• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Löysä etupää, paksumpi öljy?

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja Latepul
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Morjesta vaan. Koitin kattella aiheesta vanhoja viestejä mut en kauheasti onnistunut löytämään.

Tapaus olisi -89 GS 500 Suzuki. Mun eka pyörä ja senpä vuoksi vanha yksinkertasella tekniikalla oleva vekotin.

Etupää on kuitenkin vähän turhan veltto ja stefatkin vuotaa hiukan. Muuten on täsä rempat valmiina mm venavarren kumit vaihdoin talven pimeinä tunteina, mutta se etupää. Jarrutuksessa niiaa kovasti ja hitaastikin sopivaan nopeustöyssyyn ni välillä saattaaa lyödä pohjaan. Toki olen kuullut tarinaa että GS 500n etupää on alkujaankin "liian" löysä. Toki tuollakin olen hyvin saanut ekan kesän ajettua, mutta jos ees hiukan sais jäykemmäksi.

Stefat ja pölysuojat on olemassa, mutta öljyjä valkkaan vielä. Ei ole juuri tullut pärrätekniikkaan tutustuttua ennen vaan autojen kanssa hääränny.

Nyt olen jostain kuullut että paksummalla öljyllä voisi saada jotain aikaiseksi. Jouset tietysti olisi hyvä vaihtaa, vanhasta pyörästä, mutta ei ole varaa laittaa kauheasti halpaan pyörään ja kun vaihtoon se menee varmaan jahka saan kouluni käytyä loppuun.

Eli nyt manuaalit suosittelevat SAE 10W:tä. Katselin tuossa että ainakin 15W ja 20W on olemassa. Nyt jäin oikein miettimään että olihan se niin että isompi luku sen kankeampaa??

Onko tuolla öljyn jäykennyksellä saatavissa jotain havaittavaa eroa? Voiko olla että öljy on liian jäykkää, mitä sitten käy?

Paljon tarinaa, mutta toivon että sitä tulee vastauksissa samalla mitalla!
 
Perusohjeena voi tosiaan pitää, että lisää jäykkyyttä jäykemmillä öljyillä. Mutta ei ole aina niin yksinkertaista. myös ilmatilan koko (öljyn määrä siis) ja jouset ja jousityyppikin vaikuttavat. Jos pohjaa, niin ei enää välttämättä riitä pelkkä öljynvaihto. Jos ei tosiaan aio remonttia tehdä, niin kannattaahan sitä alkaa kokeilla jäykemmillä viskoilla. Voi lähteä liikkeelle +2,5 muutoksillakin, korkeintaan +5W lisää yhdellä kertaa. Ylhäältä vaan horaiset miten kuten tyhjäksi ruiskulla, uutta putkeen ja testaamaan.

-hh-
 
No ei se ny jokaisesti kivenmurikasta pohjaan lyö mutta muistelen vaan että semmosiakin tuntemuksia tuli kesältä.

Stefat nyt vaihdan jokatapauksessa.

Mutta onko kokemusta että tälläisestä oikeasti olisi hyötyä. Ei niin että radalla tuli selkeästi 0,0001 sekuntia parempi kierrosaika kun vaihto öljyt vaan että "perstuntumalla" sen huomaa??

Kyllä sen ymmärrän, kuten hh sanoi, että iskari on monimutkainen kaikkine virtausaukkoineen ym säädettävine ominaisuuksina. Kokemuksia vaan kaipaan.

Mutta luulen että kallistuu tuonne 15W puolelle tämä homma kun kuitenkin ne liemet vaihdan stefojen ohella.
Paitsi että nyt kun kattelin niin Storm tarjoaa 89e hintaan jousia. Taidankin tehdä niin että vaihdan nyt kokeeksi yläkautta jäykemmät öljyt. Sitten kesällä kun en elä pelkällä opintotuella (olen siis köyhä opiskelija siksi kitsastelu) niin voisin tarvittaessa sijoittaa jousiin.

