• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Tonninen naku tai fighter tauon jälkeen

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja entropia
  • Aloituspäivä Aloituspäivä

entropia

MotOrg ry jäsen
Tonninen naku tai fighter tauon jälkeen

Mulla oli joskus alle parikymppisenä '91 750 GSXR, mutta nyt kun opiskelut on opiskeltu ja finanssit vakiintuneet, niin ajattelin tehdä paluun kakspyöräisten ihmeelliseen maailmaan. Lähtökohtaisesti mua kiinnostais naku tai fighter. Kyykkypyöräkin periaattessa menis, mutta ajattelin priorisoida rennompaa ajoasentoa koska ajo on tod.näk. suurimmaks osaks mutkapätkää, kaupunkikruisailua ja muuta fiilistelyä. Olis myös erittäin iso plussa että toinen puolisko mahtuis kyytiin. Ajattelin kuutioiks tonnista ja buduks max 5000€, mutta mitä lähemmäks nelosta päästään, niin sitä parempi.

Näillä spekseillä nettimotoo aggressiivisesti pari päivää selanneena näyttäisi että vaihtoehtoja olisi:

- K3/K4 GSXR. Näistä lukenut paljon hyvää kestävänä luottopyöränä. Harmillisesti faitterit on joko pommin/ruman oloisia tai sitten täyskatteellisia. Jos tästä tulisi järkeväksi rakenneltu pyörä vastaan, niin valinta olisi helppo.

- 1991 1100 GSXR. Tämä on sinällään tuttu vehe. Tyyppivikoina oli kakkosvaihteen rattaan oikuttelu. Onko näissä ilmennyt vuosien mittaan muuta vai onko vieläkin ydinsodan kestävä prätkä kyseessä? Ajo-ominaisuudethan eivät ole 2000-luvun pyörän tasolla, mutta ei tässä olla pyörää niille rajoille viemässä.

- 900 Fireblade fighterit. Näistä muistelen että olivat luotettavia pelejä jotka kestää. SC33 koneita näytti olevan jonkin verran tarjolla. Onko näissä millaisia heikkoja lenkkejä ja mitä remontteja tulisi olla tehtynä?

- Tehdasnakuista 2000-luvun puolivälin Kawasaki Z. Nämä miellyttävät silmää, näyttäisi löytyvän muutamakin budjettiin sopiva. Mites on luotettavuuden ja kestävyyden kanssa?

- Budjetin yläpäässä näytti lymyävän myös muutama KTM 990 Superduke myöskin 2000-luvun puolivälistä. Tämä on myös omiin silmiin hyvin mieluinen ja ilmeisesti nämä olivat aikanaan myös hyviä pyöriä ajaa. Vaan mikähän mahtaa olla nykypäivänä meininki kun mittarissa on 50-75tkm väliltä lukemat? Täystuho edessä vaiko huolettomia ajokilometrejä?


Tähän mennessä välilehdillä on tallessa noita kaikkia. Budjetin ja ulkonäön puolesta olisi I/Ö ja SC33 taistelijat, mutta nää on molemmat ykspaikkasia. Keskivaiheilla olis pari noita Z-kawoja ja pari katteellista K4:sta, yläpäädyssä Superduke ja lisää täyskyykkyjä (R1, ZXR, CBR). Onko jengillä ideoita ja mielipiteitä miten lähteä pakkaa purkamaan?
 
Kotarin ja apikan twinit ovat serkkuja keskenään ja luotettavia pelejä.

Sama ukko suunnitteli ne.

ID 2946002
ID 2917815
 
speedheadshot sanoi:
Jos kerran tonnista Suzukia oot haluamassa, niin ehdottomasti silloin 1200:n i/ö Bandit :)

Joku vimpan päälle gikserin osilla rakenneltu olis sekä hieno, että kova.
 
entropia sanoi:
1991 1100 GSXR. Tämä on sinällään tuttu vehe. Tyyppivikoina oli kakkosvaihteen rattaan oikuttelu. Onko näissä ilmennyt vuosien mittaan muuta vai onko vieläkin ydinsodan kestävä prätkä kyseessä?

