• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Korvauskaasutin Villierssiin

Oikeampi osoite olis varmaan jonkun veteraanipyöräklubin foorumi vaikka ei varsinaista mopoasiaa olekaan, mutta kysytääns ny täält.

Villiers 147cc. Käytetty aikoinaan mm. Nortonissa, Royal Enfieldissä, ulkolaita Seagullissa ja tietenkin pihalla majailevassa kaksipyöräisessä Clifford:ssa. Siinä on kyllä pyörät rinnakkain, joten ei nyt valitettavasti puhuta motskarista vaan tälläisestä: Puutarhaenska.

Nykyinen kaasutin on mallia tälläinen ja täysin loppu vasta 50 vuotta käytettynä. Tulvii, jumittaa, vuotaa jne. Koska en, ikävä kyllä, ole entisöimässä Nortonia vaan raakaa työkonetta, niin historialliset arvot eivät nyt merkitse mitään (peruuttamatonta ei toki tehdä, vaan kaikki muutokset ovat bolt-on ja vanhat osat säilötään nostalgiahepulia silmälläpitäen).

Ajattelin tilalle tälläistä Dellorto. Originaalin venturi on noin 19mm, joten sen puolesta päästäisiin lähelle. Kiinnityskin kävisi sopivasti kumikurkulla. Suuttimet voi kyllä joutua hakemaan aika hilpeän kokoisiksi. Moottorin käyntialue on tyhjäkäynti-tyhjäkäynti+hiukan kaasua (1) joten leikkaaminen kierrosten yläpäässä ei ole paha uhka. Kunhan saisi sen edes käymään työkuntoisena.

Olisiko muuta kaasutinsuositusta, vaikka kokemusperäisenä? Originaalin entisöiminen ei nyt ole vaihtoehto. Alkuperäisen sytkän kanssa saa taistella tarpeeksi. Omat 2-tahtitiedot on tuolta tuoreempien koneiden kisapuolelta, jossa 100cc:tä syötettiin 32 millisen läpi. Ei kyl tepsi tähän.

Että semmosta tänään...
thumbs-up.gif


(1) Erehdyin kerran leikkimään vetomiestä mansikkamaalla ja avasin reilummin kaasua. Tietenkin se hirtti kiinni ja sanotaanko näin, että raivostuneen teflonhärän kyydissä on helpompi pysyä. Lieroparat.
 
mulla on uusi amali jota käytetty pienissä briteissä mallia mehumaija pienellä koho kammiolla oisko 275
50 luvun vanhaa varastoa käyttämätön ja uuden veroinen 200e 0405360542
 
Back
Ylös