Vaikuttavatko stefat itse iskarin toimintaan? Vai ovatko lähinnä ulkonäkökysymys niin kauan kun nyt eivät ihan riekaleina ole? Vai tuleeko öljynpaine stefaa vasten kun mäntä painautuu sisään. Ei ole tullut käytyä iskarinanatomiakurssia.
 
Onkos tuossa semmonen hilpeä venttiili siellä etupumpun alapäässä, johon menee jarruletku?
Jos on niin sen poistamisella saa vähän sitä normiajon löysyyttä pois, ja samalla jarrutuntumakin paranee.
Öljyjen puolella päädyin muinaissusukin keulassa käyttämään vaihteistoöljyä, on joo paksua mutta pohjaan lyönnit loppui eikä silti ole kova.
En nyt suoraan neuvo kokeilemaan sitä vaihteistoöljyä ekana mutta joskus jopa 80w/90 on ratkaisu.
 
Jos stefat uusii, nin sittenhän ei liemiä yläkautta vaihdeta, vaan rempan yhteydessä normaalisti (saa samalla pohjatöhnät pois). Vuotavien stefojen syynä voipi valitettavasti olla myös naarmuinen putki tai muuta ikävää. Kyllähän se paine nimenomaan stefoille iskee ja keulimalla (jotkut muut siis
biggrin.gif
) noita kuuluu korkatun. Näistä painejakaumista tietävät paremmin foorumin teknohemmot, joilta varmaankin kohtsillään tulee tähänkin kommenttia.

Jos vaihtaa stefat, kantsii vaihtaa samalla pölysuojat - ja tuleepa väkisin mieleen, että on siinä sen verran hommaa (jos ei ole rutiinia), että liukuholkit ehkä ja jousetkin olisi aika hyvä samalla uusia. Jos avaat pumput, niin mittaa joka tapauksessa, että jouset ovat kuta kuinkin saman mittaiset (jos on painumisarvot tiedossa, niin niiden mukaan sitten tietää kunnon). Jos jouset ovat painuneet tasaisesti, voinee hätäensiapuna laittaa jonkun sopivan mittaisen holkin "pidentämään" niitä.

-hh-
 
Entisellä rakkineella kokeilin 10 öljyn sijaan 30:stä. Tuli aika sopiva mielestäni, ei niin iso ero ole mitä lukemista voisi päätellä. Oletko tarkistanut milloin yleensä tuohon on öljyt vaihdettu ja paljonko putkissa lientä on? Stefojen kautta on varmaan iso osa karannut ja tuo vaikuttaa ilmatilaan.
Tosiaan edellä jo mainittiin holkkien tekemistä jousen ja päätymutterin väliin. Holkkien sijaan voi laitaa vaikka rikkoja nipun kumpaankin tai sitten isoja muttereita yms. Aloittaa vaikka sentin nipulla jne.
 
Nonii. Hienoa tietoa löytyy.

Noista holkeista olenkin kuullut juttua ja oli myös mielessä.

Stefat ja pölysuojat odottaa pöydällä. Eli koska tuon stefan merkitys on se mitä pähkäilin eli tärkeä. En tee mitään pikahuoltoa vaan otan pumput auki ja katson mitä sieltä löytyy. Korjausoppaassa näyttää olevan jousen mitat.

Ei ole ikinä tullut pumppuja avattua, mut eiköhän se siitä suju. Ne venavarren kumitkin vaihdoin yläkautta. "Ei taidolla, vaan tekniikalla"

Ei ole hilpeitä venttiileitä ;D Mikä ikinä liekään. Onko se joku hukkaportti et kun jarruttaa ni etupää antaa periksi ja töyssyssä on jäykempi?

Veikkaan että öljyt on vaihdettu viimeksi "ei koskaan". Tuo pyörä kun on tommonen aloittelijoiden kiertopalkinto ja maailmaa nähny melko monella omistajalla.

