Kyllä domeja tuntuu porukoilla olevan, niistä ei vaan paljon tunnu keskustelua irtoavan. Tuntuu omistajat olevan harvasanaista porukkaa. Vai onkohan syy siitä kun pyörä vaan käy ja kukkuu eikä tartte ihmetellä kaasarien synkkaamista eikä vaihdella pakoputkia
Ite hommasin domin oikeastaan sattumalta. Olin hankkimassa NTV Revereä mutta sitten silmään sattui domi, joka vaikutti mielenkiintoiselta ratkaisulta, "katupyörä" jossa on isomukinen ilmakone kaksilla pakareilla ja enskarungolla. Jotenkin revere jäi kauppaan ja domi lähti mukaan.
Olen pärtsäillyt domilla nyt parisen kuukautta, en tosin maastossa kun nuorempana sain siitä tarpeekseni, rossipolvi on vieläkin sökönä vaikka on leikelty pariinkin otteeseen. Pikkuteillä ja domi tuntuu kovasti olevan kotonaan. Vääntöä on mukavasti ja kulkeekin omiin tarpeisiin riittävästi. Mukava ajettava ja pysyy aloittelijallakin kivasti hanskassa. Kulutus on ollut n. 4.5l/100km.
Keskituki vakiona olisi kiva juttu, samoin takaiskari sais olla pikkasen parempi.
Ei domi varsinaisesti mikään touring peli ole, mutta kyllä silläkin matkaa taittaa jos vaan perät kestää
. Halpa pyörä mutta kova penkki, säästyneet setelitukot voi laittaa perstaskuun menoa pehmentämään. Pidempään matkantekoon TA on kyllä varmaan mukavampi vaihtoehto. Hondalla löytyy katuenskoja joka makuun, domi, transalp, africatwin ja vielä varaderokin. Siitä voi valita mielensä ja kukkaron mukaan. Kun vaihtokuume iskee niin tosta listasta on helppo valita.