• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Sulanut kumi/nahka pakoputkissa

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja moottori
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Moi. Ostin pitkästä aikaa m-pyörän  
sport05.gif
. Ongelmana on että kromi pakoputkiin on sulanut entiseltä omistajalta kengistä kumia tms. Miten saan ne mustat jäljet ja kumit pois?
Kiitos etukäteen hyvistä neuvoista!  
062802jumpie_prv.gif
 
Joskus oon kuullut näinkin eksoottisen niksi-pirkka niksin. Eli sokeripalaan sylkeä ja sillä hankaa skeidat veke.. Korjatkaa, jos muistan tän ihan väärin.
smile_org.gif
 
Tiivisteidenirroitusspreitä esim. Würthin stripperiä niin kumit ja muovit lähtee. Mutta maalattuja pintoja pitää varoa koska aine vie myös maalin mennessään.
 
Se kaikkein halvin ja paras tapa on tosiaan kostutettu sokeripala.Uskokaa tai älkää.Ei naarmuta kromia vaik niin luulis ja mitä ei muut aineet poista ni sokeri poistaa ;)
 
Mulla oli kauppakassista valunut hapankaalipurkista mehut penkkiä pitkin alas suoraan kuuman putken päälle,siis ajon aikana,pysäytettyäni ihmettelin hyvää tuoksua ja kummastelin että mistä tuoksu tulee,laittaessani pyörää keskituelle huomasin tapahtuneen,kromiputki oli kuin hellan päällinen,sellaista mustaa palanutta paskaa. Kokeilin tärpätillä,bensalla,tinnerillä,ei auttanut. Sitten löysin kaapista metallinpuhdistuaineen,eli hopealle ja kuparille tarkoitetun,sillä lähti todella helposti.
 
Kiitos paljon hyvistä vinkeistä, täytyy myöntää että tämä moottoripyörä sivusto on todella hyvä asiallisia vastauksia ja eritoten hyviä vastauksia, testaan ensiviikon alussa ensin sokeria sitten muita... Kiitos vielä vinkeistä  
bowdown.gif
 
Kiitos paljon hyvistä vinkeistä, täytyy myöntää että tämä moottoripyörä sivusto on todella hyvä asiallisia vastauksia ja eritoten hyviä vastauksia, testaan ensiviikon alussa ensin sokeria sitten muita... Kiitos vielä vinkeistä  
bowdown.gif
Älä nyt vielä kiittele... seurailet nyt ihan rauhassa pari kk,ja kysytään sitte että mikäs voorumi tää oikeen onkaan..
tounge.gif
 
Myös ihan perinteinen pata pata vedellä kasteltuna toimii eikä ainakaan honda shadow:n kromiputkiin tullut pienintäkään naarmua tms. jälkeä.
 
Sittenkin palasokerilla lähti ja melko helposti!!!!
Yhteensä n.6x3cm kokoisen palaneen kumi/nahka miksauksen puhdistukseen kului 6 palaa sokeria, ei kovin kallis investointi.
Kiitos vinkistä  
smile_org.gif
.
 
Back
Ylös