(kuiva)Kytkimen purkaminen

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja grondr
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Liittynyt
29.2.2008
Sijainti
Tampere
Onko kytkimen keskiosan lukitseva mutterin kierteet normaalit vai väärän kätiset? Tuntuu olevan sen verran tiukassa ettei viitsi väkisin vääntää :P

Pyörä siis -93 900 ss
 
Normaali. Tod näk ruuviliimalla kiinni. Kuumailmapuhaltimella kuumaksi (yli 100 astetta ainakin) ja pulttipyssyä päälle. Jos oikein muistan, on noin 240Nm momentilla, joten ilman mutterimopoa kokolailla mission impossible.
 
Normaalit. Siinä on lukitetta.

Oot näköjään Tampereella; mulla olis työkalu kytkimen kiinnipitämiseen, jos tarvit lainaan?

/Edit: hidas...
 
Ristikkoavaimella ja jatkovarrella väänsin ite auki ja lämpöä sen verta, että kierrelukiteliima sulaa. Ja tarvit tosiaan sen kiinnipitotyökalun - sen voi tukea jotain pölkkyä tms. vasten. Tais tulla isohkoa vasaraakin annettua ristikkoavaimeen, joka oli tuettuna autopukilla ristikon keskikohdan vierestä maahan. (Ei ollu pulttipyssyä)
 
Back
Ylös