• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Kuinka paikata pieni murtuma katteessa??

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja jjjl
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Tulipahan kaadettua pyörä kun otin sitä pois huoltojalakselta. Sain hillittyä kaatumista, mutta en estettyä. VFR:n katteeseen tuli takareunaan alas pientä rupea. Kysymykseni on, että millä tärkillä ulokkeeseen tullut pienen särön saa helpoimmin paikattua niin, että rupi ala leviämään?? Entä millä itsetuntoon tullut isohko kolhu??
withstupid.gif
 
kuulus varmaankin tallin puolelle tämä kysymys.
Mutta todennäkösesti tarvit lasikuitua ja hartsia. ei paljon maksa tollaset pikkuset paketit. itse korjasin sisäpuolelta vilkun reijän halkeaman.
 
Ei ne itsekseen kovin helposti leviä. Vastaavassa tilanteessa (lähti jo pala irti), leikkasin ohuesta pellistä kapean siivun ja pistin sen kuumaliimalla sisäpinnalle kiinni. Ulkopinnalle sitten vaan isompiin halkeamiin epoksiliimaa tasoitusaineena ja varovaista hiontaa hienoimmalla santapaperilla. Itsetuntoon ei muuta ohjetta, kuin että katu-uskottavuus vaan kasvaa kun elämisen jälkiä näkyy. Tommonen näyttelypyörähän kertoo, ettei sillä oikeesti ajeta, vaan tunataan myyntikuntoon. Jos et oo myymässä, niin so what?
 
Osan käntöpuolelta voi koettaa kolvilla korjata halkeamaa, köyhän miehen muovihitsausta.
 
biggrin.gif
Sinisellä Araldiitilla olen railoja paikkaillut, hyvin tuntuu pitävän. Kuivuu hitaasti, liima jää hieman elastiseksi joten uskoisin kestävän paremmin kuin punainen Araldiitti joka kovettuu ihan lasiksi.
 
ei tässä nyt onneksi muovia tarvitse ruveta hitsailemaan. ensijärkytyksestä toivuttuani tarkastelin vaurioita päivänvalossa ja totesin, että katteen takareunasta on pinta menny vähän karheammaksi. tässä vaiheessa en taida askarrella sen kummemmin. kiitti kuitenkin vinkeistä.
 
Back
Ylös