• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Kymco Xciting 500i r:n kylmäkäynnistysongelma

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja teemutee
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Kymco Xciting 500i r:n kylmäkäynnistysongelma

Jäi tuollainen vm.2010 laite käsiin ja kevätaamu yllätti - ei käynnistynyt sitten millään. Autotallin lämpö herätti taas laitteen, mutta aika nihkeästi sielläkin lähti käyntiin. Kävin hakemassa pienkonebensaa ja se tuntuu auttavan asiaa jonkin verran eli hörähtää +5-10°C lämpöisessä tallissa heti, mutta pakkasella ei edes lisäkäynnistysakun kanssa käynnisty.

Luin ulkomaisista forumeista, että muuallakin euroopassa asia on ollut ongelma. Tuntuu oudolta, että ruiskupelissä jo pikkupakkanen ( -2°C) voi tuottaa ongelmia. Soittelin kahteen eri Kymcohuoltoon, mutta heille asia oli täysin vieras, ei koskaan ennen tullut eteen (kuten merkkihuollossa usein vastataan - oli tai ei). Onko muilla kokemuksia tai näkemyksiä asian tiimoilta?
 
Itsellä sama ongelma Piaggiossa alkoi nyt keväällä. Jos lämpötila alle +3, yrittää ja yrittää muttei pysy käynnissä.

Eilen lämpötila oli iltapäivällä +9 ja käynnistyi mainiosti. Tänään aamulla +2 ja ei käynnistynyt normaalisti. Sellaisen kikan keksin pääsiäisen aikaan, että startatessa kun kääntää kaasua, käynnistyy.
 
Mulla on xcitingissa sama ongelma. Akku on uusi mutta alle plus 10 virta ikäänkuin katoaa. Lämpösestä tallista lähtee hyvin. Mutta ei viileästä katoksesta kuin lisäakun avulla. Harmittaa jos olis jossain yötä ja ei lähtis viileänä aamuna käyntiin.
 
Olisi hienoa jos joku tietäisi millä fiksauksella kylmäkäynnistyvyyttä voisi parantaa.
Minulle maahantuoja kertoi joihinkin vuosimalleihin uusitun cdi-boksi. Voisiko olla tällaisesta apua?
 
Vanhemmassa kaasarimallissa jännite putosi startatessa liikaa ei antanu kunnon kipinää, starttimoottorin putsaus auttoi kannattaa kokeilla.
 
Back
Ylös