• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Miten ilmanputsari irti ZXR750

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja Jartsi
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Perskeles, miten ihmeessä tuon saa irti kaasareista? En viitsisi summassakaan lähteä repimään. Miten nuo 'imukaulat' on kiinni kaasareissa?
 
Joo, eipä tosta kuvasta tainnu mitään iloo olla. ZR-7:sta lähti kans vetämällä. Siin oli sellaset jouset niitten kaulojen ympärillä. ne kun käänsi sivuun niin voiman tarve väheni hieman. Siltikin joutui kampemaan jonkun verran. Ja kannattaakin kammeta niin, että paketti lähtee toisesta reunasta ensin.
 
Joo, vetämällä lähtee, mutta ronskisti vaan...ne jouset oli muistaakseni aika hepposta matskua, joten ne irti tai ilman irroittamista...jommin kummin...lähtee...
 
Kiitos neuvoista, nätisti lähti kun vähän kampesi kaasarin ja ilmanputsarin välistä.

Nyt kun on vauhtiin päästy niin kysytäämpä vielä että miten etuiskarin ulko- ja sisäputken saa erilleen? Ilmeisesti sisäputken päässä on jokin mihin ulkoputki stoppaa.. oon laittanu ruuvipenkkiin ja koittanu vetää niitä erilleen mutta ei irtoa sitten millään.
 
Kyseisen mopon keulasta ei oo tarkempaa tietoa mutta yleensä ne lähtee raakalla voimalla jos vaan stefaa pitävä jousirengas on poistettu.Putket poikittain käsiin,sisäkkäin painuneina ja siitä REIPAS repäisy niin pitäis irrota
 
Stefan irroitin ulkoputkesta ja sen alta jousirenkaan.

http://www.ronayers.com/fiche....t=13460

Eli tuosta kuvasta stefan nro 92093 ja jousirenkaan 92033. Putkien pitäisi nyt irrota mutta ei. Johonkin metalliseen stoppaa?
confused_orig.gif
 
CR:n keulan kanssa oli joskus samainen ongelma.Usko meinas loppua kun en arvannut riittävästi antaa voimaa.Oon melkoisen varma että voimalla lähtee mutta jos vielä sais varmistuksen joltain k.o.keulan purkaneelta ettei vaan mitään hajoa.
nixweiss.gif
 
Eipä ole tähän mennessä vielä mikään osa ollut noin tiukassa, sai nimittäin jonkun aikaa taistella ja pari asennuskaljaa meni mut lopulta irtos!
 
Back
Ylös