• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Kuristetun tuontipyörän kilvitys suomessa

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja jumetsap
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Ostin saksasta 12kW papereilla olevan 600cc hondan enduron (XR600R). Se on ensirekisteröity 1.12.1992. Otteessa on mainittu miten kuristus on tehty eli imupuolelle kuristus + pakopuolelle kuristinpilli. Tuo pakoputken osa tuli mukana mutta kaasariin tuleva ei. Pyörä on siis nyt täysitehoinen, ja oli sitä jo saksassa. Pyörä on jo uutena myyty kuristettuna.

Ryhdyin sitten katsastamaan pyörää suomessa. Kysyin rekisteröintikatsastuksessa että voisikos tämän nyt kilvittää täysille 32/33kW tehoille? Asia on kuulemma ongelmallinen koska pyörän otteessa on vain 12kW teho eikä täyttä tehoa. Sanoi että tilaa nyt ensin sen vaatimuksenmukaisuustodistus ja jos siinä on molemmat tehot niin homma ok.

Tilasin lapun tuv nordilta ja lapussa lukee 12kW eikä muita tehoja. Kuulemma nyt on ainoa konsti että rekisteröidään pyörä 12kW tehoihin. Mulle se on oikeastaan se ja sama, mulla on iso A joten jos poliisit pysäyttää ja toteaa että ei ole kuristettu niin ei ainakaan kortti lähde. Mutta sitten onnettomuuden sattuessa, vakuutusyhtiö luistaa varmasti korvauksista. Toisaalta pyörää on taas helpompi aikanaan myydä eteenpäin kun se käy pikku A:n omaaville kuskeille.

Kysyin myös, että eikö käy jos saan hommattua vastaavan täysitehoisen pyörän vaatimuslapun jossa todetaan päästötaso. Kun tyyppihän on sama PE04 oli se kuristettu tai ei. Inssi soitti ake:en jossa asiaa pompolteltiin 3 eri miehellä, lopputulos että pitää olla yksilöity lappu ja ei käy.

AKE:n sivuilta saatavan xls taulukon mukaan ( http://www.ake.fi/pdf/MPjaL5ver1_2.xls ) 1995 käyttöönotetussa ei tarvitse ilmoittaa tehoa ja vääntömomenttia. Olisiko tässä konsti? Eli jättää teho -kohdan täyttämättä. Edellisessä 90 vuoden lopussa rekisteröidyssä yamahan 250cc valkokilpiendurossakaan ei ollut tehoa merkitty.

Hyviä ideoita otetaan vastaan millä konstilla saadaan paperiin täydet tehot. Homma olisikin helpompi, jos kyseinen pyörä olisi suomeen tyypitetty, mutta kun ei ole! XR mallissa on käytetty XL hondan tyyppikoodia josta on muokattu sopiva XR:lle.
 
Kun se pyörän on ensin rekisteröity 12kW tehoon niin sen jälkeen haet jostain MP-korjaamosta todistuksen että kuristukset on poistettu ja nyt pyörän teho on alkuperäiset 32kW. Pitäisi kelvata. JOutuu tietysti maksamaan sen halvemman muutoskatsastuksen hinnan.
 
Joo toi kävi mielessä, mutta ei viitsisi maksaa moisesta.

Mutta sitten päästään siihen että voivatko alkaa valittamaan, että mites nyt päästöt kun kuristukset on pois? Tai sitten että vastaako tuo muuten sitä kuristamatonta mallia että on jousitus jne. samat? Muutenhan noihin voisi muutoskatsastaa vaikka mitä tehoja, kai tuossakin jokin lakipykälä on kuten esim. autoissa että 20% tehonlisäys sallitaan mutta ei enempää?

Voisi tietysti tehdä niin että hoitaa pyörän kilpiin tuolla asemalla ja kysyy muutoskatsastusta toisella asemalla.

Suurta pelleilyä koko homma.
 
Teholukemaksi saat rekisteriotteeseen oikeat lukemat kun käytät pyörän dynossa ja viet lapun katsastusasemalle. Noihin muihin en kyllä osaa vastata että tuleeko ongelmia esim päästöistä.. ei luulisi noin vanhassa pelissä
 
Ostin viime talvena 1200 Banditin, joka oli kuristettu 25kw tehoihin. (paperilla) Tuontipyörä ja kuristukset oli laitettu Suomessa.
Juuri vakuutusteknisistä syistä halusin kuitenkin sen myös paperille täystehoiseksi.
2 ensimmäistä katsastuskonttoria, josta asiaa kysyin, halusivat nähdä dynolaput, mitä ihmettelin kovasti. Luulis että konttoreilla olis tiedot pyörien tehdastehoista...
Kolmannella konttorilla näin olikin, pyörä sinne ja mukava inssi käänsi kerran kaasukahvaa ja totesi tehoja löytyvän. Uus rekisteriote tulostimesta, 32 euroa annoin rahaa ja homma oli sillä selvä. Eli kannattaa kysellä useammalta konttorilta, käytännöt tuntuu vaihtelevan aika paljon..
 
