• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Muutama 955 Daytona / Triple kysymys

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja Jyki
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Pienen pieni Trumppa kuume näyttäisi olevan päällä. Kävin tänään koeajamassa Daytonaa ja tuli muutama kysymys mieleen.
Runko näyttäisi päällepäin oleva sama molemmissa, onko näin?
Onko Triplen 955 ja 1050 rungoissa eroja? Apurungot (takahäkki) varmaan poikkeaa, kun on niin paljon päivittynyt ulkonäkö.
Onko kukaan laittanut Triplen yläkolmiota crossi-stongalla Daytonaan?
Haluaisin Daytonan moottorin ja Triplen ajoasennon.
smile_org.gif
 
Eikös tehdas ainakin ole.

Eli tarjolla on MP vertailutestien voitosta voittoon kulkeneet Street Triple 675 mallit .

Street Triple 675 R on juuri aika pitkälti katteista riisuttu Daytona . Vaikka huipputehoa on aavistus leikattukin Daytonan lukemista niin saattaa lopputulos olla silti "maukkaampi" tähän katteettomaan katuräyhäriin .
 
LSL tekee tour-clip-one'ja Daytonaan. Nostavat useita senttejä otetta ja on todennäköisesti halvin ratkaisu. Kitti sisältää kaiken tarvittavan kuten esim pidemmän jarruletkun jos asennus sitä vaatii. Sprinttiin on saatavana korotuspaloja, mutta Daytonaan en ole nähnyt listoissa olevan
 
955 daytona ja 955 triple on samaan runkoon ja alustaan tehty, jouset tms saattaa olla erit - mut muuten samaa ovat.
Konekin on pohjaltaan sama - jotain eroja on, esim pakoputkisto on pikkasen erilainen (ainakin alkukäyrän ja vaimentimen liitos on erikokoinen, supistettu triplessä) kannessa on kans jotain eroa kai,ruiskukartat.

1050 on aika liki rungoltaan tietääkseni mut ei 1-1.
Olikohan niin et ohjauslaakerit ja swingin kiinnitykset on samoilla mitoilla (viimeset Daytonat -06 oli uudella swingillä ja osa koneesta oli uudesta kans.)

OT: Mää oon huvitellu ajatuksella vaihtaa se uudempi swingi ja usd keula daytonaan.. ehkä 1050sen tankki..
 
OT: Mää oon huvitellu ajatuksella vaihtaa se uudempi swingi ja usd keula daytonaan.. ehkä 1050sen tankki..
Sitähän tässä itekin suunnitellu. Swingi on jo hyllyssä, sekä ohjauskolmiot ja radiaalijarrut. Vielä tarvitsisi etuvanteen jarrulevyineen ja vähän suoremman USD-keulan.
Varmaan tuo 1050sen kaula menee kaiken kivuttomin. varsinkin jos vaihtaa kaiken.

Mää tosin ajattelin säilyttää etuvanteen yms. Joten kolmiot taitas mennä uusiksi?
Mikähän mahtaa olla 1050sen jarrulevyjen väli? sehän se on se kriittinen kysymys ja onko jarrulevyn koko sama... Loput selviäis sit akseliholkeilla.

edit: swingi varmaan noista viimeinen- parempi iskari menee varmaan listalla ohi.
 
Varmaan tuo 1050sen kaula menee kaiken kivuttomin. varsinkin jos vaihtaa kaiken.

Mää tosin ajattelin säilyttää etuvanteen yms. Joten kolmiot taitas mennä uusiksi?
Mikähän mahtaa olla 1050sen jarrulevyjen väli? sehän se on se kriittinen kysymys ja onko jarrulevyn koko sama... Loput selviäis sit akseliholkeilla.
Jos kaiken vaihtaa niin itse ainakin pistäisin jonkin paremman USD keulan kuin 1050 Triplen vakion. Syy: ei ole kauhean laadukas ja ei ole suoria pumppuja mahdottomasti eBayllä liikkeellä sopuhintaan. Gixxereistä sun muista tuntuu porukka väsäävän keuloja Sprintteihin, joten luulisi menevän Daytonaan yhtä lailla:
http://www.triumphrat.net/sprint-....ad.html

1050 ottaa nopeuden vaihteistolta, joten 1050 keulassa ei ole paikkaa 955:n nopeusanturille. Eli ihan pelkällä pyöreällä holkilla ei taida onnistua, jos anturi pitäisi saada sekaan.

Tuolla Tellumiesten palstalla on aika hyvä taulukko eri keulojen mitoista:
http://www.tlzone.net/forums....rt.html
 
Ai ni. toi nopeus mittari juttu.

Mut jos se anturi sinne vaan mahtuu väliin niin sit se holkki ei oo ongelma. Ihan sorvaamalla pärjää. pikku pykälän jos haluaa tehä nin sit sen voi tehä.

tuota suoraa vaihtoa lähinnä ajatellu josko olis triumphin insinööri prujannu perusmitat vanhasta ja hyödyntäny ne työkaluissa  ja huolto-organisaatiossa käyttämällä samankokoisia laakereita yms.

toisekseen jos S3 kolmiot istuu runkoon ja tolppien väli on ok niin sit vois hetken käyttää ettiäkseen jos löytyis niihin sopivat tolpat.

edi ttypoja..
 
Kiitos vinkeistä! vielä ei ole tullut Triumphia taloon, mutta katellaan mitä sitä syksyn aikana löytyy..
 
Back
Ylös