• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Miksi ajan mielummin motskarilla, kuin autolla

1. Kaatosateessa ja viiden asteen lämpötilassa on mukava todellisuudessa hytistä ja kiroilla sen pyörän päällä, mutta pitää luonnollisesti kättä rennosti polvella ja coolfacea, kun kadehtien katsoo autoilijoita.

2. Nautimme siitä kun poliisi pysäyttää ja tulee syynaamaan rekisteriotetta ja pakoputken E-merkintöjä, ihan muutenvain kun ajelet rajoitusten mukaisesti selvinpäin.

3. Nautimme helvetinmoisten varusteiden pukemisesta, ennen ajamaan lähtemistä ja siitä kun avonaisesta taskusta lentää avaimia ja vauhdissa avautuvasta repusta lentää kaikki kamat ympäriämpäri teitä.

4. Yllättäen kuollut jänöjussi, tai yli viidensentin routakuoppa keskellä tietä tuo enemmän haasteita arkiajoon, kuin autolla ajettaessa.

5. Pikaiseen väsätyt pikipaikat luovat myöskin haasteita sadekelillä, niin moottoritiellä, kuin mutkatiellä. Mitä pidempiä ja tien suuntaisia ovat, sen parempi.

6. Hyönteisiä on mukava maistella ja mikäs sen mukavampaa, kuin ylikulkusillalta tiputettu mandariini munille, pikkupoikien toimesta, satasen vauhdista.

7. Mikä nautinto onkaan pukeutua kokovartalo nahkapukuun, hansikkaisiin, kypärään ja varrellisiin nahkasaappaisiin 30 - asteen helteellä ja lähteä seisomaan liikenneruuhkaan moottoripyörällä, minkä polttomoottorin jäähdytysjärjestelmän tuuletin alkaa noin 50cm päästä munista puhaltamaan ihanan lämmintä ilmaa naamalle.

8. Me miehet ajamme motskarilla kuvitellen nauttivamme nuorien naisten suosiosta, näin tehdessämme, mutta todellisuudessa nuoret naiset katselevat meitä säälien ja nautimme vain keski-ikäisten homomiesten suosiosta.

Jatkakaa..
 
Täytyy laittaa tällainen teksti tähän alkuun kun modet tuntuvat poistavan viestejä joissa on vain hymiö... Mutta nyt se Hymiö:
bowdown.gif
 
Hauska juttu, mutta vakavasti ottaen moottoripyöräily on ajamista, autoilu vain liikkumista paikasta toiseen
sport05.gif
 
Kyllä tänä aamuna kun töihin ajelin +1 oli lämmintä niin kyllä motarilla tuli mieleen että ois ehkä ollut viisaampi lähteä autolla kun niin vilustutti.
Mutta töiden jälkeen taas ei autoa kaipaillut kun oli NIIIIIIIIIN nätti keli !
 
Kuulehan Matti


Kaikki tuo on pelkästään nautintoa, jos sellasesta tykkää
smile_org.gif


tounge.gif
 
Ei oo niitä munia mitkä näytti olevan monessa kohdassa ongelmana.  
biggrin.gif
Nimenomaan asian ytimessä ollaan nyt. Kun on varustettu äärimmäisen pienellä kullilla, niin sentähden on tehokas motskari.

Roikottelen jalkaa, heiluttelen muille pienimunasille ja pidän vasenta kättä rennosti reiden päällä ajaessa, vaikka erittäin epämukavaa puuhaa.

Kuvittelen, että kaikki kattoo ja tuumaa, että tuolla miehellä on kassit varmasti kuin kaksi granaattiomenaa, vaikka todellisuudessa tuumaavat vain, että mikäköhän vittu totakin oikein vaivaa?
 