Tuossakin voi tulla ongelmaksi se että kyseistä mallia ei ole tyypitetty suomeen, eli sitä täyden tehon lukemaan ei löydy mistään. Ellei sitten saisi maahantuojalta jotakin todistusta, taitaisi joku valtuutetun honda-huoltajankin käydä.

Koitan nyt vielä tuota että ei tarvitse tehoa merkitä tuon ikäiseen, mutta kait se on pakko laittaa pikkutehoilla kilpiin. Pyöräkuume on kyykyn suuntaan muutenkin niin kova että voi honda keväällä (tai kilpien tultua) lähteä.
 
Hmm...
Ihmeen vaikeaksi mennyt yksinkertainen asia...
Onko tuo pyöräsi jotenki harvinainen malli vai mikä tuossa nyt mättää?
Ostin muutama vuosi sitten saksasta kuristetun Suzuki VX 800 moottoripyörän. Vm. -95.
Purin kuristukset itse ja merkkasin kaikkiin papereihin mitkä eteeni sain mopon täystehoiseksi. Jo tullinkin papereihin.
Kun menin katsastaan Tuusulaan kysyi katsastussetä paperit teskattuaan et onks täystehoinen?
Vastasin kyllä ja niin papereihin merkattiin.
Mistään vastavuustodistuksista(rahastusta!) tai muista ei ollut mitään puhetta...
Näin siis Tuusulassa. Kolme pyörää siellä katsastanut, no proplem.
 
Pyörä itsessään ei ole harvinainen, sitä vain ei ole suomessa koskaan myyty.

Vaatimuksenmukaisuustodistus tarvittiin kun rekisteriotteesta ei löytynyt tietoa päästöistä, melu oli.

Verotuskin menee nyt tuolla pienellä teholla, vaikka verothan menee kuutioiden, ei tehon mukaan.

Ongelmahan tuli nyt siitä että täysitehoisen pyörän päästöjä ei voida tietää, koska tuo vaatimuksenmukaisuustodistus on kirjoitettu juuri tälle pyörälle. Nuo kun ei ole mitään yleismallisia lappuja tyypin mukaan (kuten mun järjen mukaan pitäisi olla) vaan joka runkonumerolle pitää olla omansa. Homma olisi onnistunut, jos vaatimuksenmukaisuustodistuksessa ja/tai rekisteriotteessa olisi merkitty myös täydet tehot.
 
Pyörä katsastettu 12kW tehoilla, lisätiedoissa ei mitään merkintää kuristuksista tms. Eli homma meni ihan hyvin.
 
Koita saada jostain valmistajan manuaali käteen niissä yleensä on näkyvissä eri tehoalueet, täysi ja kuristamalla saatavat.
 
Mulle riittää tämä että 12kW ilman merkintöjä kuristuksista.
smile_org.gif
Onpahan sitten helpompi myydä joskus kun on pienet tehot.
 
A1-kortilla saa ajaa max 11kW tehoista pyörää, tämä pyörä on 12kW.... Eli tällä saa ajaa ns. "pikku aan" omaava henkilö. Ajattelin sanoa tämän.
 
Nostanpas vanhan ketjun taas pinnalle..

Eli olis tarkoituksena tuoda tässä syksyn aikana pyörä ruotsista, mutta tuo kuristetuksi rekisteröinti suomessa vähän mietityttää. Kun kortti ei siis riitä vasta kuin alle 25kW pyörän ajamiseen, niin mikäli ostan ruotsissa 25kW tehoihin rekisteröidyn pyörän niin miten saan pyörän kuristetun papereihin suomessa? Jos siis ruotsin papereissa lukee 25kW ja pyörä on kuristettu niin joutuuko penkittämään tai näyttämään kuristukset ym.?
Entäpä jos ruotsin rekisterissä pyörä on TT, meneekö sillon katsastaminen suomessa kuin normaali muutoskatsastus TT-->kuristettu ?
 
Nostanpas vanhan ketjun taas pinnalle..

Eli olis tarkoituksena tuoda tässä syksyn aikana pyörä ruotsista, mutta tuo kuristetuksi rekisteröinti suomessa vähän mietityttää. Kun kortti ei siis riitä vasta kuin alle 25kW pyörän ajamiseen, niin mikäli ostan ruotsissa 25kW tehoihin rekisteröidyn pyörän niin miten saan pyörän kuristetun papereihin suomessa? Jos siis ruotsin papereissa lukee 25kW ja pyörä on kuristettu niin joutuuko penkittämään tai näyttämään kuristukset ym.?
Entäpä jos ruotsin rekisterissä pyörä on TT, meneekö sillon katsastaminen suomessa kuin normaali muutoskatsastus TT-->kuristettu ?
Nykykäytäntöä en tarkkaan tiedä, mutta vuonna 2002 Saksasta ostettu, siellä merkkiliikkeen toimesta virallisilla osilla kuristettu ja viranomaisten ( Dekra ) hyväksymisleimoilla varustettu CBR600 ei saanut kilpeä Suomessa ilman pitkiä "neuvotteluja" katsastusmiehen kanssa. Kompromissi oli pyörän tuonti katsastukseen osittain purettuna, jotta ao. kuristukset saatiin näkyville. Kannattaa siis kysyä konttorilta miten toimitaan...
 
Back
Ylös