motodino sanoi:
Mitä kyykkyä suosittelette? Kilonen tarvii olla. Suzuki gsx-r 1000 ja kawasaki zx-10r nyt päällimmäisenä mielessä. Ehkä rykkönen. Vm 08-10.
Eroja kestävyydessä jne.? Koeajanut en vielä mitään. Nyt mennään vielä z1000lla. Ratailuun tulee ja ihan normi ajoon.
Vaikea valinta.
Jos rata-ajo on pääpainona, ottaisin noista rytkösen tai jos on budjetissa varaa niin pykälää uudempaa sukupolvea olevan kymppikawan. Tosin radalle bemari on ehdoton ykkösvalinta tällä hetkellä.
Suzukin huonoimpana puolena ovat heikot jarrut verrattuna kilpailijoihin, plussana taas ehkä hieman katuajoon mukavampi moottori.
Yamahassa on pirun hyvät jarrut jo vakiona ja se kääntyy huomattavasti suzukia ketterämmin. Moottorin puolesta ehkä karvan häviää suzukille vakiona. Suzuki on vakiogeometrialla vähän sellainen lehmä kääntymään.
Kawaa ei kannata harkita, ellei tosiaan ole varaa tähän uuden sukupolven laitteeseen. (Tulikohan se nyt -10 vai -11 markkinoille? Aika kuluu nopeaan niin ei muista.) Jos budjetti riittää, hakkaa toi kwaakku molemmat vaihtoehdot aika helposti. Tosin jos raha riittää kwakaan, riittää se myös tod. näk. bemariin, joka on radalla uskomattoman valmis paketti jo kaupan hyllystä.
Aprilli olis kyllä kova, mutta on aika harvinainen ja kaato-osia yms. voi olla aika vaikea löytää varsinkaan varikolta.
Jos kilvetön kelpaisi, olisi mulla valmiiksi laitettu rytkönen suhteellisen edullisesti kaupan, mutta kadulle sillä ei tosiaan ole mitään asiaa.