• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Melumittausta Tampereella 22/5 klo 17-20

MP69 mittaa meluja Paasikiventien levikkeellä Pispalan kohdalla
tiistaina 22.5 klo 17 - 20



Mitä:

Moottoripyörien melumittauksista on ollut paljon puhetta motoristien
keskuudessa. Jos et tiedä miten paljon ääntä pyörästäsi lähtee, voit
nyt sen selvittää ajamalla Paasikiventien levikkeelle Pispalan kohdalla,
tiistaina 22.5 klo 17-20. Koska tietääksemme poliisi ei Tampereella
ole vielä aloittanut mittaamista, voit ennakoida tilannetta, ja saada tiedon
pitääkö pyöräsi laittaa kuntoon tältä osin!

Mittaustapa on asetuksen
http://www.finlex.fi/fi/laki/alkup/2009/20091078
kuvaama, pykälät 14 ja 16, kohta 5 b lienevät tärkeimmät


Kenelle:

Jos pyörässäsi on tarvikeputki, E-hyväksytty tai ei, tai siihen on
tehty muita ääneen vaikuttavia muutoksia, mittaus voi olla paikallaan.
Samoin vanhemmilla pyörillä voi melutaso olla hyvä tietää.

Jos pyörässäsi on tyyppikilpi ja sen on vakiokunnossa ja
alkuperäisillä vaimentimilla, se on kaiken todennäköisyyden mukaan
myös tältä osin kunnossa. Sitä ei tarvitse tai kannata mitata,
varsinkin jos tilaisuus on kovin suosittu.

Mittaus on ilmainen, tulos on suuntaa-antava, tehdään pyörän paikalle
tuovan henkilön vastuulla eikä tulos sido ketään.

Sateen sattuessa ei mitata, tilaisuus siirtyy keskiviikolle. Jos
silloinkin sataa, niin torstaille.


Lisätietoja: mp69.fi

Kartta:
http://maps.google.com/maps?saddr=6...871&mra=mift&mrsp=0&sz=15&t=m&z=15&iwloc=ddw0
 
Hienoa, voisi tulla mittaukseen. Rexi ärjyputkella kuulostaa ajokierroksilla hiljaisemmalta kuin mopot ja tuning-autot, mutta eihän sitä koskaa tiedä.
 
Vaikka customilla pappailenkin, niin on varmaankin syytä tarkastaa ylittääkö jylinä raja-arvoja vai ei. Eli paikalle tullaan.
 
Ihan näin moottoriajoneuvojen melumittauksista tietämättömänä, mutta kuitenkin äänentoistoalalla toimivana haluaisin nostaa esille muutamia pointteja, ei sillä että teistä kukaan näitä sääntöjä olisi keksinyt mutta ihan vaan ihmettelen säädösten logiikkaa.

"3. Mittalaite asetetaan vaakasuunnassa 0,5 m etäisyydelle poistoaukosta..."

Eihän kukaan (kuljettajaa ja kuljetettavaa lukuunottamatta) nyt ole ajon aikana puolen metrin päässä putken päästä. Vertaus: konserttitilanteessa melumittaus suoritetaan miksauspisteestä tai yleisöstä, eikä esim. rumpusetin luota. Suora ääni vaimenee 6dB matkan kaksinkertaistuessa.

"4. Melutaso mitataan asfaltti- tai betonialustalla taikka muulla vastaavalla alustalla, joka ei aiheuta merkittäviä akustisia häiriöitä. "

Em. materiaalit heijastavat kyllä mitä suuremmissa määrin ääntä, myös muualta kuin moottoripyörästä tulevaa. Onko tämä sitten mittauksen kannalta häiriö, on toinen kysymys mutta joka tapauksessa mittaustulokseen vaikuttaa varsinkin tällaisella pinnalla myös muualta tuleva ääni. Samoin on mielestäni outoa mitata moottoripyörän aiheuttamaa melua ympäristössä jossa selkeästi ei ole hiljaista.

"Mittauspaikan taustaäänitason on oltava vähintään 10 dB(A) pienempi kuin mitattavan ajoneuvon äänitaso."

Ei toki ole sama asia onko taustaäänitaso 80 ja mitattava 90, kuin esimerkiksi tausta 90 ja ajoneuvo 100. 10dB kasvun korva aistii äänenpäineen kaksinkertaistumisena. ts. 80-->90=lujaa, 90-->100=tosi lujaa.


