• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Potilastietojen luovutus

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja NOx
  • Aloituspäivä Aloituspäivä

NOx

MotOrg ry jäsen
Liittynyt
14.6.2006
Sijainti
Espoo
Vahingon sattuessa vieraalla paikkakunnalla/sairaanhoitopiirissä, muistakaa allekirjoittaa potilastietojen luovutuslomake. Ja pyytäkää se lomake ellei sitä muuten tuoda täytettäväksi. Sujuu helpommin jälkihoito myöhemmin. Itseltä jäi tuo lappu täyttämättä ja tuli ihan turhaa viivästystä sen takia.
 
Jep. On valitettavaa että suostumusten hallintaan ei terveydenhuollon piirissä ole vielä kansallista palvelua jonka piirissä kaikki terveydenhuollon organisaatiot olisivat.

Se ei tietenkään poista tarvetta omien tietojen luovutusta koskevan suostumuksen allekirjoittamiseksi, mutta mikäli asiasta olisi kansallinen käytäntö jo olemassa se tehtäisiin potilaan kanssa melkeinpä automaattisesti.

Suomi on tässä suhteessa kummallinen maa. Jostain käsittämättömästä syystä (=pienimunainen virkamies tai äärifemakko asialla) täällä on otettu lähtökohdaksi että potilastietoja EI saa luovuttaa ilman potilaan suostumusta edes toiselle terveydenhuollon organisaatiolle jonka hoidossa potilas vaikkapa juuri nyt on. Sen sijaan esim Tanskassa lähtökohta on se, että suostumus on automaattisesti olemassa ja terveydenhuollon palveluntarjoajat voivat vaihtaa potilastietoja hoidollisten palvelujen toteuttamiseksi, potilaan pitää erikseen KIELTÄÄ tietojensa luovuttaminen toisille palveluntarjoajille.

Jee. tää on taas tätä "on lottovoitto syntyä suomeen..." skeidaa.
 
Ja oudoita tässä on se, että potilastietoja voidaan kuitenkin luovuttaa sen kummempia kyselemättä aika laajalle porukalle,
mutta naapurisairaalaan ei.

sanoi:
Laissa on säädetty erikseen oikeus potilastietojen saantiin, jolloin ei tarvita erikseen kirjallista suostumusta potilaalta:
• Terveydenhuollon oikeusturvakeskuksella
• Potilasvakuutuskeskuksella
• Tietosuojaviranomaisilla
• Kela
• Sairaskassa
• Sairausvakuutuslain mukaisella valitusviranomaisella
• Eläkevakuutusyhtiöillä ja –laitoksilla
• Tapaturmavakuutuslaitoksilla ja tapaturmavakuutuslaissa tarkoitetulla muutoksenhakuviranomaisella
• Työterveyslaitos
• Sosiaali- ja terveysministeriö
 
Ja oudoita tässä on se, että potilastietoja voidaan kuitenkin luovuttaa sen kummempia kyselemättä aika laajalle porukalle,
mutta naapurisairaalaan ei.
No kai se nyt on sanomattakin selvää, että hallintoviranomaisten tulee saada kaikki yksilöä koskeva tieto ilman eri hässäkkää. Jotkut yksilöä hoitavat lekurit, hoitsut ja muu rupusakki ehtii kyllä odottaa.
 
Back
Ylös