkaa.So what.
Tallinna keskusta on siltikin ainoa kaupunki, jossa uskaltaa heittää u-käännöksen nelikaistaisella tiellä.Autot joustaa...
Siellä saa tietä, mutta sitä pitää myös antaa...
Poliisit on ystävällisiä.Muutamaan kertaan päästivät ystävällisellä huomautuksellamenemään, vaikka olisivat voineet sakottaa.Kerran hymyillen näyttivät viittomalla, että pyörät on väärärllä puolella tietä parkissa.
Pyörä kannattaa aina jättää aidatulle alueelle..Yleensä majoituspaikoissa sellainen on.Tai niin että näkee sen koko ajan
Eikä ne kenenkään ooppeleita huoli.Tallinnassa on niin hienoja autoja ettei suomalaisilla ole sellaisiin varaa

Ja sitten se ruoka.
Pysähtykää majataloissa syömään.Ruoka on HYVÄÄ!
Tuossa viikko sitten opetin kavereita ottamaan oluen kanssa jotain pikkunaposteltavaa, pelmeenejä vaikka.Innoissaan olivat.
Reittejä en sitten osaakaan neuvoa,niin vähän olen kuitenkin tuolla vielä ajellut.Tänä kesänä oliskin takoitus tutustua paremmin

Loppusanoiksi torimyyjän sanat;"me ei kuseta suomalainen"