Kyl kyl, vesisade sinivuokkoineen kumpumaastossa....

inlove.gif


ajan mä silti  
smile_org.gif


E: pienimunaisista kanssamotoristeista puhumattakaan..."Joko Tää Siirty Paskikseen? Vasta Aloitin
biggrin.gif
biggrin.gif
;)
 
Hauska juttu, mutta vakavasti ottaen moottoripyöräily on ajamista, autoilu vain liikkumista paikasta toiseen
sport05.gif
Allekirjoitan, autoilukin muuttuu ajamiseksi kun omistaa tarpeeksi vanhan koslan, jossa suorallakin tiellä joutuu 60 vauhdissa pitämään ratista kaksin käsin kiinni, ettei sukelleta ojan pohjalle.
On mulla -86 Mazdakin, mutta silti mieluummin harrastan ajamista moottoripyörällä
nixweiss.gif
 
moottoripyöräily on harrastus, ei sitä voi eikä kannata verrata autoon. Ihan sama kuin vertaisi jotain maratooniaharrastusta autoiluun, ei kai kukaan järkevä juokse tuolla, siinähän tulee hiki ja rakkoja jalkoihin ja se on raskasta. autollakin pystys ajamaan ne lenkit.
 
Eikös nämä mp:t ole lähinnä harrasteajoneuvoja? Hauskoja reissunteko ja kortteliajelu välineitä.
Hyötyajoneuvoahan näistä ei saa mitenkään tehtyä.

Pakollisia liikkumisia varten on autot: keli-, tavara-, ja olosuhteiden takia.

Täysin harrasteajoneuvoja, mutta niin mukavia sellaisia.
inlove.gif
 
Se on se tunne, että "nyt on helevetti irti", kun tehoalueella kääntää tupin nurin. Ja se vaaran viehätys, ja kokonaisvaltainen toiminta, jossa on pakko olla 100%:sti mukana pelissä, vs. auto, jossa vain istua läsötetään nojatuolissa ja käännellään vähäsen naaman edessä olevaa pyörylää.

Ihan tulee jo perhosia mahaan, kun miettii ens viikon torstaita, jolloin pääsee koeajolle RSV4:llä ja V4 Tuonolla. Pelkään pahoin, että saatan
inlove.gif
 
Ketju on saanut yllättävän käänteen. Olen havaitsevani, että te muut pienimunaset äijät ja lesbolortot ajaisitte mielissänne moottoripyörällä, kaikesta edellämainitusta huolimatta?
 
Ketju on saanut yllättävän käänteen. Olen havaitsevani, että te muut pienimunaset äijät ja lesbolortot ajaisitte mielissänne moottoripyörällä, kaikesta edellämainitusta huolimatta?
Vai vielä lesbolortot, nyt tän saa siirtää jo paskikseen.
biggrin.gif
biggrin.gif


Kaikkihan on vain varusteista kiinni, sateellakin selviää kuivana ja kylmällä lämpimänä. Näillä mennään.
 
9. Äijät motskarilla viileästi ajelessaan katselevat kukkoilevan olemuksen omaavana vastaan tulejaa naismotoristia seksuaalisesti, vaikka todellisuudessa kyseinen vastaantulija on pesemättömän karvahiivavitun omaava lesbo, joka katselee vain potentiaalisia naisrekkakuskeja, välittämättä muusta.
 
Kyllä mulle prätkällä pörrätessä välillä syntyy illuusio että joku kisakiree ritsa kattoo ihaillen, ei sellaista fiilistä koskaan tule perhegolffilla ajaessa tai tuulitakki päällä dallaillessa...
nixweiss.gif
 
Ei se ihan illuusiokaan ole
wink.gif
Kyllä ainakin mulle on tullut tekstaria perään jokusen kerran ku parkeissa jossain kahvilla ollut. Tsekattu rekkari ja sit haettu loput tiedot.
biggrin.gif


Mutta joo,pyörällä ajosta vaan nauttii ja nykyajan tökkivässä ja junnaavassa liikenteessä matkanteko taittuu ihan eri tavalla ku ei tarvii niitä ohituspaikkoja niin kytätä.
062802jumpie_prv.gif
 
Back
Ylös