Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Aamies sanoi:Ajokortti uudistus?
Viimeisimmän tiedotteen mukaan (saapui kesäkuun lopulla) tulee olemaan 25kw kortteja ja 35kw kortteja.
25kw:t on myönnetty viimeistään 18.01.2013 ja ne vaihdetaan kahden vuoden voimassaolon jälkeen poliisille tehtävällä hakemuksella ILMAN jatkokoulutusta rajoittamattomaksi A-kortiksi.
Vaihdon voi tehdä myös suorittamalla käsittely- ja ajokokeen min.35kw pyörällä kun ikää on min. 21v. Ja tämä siis 18.01.2013 saakka.
Sitten tulee olemaan A2 kortteja (=max. 35kw). Ne myönnetään 19.01.2013 ja sen jälkeen. Ne vaihdetaan kahden vuoden voimassa olon jälkeen poliisille tehtävällä hakemuksella rajoittamattomaksi A-kortiksi. Lisäksi tarvitaan todistus saadusta(7 tuntia) jatko koulutuksesta.
Niin ja A1->A2 on sitten sama kuin A2->A. Siis 2 vuotta ja hakemus&opetustodistus poliisille.
Siis jos A1 kortin haltija täyttää 18v. viimeistään 18.01.2013 niin hae 25kw kortti.
Tai ihan miten haluaa, saahan siinä 10kw lisää voimaa 2+5 tunnin koulutuksen tilalle?
Direktiiviä ei ole vielä(kään) allekirjoitettu, joten muutoksia voi vieläkin tulla.
Meni taas ihan offiksi mutta kun...on niin paljon huonoa tietoa liikkeellä!
BlackCat sanoi:On se monimutkaista touhua nykyisin eli on se hyvä kun on "lahjakortti" niin ei tarvitse miettiä tällaisia![]()

L.a.t.h.e sanoi:Prätkäpajasta sen verran, että tekevät kaasukahvakurin. Siitä saa sitten dyno lapun jossa tarvittavat tiedot katsastukseen. Kannattaa sitten kun katsastukseen vie tarkistaa pyörän yleiskunto esim. vilkut, putken melu ja e-hyväksyntä, kilven valo ja takaheijastinkin kuulemma pitäisi olla.
Goofy S sanoi:Rohkenen olla eri mieltä pyörän muusta kunnosta.
Ei katsastusviranomaiset tee muita toimenpiteitä kuin ainoastaan sen mitä olet tilannut.
Varmistavat siis vain tehonalennuksen. Ei heillä muuhun ole velvollisuutta eikä oikeutta.
Ellei sitten tänä vuonna ole tavat muuttuneet...