Tuohon asiaan ottaisi mielellään jonkun kokeneemman mielipiteen, kuinka paljon pyörää uskaltaa kallistaa? Entäs jos ei sada, mutta asfaltti on märkä? Tarkoitus ei ole ylittää omaa uskallus/osaamisrajaa, mutta toki yrittää uusia juttuja oppiakseen lisää ja saadakseen kokemusta sekä varmuutta
Tuon oppii vain ja ainoastaan tuhansien mutkien jälkeen. Sateiden, pakkasten, helteiden, tuulien, ruuhkien myötä; ja lukemattomien erilaisten tien pintojen pidon kanssa tutuksi tulemalla.
Syytä muistaa, että vaikka a) mopon kallistusvara hyvällä jousituksella, hyväillä renkailla, hyvällä pinnalla, hyvissä olosuhteissa on joskus aivan käsittämätön, niin b) edellä mainitut ovat yhteisesiintymänä useimmiten silkkaa unelmaa.
Radalla voi vetää kurviin hillitöntä kyytiä ihan turvallisesti. Mitä nyt voi aina sattua jotakin maailman-surkeinta-tuuria -juttuja malliin edellä ajanut mopo kyljellään uralla, rengas puhkeaa tms. Noillehan ei voi mitään.
Mutta maanteillä kallistaminen normiajossa on ihan eri juttu. Mutkaan on pakko ajaa sellaista vauhtia, että pysyy pystyssä kaikissa tilanteissa ja ajolinja on muutettavissa. Pimeässä mutkassa joku voi tulla vastaan väärää puolta, kurvissa saattaa olla metrinen kakkosnelonen juuri ajolinjalla... mutkan loppu saattaa ollakin yllättävä kireä tai eri tavoin kallistettu kuin alku yms yms. Avoimessakin kurvissa voi olla pihatieltä valunut hiekkapinta, rekasta pudonnutta hienoa soraa, pölypinnan päälleen saanutta öljyä... Katuajossa jokainen mutka on tavallaan neitsyt, kun taas telkkarin kilpa-ajoissa kuski ajaa samaan kohtaan jo sadatta kertaa ja voi olla varma sen kunnosta, muodosta ja sille sopivasta vauhdista.
Eli kallistusvarojen äärelle mennään normiajossa todella harvoin. Ei syytä vaivata päätään. Jos olet ajanut puhtaalla uudehkolla hyväkuntoisella asfaltilla pehmeillä renkailla, kannattaa tosiaan katsoa hieman takarenkaan kulumajälkiä, kuten tuossa joku mainitsikin. Jos renkaan reunassa näkyy vielä kulumatonta aluetta, et "parhaiden olojen vallitessa" ole ollut vielä lähelläkään kulkuneuvon kallistusvarojen ääripistettä.
Radalla kannattaa kokeilla niitä todellisia kanttausvaroja - se on oikeastaan ainoa paikka sille.
-hh-
PS. Sateella/märällä ovat omat sääntönsä. Vain kokemus opettaa.