Jos olen jossain kohtaa hakoteillä niin kommentoikaa toki, itsestäni vain tuntuu ettei näitä mittauksia ainakaan poliisin toimesta suoriteta sen takia että saataisin selville ajoneuvon todelliset meluarvot jos mittausympäristö edellämainitun mukainen. Ja siis hienoa että aktiivisuutta löytyy ja mielenkiintoista olisi mittauttaa omakin mopo mutta kyllä hieman ihmettelen tapaa millä näitä mittauksia suoritetaan.

Ystävällisin terveisin.
 
Varmaan kyse on siitä että niitä ylipäätään teknisesti pystytään mittaamaan tuolla tienpäällä ja olosuhteet on standardoitu sen mukaisesti. Ja ilmeisesti tyyppikilven meluarvot on mitattu/määritelty tämän ajatuksen pohjalta myös.
 
redfresnel sanoi:
Ihan näin moottoriajoneuvojen melumittauksista tietämättömänä, mutta kuitenkin äänentoistoalalla toimivana haluaisin nostaa esille muutamia pointteja, ei sillä että teistä kukaan näitä sääntöjä olisi keksinyt mutta ihan vaan ihmettelen säädösten logiikkaa.

Et taida olla ihan eka, joka tänä keväänä tällaisia pohtii...

Sinänsä olet ihan oikeassa, että ei tämä staattinen mittaus ole likimainkaan "oikea" tapa mitata motskarin meteliä. Vaan kun ei sitä ole sellaiseksi tarkoitettukaan.

Mittaustapa on tämä, koska se on halpa, tehtävissä periaatteessa kaikilla katsastuskonttoreilla sekä poliisin toimesta tienposkessa (toisin kuin ohiajomittaus). Mittaustapa on myös sama kaikille ja toleransseihin mahtuvat varsin hyvin pienet mittausvirheet, taustamelun vaikutus, alustan vaikutus ym. Mittari on niin lähellä äänilähdettä.

Lähempänä todellisuutta on - huom. teoriassa - se tyyppihyväksyntäpuuhastelu, jossa mitataan ohiajomelua. Siinäkin mitataan tosin enemmän meluntuottopotentiaalia kuin todellista liikenteessä syntyvää melua.
 
Erittäin asiallinen homma :thumbup:! Saatan tulla mittauttamaan tuon toisen pyörän, toinen onkin jo mitattu.
 
redfresnel sanoi:
"Mittauspaikan taustaäänitason on oltava vähintään 10 dB(A) pienempi kuin mitattavan ajoneuvon äänitaso."

Ei toki ole sama asia onko taustaäänitaso 80 ja mitattava 90, kuin esimerkiksi tausta 90 ja ajoneuvo 100. 10dB kasvun korva aistii äänenpäineen kaksinkertaistumisena. ts. 80-->90=lujaa, 90-->100=tosi lujaa.

.

Noihin muihin tuli jo näköjään vastausta, ja menemättä akustiikkaan tai matematiikkaan sen syvemmälle, tuo 10 dB alle mittattavan signaalin on tasosuureilla eli dB:llä sen verran pieni ettei se vaikuta mittauksen tarkkuuteen.

Käytännössä voidaan tulla jopa muutaman dB:n päähän ilman että mittaustulos vääristyisi oleellisesti.

Oikeassa olet siinä että muutos 80 - 90 - 100 dB(A) on todella iso, mutta mittaustarkkuus on sitten toinen juttu.

Muuten näihin vastaaminen huolella ja tarkkaan vaatisi toodella pitkät sepustukset.

-r
 
Hieno homma, tullaan jos ehitään. Nimittäin samana päivänä asennetaan

putkeen "virittäjämestarin" muokkaama killeri.
 
Suuret kiitokset MP69:n jengille ja kaikille muillekin melumittaustapahtumaan osallistuneille. Aivan mahtava yhteisöllinen työ ja uskoisin, että antoi kivasti helpotusta putkimurheisiin, ettei tarvitse elää niin suuressa epätietoisuudessa. :)

Oma lukema oli ainakin ihan sopiva, eli ei tarvitse stressata aiheesta. :)
 
Kiitokset järjestäjille. Mittaukset sujuivat mallikkaasti ilman sen kummempia jonotteluja.
Superduke R akroilla ilman killereitä 96.9dB.
 
Back
Ylös