• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Öljyroppu momenttiin vai ei ?

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja mchuurre
  • Aloituspäivä Aloituspäivä

Öljyroppu momenttiin vai ei ? -

  • 1. Ehdottomasti laitan aina momenttiin

    Ääniä: 2 50,0%
  • 2. En laita vaan "käsimomentti" riittää

    Ääniä: 2 50,0%
  • 3. Korjaamo tekee, eli en tiedä

    Ääniä: 0 0,0%

  • Ääniä yhteensä
    4

mchuurre

Vanhempi Jutaaja
Jovvain..!
sport05.gif


Tulipa tuossa tuommonenkin asia mieleen jotta mites on muilla....ite kun en laita sytystulppiakaan momenttiin et ei vaan mene kierre ?

Arvon hemmot, kuinkas tarkkoja ootte manuskojenne ja proppujenne kans..
062802moto_prv.gif
 
Tiukkaan kädellä... Herkkyyttä on tullut hankittua vetämällä muutama pultti kerteeläiseen ~ kierre pas2
crazy.gif
 
Rannemomentti, ei ole vuotanut tai kierteet koskaan menny.
Samalla kupariprikallakin vielä...
Momenttiavaimellakin saa paskaks vaikka olis oikeesti tarkka laatuavain, tulee husabergin venttiilien säätöluukku elävästi mieleen.
Mutta jos ei ole mitään kokemusta niin suosittelen käyttämään sitä momenttiavainta, tai sitten vaan huoltoon liikkeeseen...
 
Mä vaihdan melkein joka kerta uuden tiivisteen vuodon ehkäisemiseksi,ne eivät maksa kun muutaman kymmenen senttiä ja uusi tiiviste on aina pehmämpi ja puristuu hieman kasaan kiristettäessä.Ihan kevyt kiristys ja sillä noi on pysyneet.
 
Laitan pari tippaa keskikovaa lukitetta pulttiin, kuivaan öljytilan kierteet ja laitan nopeasti pultin paikoilleen, ennen kuin ehtii valua öljyä kierteisiin.. Tällöin riittää kevyt rannemomentti
smile_org.gif
 
Minusta momenttimania ja öljyautismi ovat parantumattomia juttuja.  
wink.gif
Korjaamotkin toimivat "yleensä" käsimomentilla.
 
Käsimomentilla. Tiiviste pitää vaihtaa usein, se sen heltymätä estää. Minulla on momenttiavainkin, mutta jotenkin aika korkeaa momenttia ohjekirja ehdottaa.
 
Käsimomentilla suurin osa. Mukaanlukien öljyproppu.

Räikkäsarjalla kun vetää esim. 8-hylsyllä ja 30cm varrella, niin helpostihan siinä on tunto poissa. Ja naks.
Usein isommissa yli 30..40Nm momenttiavaimissa on jo aika pitkät vipuvarret. Minullakin n. 0.5m
Tuossa pohjapropussa ollaan niiden säätöalueen alarajalla, joten tarkka pitää olla, eikä kovin isoja tarkkusvirheitä avaimelle sallita, koska muuten mennään yli suositusten.
Ja sitten ollankin jo riskirajalla.

Perinteisissä lenkkiavaimissa on jo varren pituus hiukan suhteessa max. momenttiin, joten ylikirisämisen risiki käsivaralla on pienempi.

Räikkää useimmiten käytän, mutta pienemille muttereille/pullteille pidän varren alkupäästä kiinni kun kiristän, paremman tuntuman saamisensi.
Ainahan sitä voi siten vääntää lisääkin, mutta sitten se lisä tulee automaattisesti harkiten.
 
Käsimomentilla ja vanhalla kuparilla, ja sitten kun se vuotaa niin varovasti 0.5cm auki ja teippiä sekaan niin taas mennään  
033102beer_1_prv.gif
 
Naksahduksen jälkeen vartti takasin.  
thumbs-up.gif
tounge.gif


tarkennuksena: EI siis momenttiavaimen naksahduksen jälkeen...
033102beer_1_prv.gif
 
Jos on tuttu pulttimutteri tutussa paikassa, niin käsi riittää.
Jos mennään tuntemattomalle alueelle, niin momenttiavaimella (ainakin pari ekaa kertaa).
Minusta momenttiavaimen käyttöä ei pidä väheksyä tai hävetä, "käsimomentti" voi olla kallis ja aiheuttaa pitkän pyörättömän aikakauden.
 
Tuo vastausvaihtoehto kaksi pitäisi jakaa kahdeksi kysymykseksi
blush.gif
:

2.1 En laita vaan "käsimomentti" riittää (momenttiavain käytettävissä)
2.2 En laita vaan "käsimomentti" riittää (momenttiavain ei käytettävissä)

Kyllä tuota momenttiavainta on tullut käytettyä pärrään. Hiilikuituisen polkupyörän myötä tuli hommattua kaksi avainta.
 
"Ranne momenttiin". Alumiinisella tiivisteprikalla tuntee "oikean momentin" helposti, kiristääpi ja sitten tuntee avaimen "luistavan" nii se on siinä
062802moto_prv.gif
 
Back
Ylös