• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Moottoripyörälastin hakeminen Italiasta

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja mupari
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Pamahti kaverin kanssa mieleen, että voisimme tuoda edessä olevalta Italian reissulta muutaman moottoripyörän Suomeen ihan vain omaksi iloksemme.

Kuningasajatuksemme on sellainen, että lennämme Italiaan, ostamme pakun ja trailerin, lastaamme pärrät kyytiin ja ajelemme kuorman kanssa takaisin kotiin. Paku ja kärry ovat muutenkin hankintalistalla lähiaikoina, joten tässä tulisi liiskattua monta kärpästä yhdellä iskulla.

Vaan miten on, onko moisessa ideassa mitään järkeä? Mitä olen vanhoja keskusteluja selannut, niin italialainen byrokratia ei vissiin ole ihan pehmeimmästä päästä ja englanninkielisten keskustelujen virittäminen voi olla hiukan nihkeää. Tosin, jos pyörät lastataan suoraan kärryn kyytiin, niin niitä ei kai tarvitse Italiassa pyöritellä konttorin kautta?

Entä tuottaako tuo vetoauton hankkiminen ongelmia? Saako Italiasta sellaiset vakuutukset, että voimme ajella kotiin ihan pääteitä pitkin ja valoisaan aikaan?

Vai kannattaisiko vain keskittyä käristelemään nahkaa hiekkarannoilla
nixweiss.gif
 
Jos Italiasta ei pakun ostaminen, tai sen tilapäinen rekisteröinti onnistu, voi aina ostaa sen esim. Saksasta, josta saa sellaiset siirtokilvet millä ajaa vaikka Italian kautta Suomeen.

Italiassa voi sitten kerätä auton täyteen pyöriä, jos niillä ei ajeta niin ei tarvitse kilpiäkään niille hommata.
 
Back
Ylös