Mutta niistä holkeista. Kun ei nyt ole mitään käryä miten ne osat iskarin sisällä on niin siis yläpäähän niitä on laiteltu? Oisko jollain jotain loistavaa periaate-räjäytyskuvaa tiedossa mopon iskarista. Koitin googlailla mut ei oikein osunut sopivaa hakusanaa.

Saa kattoo kuin lytyssä jouset on et jos sit jotain holkkia porailee. Miten se rakenne siellä menee? Onko siinä vaara että holkki ottaa kiinni johonkin liikkuvaan jollei ole kuin jämpti. Ajattelin että pitäisikö jostain teflonista tms semmoset vääntää.

Mut kiitos teille! Mukavasti on tullut ajatusta ja tietoa ja NOPEASTI. En ole tällä foorumilla juuri ollut, mutta tuntuu olevan mainio paikka!
 
Ne 'hilpeät venttiilit' on tarkoitettu toimimaan niin että jarrua painettaessa jarrunesteen paine painaa kiinni etupumpussa olevan puristusvaimennuskanavan joka siis menee tälläisen venttiilin kautta.
Tarkoituksena on estää keulaa painumasta jarrutuksessa pohjaan.
Jossain 80-luvun kawoissa ja suzukeissa olen niitä nähnyt.
 
Ite ainakin vaihdoin 10w öljyt 15w ja muutosta ei kyllä käytännössä huomannut lainkaan. Reilu korotus vain viskoihin!
 
En nyt suoraan neuvo kokeilemaan sitä vaihteistoöljyä ekana mutta joskus jopa 80w/90 on ratkaisu.
Eipä se 80W/90 sen paksumpaa ole kuin suora 30-öljy noissa lämpötiloissa. Taitaa 20W keulaöljy olla melkein yhtä paksua. Kannattaa käyttää keulaöljyjä, niissä on oikeat lisäaineet keuloihin.
Tuollainen SAE -merkintä (esim. 15W) ei kerro viskositeetista hirveästi (ainakaan keulaöljyjen käyttölämpötilassa). Viskositeetin sallittu vaihteluväli on liian suuri. Sen sijaan useimmista öljyistä valmistaja ilmoittaa kinemaattisen viskositeetin 40 degC ja 100 degC lämpötiloissa. Näistä voi sitten laskea käyrän esim. standardin ASTM 445 (muistaakseni) mukaisesti käyttöalueelle.

Itse olen vaihtamassa hiukan jäykempiä jousia Suzukiin ja olen miettinyt sopivaa öljyä. Laskeskelin viskositeettikäyrät ASTM standardin mukaan parille öljylle.

Tässä käyrät kuvana ja tässä sama logaritmisena (ehkä saa paremmin selvää).
Käyrien otsikoiden pitäisi olla viskositeetin mukaan nousevassa järjestyksessä 40 degC kohdalla.

Tuossa linkissä on lisää infoa keulaöljyistä.
 
Melkosta panostusta:D

Mut on kyl ihan kiva kattoa tommosta. Ei toi tietenkään suoraan sitä jäykkyyden muutosta kerro, mut silti aika huikeeta ns saman jäykkyyksisessä tavarassa voi olla n puolen dekadin eroa viskositeetti arvossa.
 
Jousi kantaa kuorman, vaimennin vaimentaa heilahtelut.

Kumpi nyt on ongelma? Löysä jousi, vai löysä vaimennus?

Kumpaa jäykkyyttä nyt haetaan? Vai molempia?

Vaimentimelle vaimennusta sisään vai ulos vai molempia?
 
Olen myös joskus tapellut samalla tavalla toimivien keulaputkien kanssa:

- Vaidoin liukuholkit (Ei hirveästi vaikutusta, koska liukuholkit on uutenakin hieman väljät takertelemattoman toiminnan turvaamiseksi)

- Muokkasin tuon vaimennin "elementin" reikien kokoja, jolloin sopivaksi muodostui muistaakseni 2 reikää 4 sijaan.. (Ei kannata ehkä ryhtyä)

+ Laitoin progressive suspensionin progressiiviset jouset, joiden toimintaan olin tyytyväinen

+ Tein keulaputkien väliin jäykisteen, jolla oli suurempi merkitys, kuin liukuholkkien vaihdolla.. Mutta sulla on vissiin vakiona jäykiste?!?

