Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.
Käytät vanhentunutta selainta. Se ei välttämättä näytä tätä tai muita verkkosivustoja oikein. Sinun pitäisi päivittää tai käyttää vaihtoehtoista selainta.
Mäkin kävin Treen Heinolla kokeilemassa Multistradaa, kun mahdollisus oli ja salaa on sellanen kiinnostanut jo joitain vuosia. Kun sen melkosen tärinän ja värinän yli pääsi, niin sehän oli just sitä mitä oon tässä vähän etsiskellyt: pystympi sportti jossa on alusta kunnossa ja riittävästi tehoa. Kuukausi sitten myymäni bemarin R1200GS oli loistava pyörä, mutta ajomahdollisuuksien vähentyminen ja lopulta sora-ajelujen suhteellinen vähyys jätti kaipaamaan jotain vähän sportimpaa mutta jotenkin katettua eikä kuitenkaan kovin kyykkyä, ja jotenkin luonteikas saisi olla kanssa. Trumpan uusi Tiger on vielä koeajamatta, mutta muuten oon kokeillut kaikenlaista. Bemarin K1200R Sport oli kanssa mukava yllätys, mutta vähän tyyris ja turhan iso (pitkä?).
Ilmeisesti Ducatin kestävyysmurheetkin alkaa olla samaa legendaa kuin Triumphilla, eli mennen talven lumia? Paljonkohan noilla MTS:n koneilla on ajeltu? Ja huoltohinnatkin ovat väittäneet pienentäneensä, tai ainakin huoltovälit pidentyneet.
Näyttää vaan toi tarjonta olevan vähän hiljasta. Jospa tässä tämän kesän kärvistelis pyörättä ja kävisi talvella hakemassa 1100S:n jostain Itämeren toiselta puolen. Aika rumahan se on, mutta äkkiä siihen bemariinkin tottui... Joo, ei tässä mitään asiaa ollut, kunhan avauduin.