• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

RG250 -84 kytkin

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja Suzuki_250
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Liittynyt
13.8.2010
Sijainti
Etelä-Savo
Vanhan pyöräni kytkin toimii vielä ilman luistamatta, mutta antaa vedon päälle vasta melkein kahvan yläasennossa. Ei taida enää saada säädettyä alempaa ottamaan.

Osaatteko sanoa onko siinä mitkä levyt kuluneet tai jouset veltostuneet, aika tasaisesti silti toimii?
Olen vaihtanut n. 12000 km:n välein vaihdelaatikkoon märkäkytkimelle sopivat oljyt. Mittarilukemaa on yli 70000 km.

Ei ole kytkimelle tarvinnut aiemmin tehdä remonttia, joten kysyisin että tietäisi etukäteen mitä siihen pitäisi uusia.
 
Eiköhän siinä ole kytkinlevyt jo hiukka kuluneet.Tarkasta vaikka susukin huollosta mikä on levyjen minimi paksuus ja vaihtaa ne levyt jotka on kuluneet.
 
Ei pitäisi oikeastaan vaijerista johtua, ei ole kun muutamia vuosia vanha, ja olen voidellut sitä kerran vuoteen.
Kaipa sitä sitten pitäisi kokeilla levyjä ja jousia vaihtaa.
 
Back
Ylös