- Läträsin eri öljyillä, mutta JÄYKEMMÄT ÖLJYT TEKEVÄT KEULASTA HITAAN, ei yhtään enempää kuormaa kestävän, joten siksi en suosittele keulan öljyjen älytöntä paksuntamista..

+ Laitoin venttiilit yläkorkkeihin, jolloin keulan jäykkyys oli helppo säätää haluamakseen --> Suosittelen, mutta sulla taitaa olla yläkorkkien kiinnitys sellainen, että joutuisit sorvauttamaan uudet yläkorkit?!?! (Ylitäytllä pääset samaan vaikutukseen, koska ilmatila toimii keulassa jousena, mutta ylitäytön oikea korkeus on miltei mahdoton etsiä...)
 
Ne 'hilpeät venttiilit' on tarkoitettu toimimaan niin että jarrua painettaessa jarrunesteen paine painaa kiinni etupumpussa olevan puristusvaimennuskanavan joka siis menee tälläisen venttiilin kautta.
Tarkoituksena on estää keulaa painumasta jarrutuksessa pohjaan.
Jossain 80-luvun kawoissa ja suzukeissa olen niitä nähnyt.
Ne 'hilpeät venttiilit' löytyy ainakin meitin 80-luvun GS 450:stä
tounge.gif
 
puikkis: Totta turiset! Kun ei kauheasti ole kilometrejä takana niin en sit oikein osannut ajatella. Nimenomaan sisäänjousto on liian löysä.

wesba: Kiitos kuvasta. Korjausoppaastanikin tuon löysin, mutta skan.. eiku painokone oli ollut vähän huono tossa juuri tossa kohtaa.

jyky2200: Tiedän että reiät vaikuttaa, mutta en kyllä lähde niihin koskemaan. Rupeaa muistuttamaan liikaa kuurakettisuunnittelua tai muuta yliampuvaa.


Kyl täsä ny tarinan opetus on se et köyhän ei kannata harrastaa. Taidan kehitellä holkit ja vähän "jäykempää" öljyä uusien tiivisteiden seukaksi.
 
Mulla oli 20 vuotta nuoressa VFR:ssä sama juttu...löysä etupää.

Sain sen melko hyväksi yhden kesän aikana seuraavasti:
- uudet progressiiviset jouset, olivat n. 100 mm pitemmät kuin originaalit (Stormilta), ovat herkät pinnassa mutta ottavat hyvin vastaan syvät painumiset
- teetin satsin holkkeja (tuolla ylempänä kuvasta katsottuna osa 19) 3 mm porrastuksella siten, että paketin kokonaismitta (uusi jousi + holkki) oli lähellä originaalia
- jousen esijännitystä voi siis säätää vaihtamalla eripituisia holkkeja keulaputkeen
- öljy nyt muistaakseni 15W keulaöljy  
- täyttömäärä n. 15 mm yli suosituksen

Eniten vaimennukseen pienillä painumilla vaikutti täyttömäärä, pienempi ilmatila jämäköitti selvästi sisäänvaimennusta. Liian pieni ilmatila teki keulan kovaksi, jolloin pienetkin montut tulivat heti käsille.

Jousen painuma kuskilla + muulla kuormalla n. 20-25 mm.

VFR:ssä voi säätää esijännitystä myös lisäämällä paineilmaa putkiin, mutta siitä ei tullut käytännössä mitään, koska oikean pienen ilmanpaineen säätäminen oli liian vaikeaa.

Niin ja se öljy pitää vaihtaa joka kevät  
062802jumpie_prv.gif
 
Back
Ylös