Sen verran vielä täsmennän, että 1200:n i/ö Bandit on vuoteen 2006 asti periaatteessa samalla koneella, kuin gsx-r 1100 oli, sillä erolla, että gsx-r:n nokat on jyrkemmät, mutta jos ne nokat haluaa jostain syystä, niin ne menee suoraan bandiittiinkin eli tosiaan sama kone. Ja on tosiaan se ydinsodan kestävä i/ö kone.
 
Jos olet katselemassa 20-30 vuotta vanhasta aihiosta rakenneltua fighteriä, niin rakentelun ja ylläpidon tasossa löytyy vaihteluväliä aika reippaasti. Todennäköisesti niin paljon, ettei aihion merkillä ja mallilla ole kovinkaan paljoa merkitystä lopputulokseen. Ellei sitten suunnitelmissa ole joka tapauksessa käydä rakennelma itse läpi ja kunnostaa kaikki tarpeellinen.
 
ArttuH sanoi:
Jos olet katselemassa 20-30 vuotta vanhasta aihiosta rakenneltua fighteriä, niin rakentelun ja ylläpidon tasossa löytyy vaihteluväliä aika reippaasti. Todennäköisesti niin paljon, ettei aihion merkillä ja mallilla ole kovinkaan paljoa merkitystä lopputulokseen. Ellei sitten suunnitelmissa ole joka tapauksessa käydä rakennelma itse läpi ja kunnostaa kaikki tarpeellinen.

Tämä pitää varmasti paikkansa. Siks oon rankannu pois epäilyttävän ja pommin oloiset.

speedheadshot sanoi:
Sen verran vielä täsmennän, että 1200:n i/ö Bandit on vuoteen 2006 asti periaatteessa samalla koneella, kuin gsx-r 1100 oli, sillä erolla, että gsx-r:n nokat on jyrkemmät, mutta jos ne nokat haluaa jostain syystä, niin ne menee suoraan bandiittiinkin eli tosiaan sama kone. Ja on tosiaan se ydinsodan kestävä i/ö kone.

Tätä muistelinkin. Mutta sitten taasen mietin että miks ostaa Bandit jos voi ostaa Ärrän? Ärrässä lienee paremmat ajo-ominaisuudet.
 
Tässä on lista mitä on tällä hetkellä pohdinnassa:

Kawasaki Z 1000
2004: https://www.nettimoto.com/kawasaki/z/2949777
2003: https://www.nettimoto.com/kawasaki/z/2929502

Näistä en liiemmin tiedä mitään. Ulkonäkö ois hyvä, mutta mites tuon ikäsen kone? Tuossa mustassa ilmotuksen mukaan valittaa FI-valoa, onko tää sähköongelma jossain anturissa vai joku isompi vika? Toi musta olis ulkonäön puolesta parempi ja se ois myös fyysisesti lähellä.

I/Ö Ärrä
https://www.nettimoto.com/suzuki/gsx-r/2949548
Asiallisen näköisesti rakennettu, harmillisesti vaan yksipaikkainen. Tää olis myös lähellä ja budjettikin tykkäis.

K4 GSXR
https://www.nettimoto.com/suzuki/gsx-r/2935685
Pyörä itsessään saanu paljon kehuja. Tämä tehty faitteriks ja ykspaikkainen, mutta jos alkuperäinen häkki tallella, niin vaihtaa kakspaikkasen perän?

Fireblade
https://www.nettimoto.com/honda/cbr/2948745
Myös asiallisesti rakennettu. Näyttäis olevan myös uudemman mallin kone ja vielä uudemman mallin keula. Mukaan tulis varakone. Tää on vaa fyysisesti kaukana ja jälleen yksipaikkainen.

https://www.nettimoto.com/honda/cbr/2937924
Ei ihan niin loppuun asti rakenneltu, mutta toimii ulkonäön puolesta. Tä ois helppo käydä hakemassa kun Jykylässä on tuttuja ja olis kakspaikkainen. Jos mittarilukema pitää paikkansa, niin tuossa olis mun silmään maltillisest kilsat (alle 30tkm).

Super Duke:
https://www.nettimoto.com/ktm/990/2931214

Näitten kestävyys kiinnostaa myös. Ajo-ominaisuudet ja hauskuuskertoin ois ilmeisesti todella hyvät. Ulkonäkö ja V-kone tuplaränneillä toimii myös.

Edit.

Mites mustana hevosena pari Trumppaa?

