• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Kuka tekee vahinkoilmoituksen?

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja tekijä
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Kuka tekee vahinkoilmoituksen, jos yksityisen omistama pyörä kaatuu ostattelijan koeajossa? Tekeekö sen Matti joka omistaa pyörän, Mikko joka on pyörän haltija ja vakuutuksenottaja, vai Pekka joka tuli nettimoton ilmoituksen perusteella katsomaan pyörää ja kaatui sen?

Entä jos Pekka törmäsi koeajolla Sirkun Corollaan 10km päässä koeajon lähtöpaikasta, jossa Mikko kuumeisesti pyörää odottaa takaisin? Pekalla jäi kännykkä kotiin, ja Sirkku ei poliiseja paikalle halua. Pekka ja Sirkku kuitenkin molemmat ovat yksimielisiä, että Pekka on syyllinen.

Voiko koeajolla oleva kuljettaja, joka ei ole vakuutuksenottaja, täyttää ja allekirjoittaa vakuutuksenottajan tietämättä vahinkoilmoituksen? Vai pitääkö vakuutuksenottajan allekirjoittaa vahinkoilmoitus, vaikkei sitä vahinkoa ole aiheuttanutkaan?
 
Voiko koeajolla oleva kuljettaja, joka ei ole vakuutuksenottaja, täyttää ja allekirjoittaa vakuutuksenottajan tietämättä vahinkoilmoituksen? Vai pitääkö vakuutuksenottajan allekirjoittaa vahinkoilmoitus, vaikkei sitä vahinkoa ole aiheuttanutkaan?
Ilmoituksessahan on lopussa vakuutuksenottajan allekirjoitus. Jos siinä pyydetään vakuutuksenottajan allekirjoitusta, niin tuskin siihen Pekan allekirjoitus kelpaa - vai hä?
smile_org.gif
 
OK, mutta tarvitaanko vahingon aiheuttajan allekirjoitusta? Eli voiko pelkästään vakuutuksenottaja tehdä vahinkoilmoituksen, vaikka ei ole nähnyt tapausta eikä tiedä siitä muuta kuin kuulopuheiden perusteella?
 
Siinä vahinkoilmoituksessa on kohta, johon tulee kuljettajan allekirjoitus ja kuten edellä mainittu kohta, johon tulee vakuutuksenottajan allekirjoitus.

Nimim. Täytin sellaisen juuri äsken, kun vaimo ruttasi autoni.
mad.gif
 
kylläpä vain, mutta itse kyllä sanoisin jos joku kaataisi oman pyörän jos nyt sitä myisit, että rahat kouraan ja saat sitten ne vakuutus rahat siltä osin mitä bonusalennukset yms menee.
koska muuten kärsisin itse siinä tilanteessa kun minun ottamasta vakuutuksesta se kuitenkin menisi se vahinko jos koeajaja on syyllinen, toki ne poliisit paikalle sinne onnettomuuteen.
 
Nuo ovat aina vähän kinkkisiä juuri bonusmenetysten yms. johdosta. Itse lähtisin kuten joissain kaupoissakin näkee "Avattu pakkaus on ostopäätös" tms. linjalta. Kärsiköön se koeajaja vakuutusmenetyksensä, tapelkoon vak.yhtiön kanssa paljonko korvausta tulee, lunariinko menee, ottaako kertakorvauksena jne.
lookaround_orig.gif


Tosin tuossa juuri poijjaan 50cc moposta saatiin vak.päätökset kun hän itse sen kippasi hiekkaisella asfaltilla, niin kertakorvaus näppiin vs. lunastushinta ero oli "huimat" 200e
eek.gif
Ja nyt näyttää siltä että tuo raato menee jopa kaupaksi, ilman että sille on mitään tehty, about samaan hintaan mitä sai kertakorvauksena näppiin => omavastuiden yms. jälkeen poijjaalle jää mopostaan 100e enempi kuin mitä siitä itse aikanaan maksoi. Ei hassummin
biggrin.gif
 
Back
Ylös