• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Tulihan todistettua sekin.

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja wellarttu
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Joku on aikaisemmin tässä foorumissa moittinut maradeun jalkatappien mataluutta, no nyt on kokemusta.
Keskipäivällä liikennevaloista lähdettäessä lievästi oikealle kaartuvassa mutkassa vauhdin ollessa 40km/h raapaisi tappi todella reilusti kiinni asfalttiin seurauksena perän irtoaminen ja raju heittelehtiminen puolelta toiselle. Tämä siis tapahtui normaalissa liikenneoloissa ajettaessa jonossa muun liikenteen seassa. Aikansa vatkattuaan meikää puolelta toiselle sain varovasti etujarrulla vauhdin pois, mutta kumoon mentiin pyörän vasemmalle puolelle. Autoilijat huomasivat onneksi tilanteen ja ehtivät väistää, joten ajopuvun, hanskojen ja kunnollisten ajokenkien ansiosta vauriot jäivät melkeinpä henkisiksi.
Uskomattoman helposti kosketus siis tapahtui.
Tällä kertaa oli välit yläkerran ukkoon kunnossa, vaan eipä viitsisi kokeilla toisten.
confused_orig.gif
 
Varmaan kestää tovin ennen kuin uskallat taas kaarrella mutkiin kunnolla
confused_orig.gif

Ehkä ainut mikä olisi pelastanut kaatumiselta olisi ollut se että lisää kaasua siinä vaiheessa kun pyörä lähtee ns. "jakamaan". Kaasun lisäys suoristaa pyörän ja meno jatkuu. Mutta itse tilanteessa sille ei voi mitään ellei ole kokemusta, jolloin se tulee selkärangasta.
Onneksi ei tullut mitään pahaa jälkeä. Autolijoilla oli siis turvaväli, eli ei se turvaväli turha ole...
 
Turvaväli? Sehän on kauheen vaikee???

Varusteet kannattaa juu olla kunnossa. Muutaman kerran pyörän lipanneena, niin ovat pelastaneet kyllä nilkat ja ihon. Sen oppi kun muutama vuosi sitten Yamahan V-Max lähti sekoittamaan Kehä3:lla vajaasta sadan vauhdista. Kypärä, ajotakki ja hanskat pelastivat jotain mutta perseessä ja polvissa se kyllä tuntui -> farkut = paperia. Mikään suojavaruste tuskin olisi säästänyt katkennutta solisluuta ja murtunutta rannetta..Kengät olisi varmasti auttaneet nilkan nivelsiteiden säilymiseen. Pointti, varusteet ovat edelleen halpa henkivakuutus. Oikein kammottaa kun välillä näkee ihmisiä jonkun tonnikyykyn selässä pelkissä shortseissa ja sandaaleissa..  
confused_orig.gif


Ja hyvä ettei käynyt pahasti!
thumbs-up.gif
 
Jep. Kyllähän tossa kesähelteellä tuli muutaman kerran syyllistyttyä alipukeutumiseen, vaan ei enää koskaan. Nahkabuutseista menee kärki lankkaukseen, jalkatappi suoristukseen ja pleksi vaihtoon. Siinä kaikki. Kroppa voi kyllä huomena olla lievästi jäykkä tämänpäiväisen akrobatian jälkeen
biggrin.gif
 
Joku on aikaisemmin tässä foorumissa moittinut maradeun jalkatappien mataluutta,
WTF? Eikö maradeussa ole taittuvat tapit?

Mulla M1800R:n tapit laahaa maassa vähän väliä, mutta ei siitä ainakaan vielä mitään vaaraa ole ollut. Ne tosin taipuu tarvittaessa.
Kyllähän sitä aina vähän pelästyyk kun yht'äkkiä kuuluu kauhee kraaaaps ääni.
 
Back
Ylös