• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Moottoripyörän akku rikki huollon jälkeen?

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja Putte^
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Moi, pyörä oli huollossa jätetään liikkeen nimi vielä mainitsematta. Eli oli 24 000km huollossa,pyörä on vuosimallia 2005. Miten on mahdollista että koko kesä ilman minkäänlaista ongelmaa käynnistyvyyden kanssa ( 7000km). Ja kun pyörää menee hakemaan huollosta se ei starttaa, huolto kaveri kyllä soitti että pyörä olisi valmis huollosta mutta akku on kaput, ei auta apu virta. Huolto kaveri sanoi että moottoripyörän akun kestoikä on about 2 vuotta? onko tosiaan näin?.
 
On joskus mennyt muutamassa kuukaudessakin. Jos sun pyörä oli pari viikkoa huollossa ajamatta niin onhan se voinut mennä. Jos vain pari päivää niin tuskin. Vaikka mitenpä sen siellä huollossakaan tärveltyä saisi? Lataamattomuuteen se yleensä lopahtaa eikä sitten ota enää virtaa. Pidän nykyään pyöriä koko ajan ctec-laturissa kiinni jos tiedän, etten aja viikkoon. Kaikissa pyörissä on pikaliitin laturille. Nyttemmin on sitten akut kestäneet jopa 4 vuotta ja saattaahan ne kestää pitempäänkin.
 
Juu eilen keskiviikkona vein huoltoon. ja tänää torstaina menin hakemaan
biggrin.gif
. No ostin sitten uuden akun. Ihmetyttää vaan, voi olla että ollut huollossa virrat päällä ties kuinka kauvan .
 
Parkit päällä tms. Syväpurkautuu ja saattaa kyrvähtää. Bandit 1200 oli 7 vuotta vanha kun vaihdoin uuteen ja alkuperäinen akku pyöritti vielä hienosti, vaikka rutistuksiakin oli enemmän kuin vakiona.

Jenkkifoorumilla monelta on mennyt speed triplestä akku (täsmälleen sama merkki ja tyyppi kuin Banditissa) vuodessa tms. Yhteisenä tekijänä näyttäisi olevan "battery tenderin" tai vastaavan ylläpitolaturin käyttö. Itse latailen pari tuntia tavallisella auton akkulaturilla pari kertaa talvessa ja eipä ole ongelmia ollut missään pyörässä.

Aikoinaan autoista meni akkuja lhyeen aikaan, kun käytössä oli kiinteästi asennetut puhelimet. Starttiakku on tarkoitettu purettavaksi ja ladattavaksi suurella virralla, eikä kestä kevyttä käyttöä jostakin syystä. Tästä syystä aurikokennosysteemeihin ym. UPS:eihin on eri akut.
 
Back
Ylös