• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Keula värisee

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja jjuselius
  • Aloituspäivä Aloituspäivä

jjuselius

MotOrg ry
Keula värisee

Kokeiltu 4 eri vannetta, jarrut purettu X2, liukuputkia käännetty 90astetta, keula huollettu kesää varten, vauhdeissa 200km/h alkaa värinät. Ohjauslaakeri vaihdettu uuteen ja mitattu kellolla, ei heittoa. Menee käsi päähän, missä vika.
 
jjuselius sanoi:
Kokeiltu 4 eri vannetta, jarrut purettu X2, liukuputkia käännetty 90astetta, keula huollettu kesää varten, vauhdeissa 200km/h alkaa värinät. Ohjauslaakeri vaihdettu uuteen ja mitattu kellolla, ei heittoa. Menee käsi päähän, missä vika.

Jos on vihreä Honda, niin helppo homma.
Jos on joku muu merkki ja väri, niin menee arvailuksi
 
Tuntematta juurikaan pyörän käytöstä noissa nopeuksissa, niin tulee mieleen, että jos kyse on woblaamisesta, niin joku jossain on vinossa tai aerodynamiikka toispuoleista. Jos taas kyse on pystysuuntaisesta tärinästä, niin vika enemmänkin jossain keulassa.

Renkaat tietty aina ekana epäilyksen alaisena niin tasapainon kuin kulutuspinnan osalta. Voisiko renkaan sivusuuntainen tasapaino aiheuttaa moisen ilmiön? Sitä ei aina saa tasapainotettua ainakaan auton rengaskoneilla.
 
lario sanoi:
Se tieto ei ole tarpeellinen, koska puhutaan vain keulasta, ei koko moposta...
No 200 ei juurikaan säväytä jollain mopolla joka kulkee +300 mutta esim valkyriella on jo urheilujuhlan tuntua parisataa lasissa,ja jos on tarpeeksi tehoa ja paskat katteet niin voi keulakeventyä vielä tuossakin vauhdissa
 
Back
Ylös