• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

The Romantic Road

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja Nakke
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Tuli tuossa katsottua DW-TV:n ohjelmaa Discover Germany perjantaina 08.12.2006

löydät ohjelman http://www.dw-world.de
klikkaa DW-TV Program Guide
klikkaa List of programtitles
klikkaa Discover Germany
ja sieltä se löytyy. Videona vähän päälle 26 min.

On vähän hätäseen tehty filmin pätkä mutta näkee siinä jotain nähtävyyksiä. Tosin ei mutkateitä matkalla.

Sama homma tuli saksan kielellä lauantaina 09.12.2006
löydät sen kun avaat Deutsche Wellen sivun ja vaihdat kielen saksaksi.
Sitten mene DW-TV
klikkaa Programvorschau
klikkaa Sendungendireckt
klikkaa Gute Reise TV
ja sieltä se löytyy, Die Romantische Strasse

ja videona "Gute Reise TV" als Video on Demand

Reitti lähtee Würzburg'sta ja päättyy Füssen'iin.

Tuli tuossa alkusyksystä ajettua muutama kilometri loppupäästä mennessä katsomaan noita Ludvig II linnoja.

Reitin oma sivu http://www.romantischestrasse.de
 
... että MISTÄ sateliitista??? Hot Bird?, Astra?
confused_orig.gif
 
En tiedä minkä satelliitin kautta tulee, lähetä kysely DW-TV:lle.

Ite kattelen melko paljon tuota Saksan kanavaa, tulee välillä hyviä ohjelmia.
Mulla se näkyy Welhon kaapeli verkon kautta samoin kuin BBC ja muutamat muut.

Muistaakseni lähetys tulee diginä, en ole ihan varma.
 
Saksassa noita ylläpidettyjä maisemateitä on - sieltähän "museotie" ajatuskin on lähtöisin.

Romantische Strasselta saa tilattua myös paperimateriaalia, kuten karttoja ja hotelliluetteloita. Sama koskee muitakin tärkeimpiä maisemareittejä, kuten Deutche Alleenstrasse ja Deutche Alpenstrasse.

Kohtuullinen kokoelma noita reittejä löytyy German Tourism sivuilta. Valitaan "Destination Germany" ja sitten "Scenic Routes".
Heillä on muistaakseni sivusto myös suomeksi, mutta enklannin ja saksan kieliset sivustot ovat kattavampia.
 
Laitoin tuon aiheen vähän sen takia kun nyt sattui kohdalle ja Deutche Welleltä tulee paljon hyviä pätkiä Saksan matkailusta ja todennäköisesti vain osalla on mahdollisuus katsoa tuota kanavaa satelliitin tai kaapelin kautta niin voihan niitä ohjelmia katella tuon saitin puolelta jälkilähetys videoina.

Keväällä 2006 tuli kymmenen viikon aikana hyviä pätkiä mm. Moselin laakson teistä
 
Back
Ylös