• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

MicroLock -kiinnitys / ongelma

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja Farkku
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Heipäs!

Laitoin tuossa X-liten X-1002:n, siis avattavan kypärän. Potta tuntuu muuten ihan hyvältä (hiljainen, sopiva, lämmin, ym), mutta... Tuo kypärän kiinnitysmekanismi (kovasti kehuttu MicroLock) painaa kaulaa. Vaikka miten päin asettelet, niin aina nielastessa hihna hinkkaa kurkkua (lue:aataminomenaa).

Onko vastaavia kokemuksia? Onko hyviä konsteja? Onko saatavilla sellaisia sopivia suojia väliin? Jotain muuta apua?
 
Tuo kypärän kiinnitysmekanismi (kovasti kehuttu MicroLock) painaa kaulaa. Vaikka miten päin asettelet, niin aina nielastessa hihna hinkkaa kurkkua (lue:aataminomenaa).
En saanut selvää onko vika siinä, että puristaako kenkä vai raapiiko se. Jos vain raapii, niin kypärähupun luulisi korjaavan asian. Jos taas puristaa, niin mahtaako auttaa mikään. Onhan se oikealla kireydellä?
biggrin.gif


Jaa, semmoinen jääkiekossa käytetty kaulan viiltosuoja voisi tepsiä...
 
Ei purista vaan raapii. Tai siis painaa ja raapii. Käytän Windstopperin huppua, silloin ei raavi, vaan painaa. Kypärässä on sellaiset kangassuikaleet hihnan reunoilla, mutta juuri keskikohta jää ainakin minulla auki, jolloin lukituksen terävä reuna painaa kaulaa, kun hiemankaan kääntää päätä alaspäin tai nielaisee, jolloin aataminomena nappaa lukituksen reunaan.

Voihan tietenkin olla, että olen ainoa kenokaulainen motoristi. Jos näin, tulukaa ihimeessä Oulun seuvulle ihhailemmaan paikallista erikoisuutta!
biggrin.gif


Jos sen laittaa ohjekirjasen mukaiseen oikeaan kireyteen, niin sitten se vasta painaa. Tällä hetkellä jätän sen jonkin verran löysälle ja tungen sen sitten kypärän leukalapun alle
tounge.gif


Muualta, kuin täältä orgista (siis ihan oikeasti, on olemassa muitakin keinoja saada tietoa), sain kuulla eräällä toisellakin motoristilla olleen MicroLockista samanlaisia ongelmia. Oli teetättänyt vaimollaan ylimääräisen karvaläpän lukon kohdalle
bowdown.gif


Meneehän se tietenkin noinkin, mutta aattelin että joku orgin fiksuista tyypeistä olisi osannut neuvoa vähän parempaa.
wink.gif
 
Back
Ylös