• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Matala harjoittelupyörä(Customi/cruiseri).

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja ma^ko
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Emännälle jolla korkeutta jopa 152cm.

Lähestymistapa 1:

Custom-piikki, vaadittu investointi noin 1k€ tai alle, vaihto isompaan edessä liki välittömästi.

Lähestymistapa 2:

Keskikoon japsi-Customi, esimerkiksi Viagra 535, Savage 650, Varjo 600, vaadittu investointi 2½-3½k€. Ei välitöntä tarvetta päivittää isompaan.

Lähestymistapa 3:

Sporster low, alkutreeniin hieman raskas ja tilanteeseen liian kallis, hylätty.

Ykkösvaihtoehdon puolesta puhuis halpuus, vaikka piikki kävis parikin kertaa alkuharjoittelussa kyljellään ni taloudellinen kipu jää kohtuu pieneksi. Onko jokin seuraavista jollakin oikealla perusteella toisia parempi vaihtoehto ja pitäisikö huomioida joku muukin.
- Daelim VT125
- Honda 125 Rebel
- Kawasaki 125 Eliminator

Kakkosvaihtoehtoon todennäköisimmät pyörät olisivat siis Shadow 600, Virago 535 ja Savage 650. Ehkä joku muukin mut mikä, matala istuinkorkeus ja kohtuullinen paino ehdottomia. Onko jotain syytä asettaa joku noista kolmesta muiden edelle valinnassa?
 
Kysymys kuuluu, onko emännällä jo kortti olemassa (muropaketti/ajettu) vai ajaako sitä vasta? Kortin ajossa nimittäin kannattaa olla sellainen, joka kääntyy käsittelyosiota varten riittävästi, ja customi voi olla siinä liian kankea eli sillä voi olla liian suuri kääntösäde, jotta se mahtuisi niihin käsittelyosion pujottelun rajoihin.

Mikäli kortti on, niin sanoisin, että suoraan sitten tuohon keskikastin customiin vaan eikä mitään piikkistä alle. Customissa saa kuitenkin jalat maahan aikas hyvin lyhyempikin ja jos hommaa alkuun vaikka pyörään kaatumaraudat, niin sitten ei se kaatuminenkaan tee niin isoa vahinkoa.
 
Emäntä ei ollut koskaan ajanut mp:tä, ja oppi tänä kesänä hetkessä ajamaan -95 mallin 750 Viragolla..Pyörä muuten nyt myynnissä nettimotossa (tosivähän ajettu ja edullinen).
 
Kysymys kuuluu, onko emännällä jo kortti olemassa (muropaketti/ajettu) vai ajaako sitä vasta? Kortin ajossa nimittäin kannattaa olla sellainen, joka kääntyy käsittelyosiota varten riittävästi, ja customi voi olla siinä liian kankea eli sillä voi olla liian suuri kääntösäde, jotta se mahtuisi niihin käsittelyosion pujottelun rajoihin.
Onko systeemeihin tullut muutosta sitten jeesuksen ajan, kun ennen radan leveys oli kaantosade +1m ja inssin on pyydettaessa tarkistettava rata ajamalla.
 
Kortti on kyllä, ajettu ajalla ennen kaksivaiheisia kortteja ja erillisiä prätkäkortin ajamisia. Customi/cruiseri on ainoa pyörätyyppi joka rouvaani kiinnostaa. Alkuperäinen ajatus oli että ottaisi autokoulusta muutaman ajoharjoituskerran ja sit pyöräkaupoille, mutta tuumas sitten että muutkin hänen tuttunsa ovat itseopiskelleet ja hän ajaa mielummin omalla kuin jollain epäsopivalla koulupyörällä.

Tuosta että onko kardaanipelissä yksi huoli vähemmän voi kyllä olla muutakin mieltä. Huoltokohde se peräkin on ja ei kulmavaihteet ja murrosnivelit sen paremmin kuin akselilaakeroinnitkaan ole ikuisia. Toki ketjut tarvitsee useammin huoltoa mutta ovat kohtuu hintaiset uusia, beltti on huolettomin mielestäni. Mut voimansiirtotapa ei ole kynnyskysymys millään tavoin.
 
Onko systeemeihin tullut muutosta sitten jeesuksen ajan, kun ennen radan leveys oli kaantosade +1m ja inssin on pyydettaessa tarkistettava rata ajamalla.
Sama näyttää olevan, suora lainaus AKEn ohjeista:

"Pujotteluradan leveys on vähintään 5 metriä, kuitenkin muissa kuin rajoittamattomassa A-luokassa, aina tehtävässä käytettävän moottoripyörän kääntöympyrän halkaisija +1 m. Rajoittamattomassa A-luokassa kääntöympyrän halkaisija +2m. Tutkinnon vastaanottaja varmistaa tarvittaessa radan leveyden kokeilemalla."

Opinpa jotain uutta taas itsekin.
 
Tutustuttu vertailuryhmän Virago 535, Shadow 600 ja Savage 650 edustajiin kylmätyyppien merkeissä. Virago putosi pois vaihtoehdoista selkeästi kahta muuta suuremman istumakorkeuden ja vähemmän emännän silmään osuvan ulkoasun johdosta.

Onko Shadow 600 ja Savage 650 välillä oleellista eroa suorituskyvyssä? Kummassakin noin 50 nyyttonia vääntöä, Hondassa kymmenkunta heppaa enempi eli tuskin maailmaa mullistavaa eroa kulussa kuitenkaan.

Kumpikin lienee ihan perustoimivia laitteita, Savagessa olis hihna eikä ketjua.
 
Back
Ylös