Näillä kilometreillä, jos Aprilian RXV 5,5 antaa samat huoltovälit 5 tkm ja ehkä kestää niin siihen vaihtuu. Motoista ja enskoista kiinnostuneille voin sanoa että jättää litran öljytilalla olevat kisapelit kauppaan jos ei vaihda pyörää vuoden välein tai ole kastemadon hermot kun peli poikii.KTM 625 ,660 SMC ja 625 SXC jo valmiiksi Keihinillä varustettuja joten 200€ hintaerolla saa 1000 € kaasarin kun kuitenkin prätkää viritetään.Kuristuksena pyörissä on neulat suuttimet ja luistin liikkeen rajoitin ja ritilä änkkärissä,täysteho osat tulee pyörän mukana.Ainakaan mun pyörän rek.otteesa ei ole merkintää 17" vanteista joten laiton, 17"vanteilla ,nopeusmittarin ainakin vaatisi uusiksi.Vannepaketin mukana tuli eu- hyväksyntä paperit.Kotarin alkuperäistä mittaria ei saa enää ohjelmoitua 17" vanteelle.Käytän alkuperäistä 260 mm etujarrulevyä edessä ja riittää kadulle mainiosti. Vaihtoon enskasta motoksi menee noin 20 min, ketjusuoja ei sovi motoon ja takavanne ahdas asentaa tekemättä naarmuja vanteeseen.Hauska peli leluksi kun ei viitti enää remuta kadulla tutkia vältellen ja tuuria venyttäen,edellisellä pelillä SuizaTLR 1000 kaikki tuuri tuli jo käytettyä
Soralla ei kukaan kyttää ,mitä nyt vesurimiehiä vähän varoo. Eskarenkaita Pirelli MT21 ajettu 3 settiä läpi nyt siirryn täyteen halpaan crossirenkaaseen koska soralla rengas kuluu silmissä!Pisin enskalenkki 400km ,parilla kahvitimmalla kävi jo vähän ahterin päälle n.7 h muuten aika nastaa.Motovanteilla pisin lenkki n.250 km ,matkapyöräksi ei prätkästä ol kuin masokisteille,siirtymät soralle on tuskaa pikku kaupunkiräppäily hubaa mutta keuliessa saa olla tarkkana ettei jää kortti reissusta.Motovanteilla keulii huomattavasti huonommin kun keula laskee n50 mm vrt.17/21" vanne, takanapa on motovanteilla mulla vaimennettu mikä olisi muutenkin allroad käytössä must ,ketjut koittaa muualla kuin tosi toimissa mielellään kiertyä kaulan ympärille tai siltä ainakin kuulostaa.
Olin hommaamassa Honda XR 650 R saksasta mutta kukaan ei saanut siihen rek.papereita suomeen. Kyllä KTM oli sittenkin helpompi esim huollot 5000 km vastaaan Hondan 1000 km.Seuraavaksi lähtee kansi Sommer KTM:lle Saksaan muotoiluun ja lyödään virinokka jotta saadaan mäntyyn merkki vielä korkeammalle kuin nyt

.En kehu kotaria mutta ei ollut muutakaan vaihtoehtoa kuin SXC : lähes kisapyörän tehot ,hyvä jousitus,139 kg paino, toimii ehkä (40 tkm??) , kotarin tapauksessa aina ehkä.Japsit XT/TT ,DR-S katuenduroita mutta todella mietoja verrattuna kotariin.Huiput motona n.180 km/h mutta muistutaa piikillä ajoa (makuulla), 150 ottaa heittämällä.Katupyriin en enää sekoa jos ei tule lotosta että saa hommata koko setin prätkiä. Enska/motoilu on käynnistyksestä 110 % hupia kun katupyörällä sai paska jäykkänä muutaman täyskaasukiihdytyksen päivässä varastettua. Joten piikirengaskeliä vartoomaan ja lunta kaulukseen!!