Daytona
https://www.nettimoto.com/triumph/daytona/2948684
Ulkonäkö toimii ja hintakin olis erittäin jepa. Vaan mitenkä on yleisesti kokemukset näistä keston ja ajettavuuden puolesta?

Speed Triple
https://www.nettimoto.com/triumph/speed-triple/2951252
Samat hommat, mutta hinta korkeampi.
 
Viimeksi muokattu:
Tuossa mustassa ilmotuksen mukaan valittaa FI-valoa, onko tää sähköongelma jossain anturissa vai joku isompi vika?

FI = Fault Indicator. Joku vika siellä jossain on. Vika voi olla hyvinkin yksinkertainen tai sitten ei. Tarkka vikakoodi kannattaa kaivaa esiin. Sen avulla voi selvitä mistä oikeasti on kyse.
 
noi ns rakennetut fighterit on vähän premium hinnoiteltuja, eli hipoo jopa tota 5k hintaa.

samalla rahalla kun ostat esim cbr1000rr kyykkynä, ns vakiona, niin saat semmosen 2005 ja se on hyvä yleispyörä.

jos haluat fighterin niin osta vähän kolhittu ja talvella voit sit vaikka poistaa katteet,

muuten jos cbr haluaa niin 954 rr on mukava yleispyörä kanssa ja ne on halvempia. sivuputki ei kuumenna hanuria ja takasatulan alla on tilaa sadepuvulle yms.
 
itl sanoi:
FI = Fault Indicator.
vstrom sanoi:
FI-varoitusvalo herjaa useimmiten Fuel Injection:issa olevaa vikaa.
Sama asia kuten vaikka CE-merkintä = China Export :D

Vaan noin omakohtaisestikin olen omassa Bandussani saanut tuon FI-valon tillittämään vikakoodilla C44 = lambda kiukuttelee, vaan taitaako nuo DTC:t ylipäätään juuri muuhun koskaan liittyäkään kuin ruiskuun/sytytysjärjestelmään. Eihän noissa fillareissa mitään muuta älyä edes ole, wanhemmissa ei edes ABS:ää :dunno:
 
jaket sanoi:
noi ns rakennetut fighterit on vähän premium hinnoiteltuja, eli hipoo jopa tota 5k hintaa.

Yli 20 vuotta vanhoja reuhkattuja laitteita, ja pyynti viisi kiloa. Parhaimmillaan takahäkit sahattu vituiksi.

Nyt on pakko olla niin, että sijaitsemme hyvin pitkällä makuasioiden maailmassa, jotta parempi olla puhumatta kohtuullisuudesta mitään. :D
 
Oho mitä hintoja. Myydäänköhän noita? Voisikin pistää Bladen myyntiin kun ei sillä taida tänä kesänä ehtiä ajaa.
 
PoS sanoi:
Oho mitä hintoja. Myydäänköhän noita? Voisikin pistää Bladen myyntiin kun ei sillä taida tänä kesänä ehtiä ajaa.

Mitkäs muuten olis oikeita hintoja noille? Kiinnostaa, koska oon ihan kujalla nykysestä hintatasosta.
 
En muiden näkemyksistä tiedä, mutta mun mielestä kautta linjan vähintään tonnin-pari pitkiä hintoja. Lisäksi noiden fighteroitujen kanssa riippuu tietty siitä, kuinka on rakennettu. Jos liikaa purkkaa ja patenttia kuusakoskelle vaan. Ja 90-luvun pyöristä fighteroidut samaten.
 
PoS sanoi:
En muiden näkemyksistä tiedä, mutta mun mielestä kautta linjan vähintään tonnin-pari pitkiä hintoja. Lisäksi noiden fighteroitujen kanssa riippuu tietty siitä, kuinka on rakennettu. Jos liikaa purkkaa ja patenttia kuusakoskelle vaan. Ja 90-luvun pyöristä fighteroidut samaten.

Mutta hienoista grafiikoista kannattaa mun mielestä maksaa!

(Samoilla linjoilla PoS:n kanssa. Noita vehkeitä oli kahdeksan vuotta sitten himpun pienemmillä kilometreillä myynnissä about samaan hintaan. Faitterit varmaan halvempia. Eivät ole parantuneet niistä ajoista.)
 
Back
Ylös