• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Ratapäivä Alastarossa

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja pepe60
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
No niin! Siinä tuli kesän lopetusta Alastarossa ja saipa siinä kunnolla harjoitella märänkelin ajoa. Ilma oli sateinen ja rata märkä. Paikalla oli kuitenkin monia ducatisteja ja taisi siellä olla muutama muunkin merkkinen mopo, mutta suuri osa aitoja italiaanoja.

Eka tunti meni sadetta pidellessä, mutta kun lakkasi, niin siitä alkoi tunnustelut radalla. Itse ajoin tai ainakin yritin ajaa oikein urakalla talvivarastoon ja olihan se kokemus, kun perä yritti joka suuntaan ja etujarrun kanssa piti olla tarkkana. Muutaman kerran kyllä yritti ori pois selästään, mutta eipä onneksi saanut. Sittenpä siellä takasuoran lopussa , kun alkaa jarrutus ennen kaaretta, niin etupää yritti alta pois eikä siinä auttanut kuin ajaa suoraksi pitkälle hietikolle ja takaisin radalle. Puolisen tuntia ennen aikamme loppua alkoi rata kuivumaan ja pito paranemaan.
Harmi, kun ei ollut enää tuntia lisää. No ensivuonna pitää olla ahkerana paikalla. Oli todella hyvää opetusta pyörällä ajoon moinen keli.
Kiitoksia kerholle päivistä ja paikalla olleille viisaajille työstään.

t. pepe
 
Back
Ylös