• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Kenen etua tämä foorumi ajaa?

harmaahukka

Rauhallinen kaahari
Mitä suuremmaksi kasvaa, sen enemmän paskaa lentää. Näinhän se tietysti valitettavasti on. Suuri massa houkuttelee kaikki kaahotkin paikalle. Moottoripyöräily jää koko ajan pienempään rooliin foorumin tekstimassassa.

Alkaa vaan jo mietityttää kuuluuko MotOrg ry:n toimintaan enää nykyisenlaiseksi mestaksi muodostuneen foorumin ylläpito? Tai sitten päinvastoin: kuuluuko tällaisen foorumin takana seistä järjestäytyneen yhdistyksen satoine jäsenineen? Ajaako foorumi jäsenistön etua? Tai päinvastoin taas.

Eli kannattaisiko sittenkin jompi kumpi näistä lopettaa? Tai erottaa termit pysyvästi tosistaan (yhdistys ja foorumi)?

-hh-

PS. Tän voiskin muuten mode siirtää rekisteröityjen osioon, vähän epätarkasti kirjoitin tänne kehitysehdotuksiin.

edit: PS
 
En kuulu yhdistykseen, mutta kirjoittelen foorumille joskus, nykyisin harvemmin.

Tämä foorumi toimii tiedotuskanavana yhdistyksen jäsenille. Miksi siis ne pitäisi erottaa toisistaan? Tietenkin kasvanut keskustelufoorumi aiheuttaa aiheiden rönsyilyä, mutta kyllä kai sen kestää.
 
En kuulu yhdistykseen, mutta kirjoittelen foorumille joskus, nykyisin harvemmin.

Tämä foorumi toimii tiedotuskanavana yhdistyksen jäsenille. Miksi siis ne pitäisi erottaa toisistaan? Tietenkin kasvanut keskustelufoorumi aiheuttaa aiheiden rönsyilyä, mutta kyllä kai sen kestää.
Hmm... tiettyyn rajaan toki toimii. Mutta yhtä laillahan yhdistys voisi sopia, että yhdistyksen keskinäisenä tiedotuskanavana toimisi Koti ja Puutarha -lehden ilmainen keskustelusivu tai Suomi24. Ei kuluisi turhaa vaivaa ja aikaa aiheeseen liittymättömän toiminnan pyörittämiseen.

-hh-
 
Kasvaa suuremmaksi -> lisää jäsenia motorgiin? Vai oliko tämäkin ongelma?
"kuuluuko MotOrg ry:n toimintaan enää nykyisenlaiseksi mestaksi muodostuneen foorumin ylläpito?" jos motorg-jäsenmäärä kasvaa, niin kyllä sieltä kasvaneesta määrästä ylläpitäjiäkin luulisi löytyvän. Lähinnä moderaattoreita jotka voi ylläpitää järjestystä. Eikä niiden tarvitse imo edes motorgin jäseniä olla..

"Moottoripyöräily jää koko ajan pienempään rooliin foorumin tekstimassassa." jos lukee vain moottoripyöräaiheisia alueita niin mistä muusta täällä puhutaan? Kuitenkin enemmän tai vähemmän moottoripyöriin liittyvää juttua.

Minä olen foorumiin ihan tyytyväinen, kun parempaakaan ei ole tarjolla
smile_org.gif
 
Eikä niiden tarvitse imo edes motorgin jäseniä olla..
Tuo kuvaakin juuri minusta tätä hieman skitsoa tilannetta. Eli onko tämä vain jonkun satunnaisen keskustelijaporukan vaiko jonkun moottoripyöristä kiinnostuneen yhteisön foorumi? Tietty alun perin asetelma oli hieman toisenlainen, mutta niinpä oli ilmekin toinen.

-hh-

PS. Tehostetumpi moderointi voisi helpottaa jonkin verran tilannetta. Saisi moottoripyöristä kiinnostuneet ja muut persoonat pidettyä paremmin eri osioissa. Mopojutut saattavat jäädä silloin vähemmistöön, mutta ainakin turhan kohinan luettaminen vähenisi alan harrastajilta.
 
Pidän tätä foorumia pääpiirteissään loistavana.

Järkeviin moottoripyöräilyyn liittyviin kysymyksiin saa enimmäkseen järkeviä vastauksia. Totta kai paskaakin mahtuu joukkoon. Niin se menee oikeassa elämässäkin - keskustelut rönsyilevät ja osa on silkkaa paskaa.

Mainiot oheispalvelut, kuten sadetutka ja webshop, saivat minutkin liittymään MotOrg ry.n jäseneksi. Uskoisin, että foorumi tämänkaltaisessa muodossa houkuttelee muitakin jäsenyyteen laaja-alaisemmin, kuin suppeampi, puhtaasti asiasisältöön perustuva foorumi.

Moderoinnin kynnystä voisi kyllä yleisellä puolella nostaa ja paskanjauhannan puolella laskea.
 
Kehitysehdotuksia vaan esille. Otamme niitä mielellään vastaan.
No, olen jo kerran ehdottanut, että rekisteröityjen osion alle perustettaisiin muutama moottoripyöriin liittyvä osio. Se ei ottanut tulta. Perusteluna muistaakseni turha päällekkäisyys.

Ehkä voisi auttaa, jos Yleistä keskustelua/Yleistä keskustelua moottoripyöristä lisättäisiin vielä Yleistä keskustelua/Yleistä keskustelua -osio. Siis tavallaan moottoripyöräkeskustelun ja pa*kanjauhannan väliin oma osasto, jossa voisi umpia ja lampia turista ja jonka mp-harrastajat voisivat jättää kokonaan lukematta.

Yksi teknokeino voisi olla se, että jokainen osio "tilattaisiin" erikseen eli käyttöliittymä muodostuisi sellaisesta paketista, jonka olisi viilannut itselleen sopivaksi. Tällöin esimerkiksi otsikkopalkkiin ilmestyisi uusien viestien osalta otsikoita vain tilatuilta alueilta. Näin joku voisi vaikkapa tilata mp-asioita käsittelevät osiot omaan liittymäänsä ja säästyä kokonaan rasittavalta tauhkalta.

-hh-

PS. Kuulostaako tämä ruikuttamiselta? Jos näin, niin olen vaan sitten hakoteillä ja tyydyn tilanteeseen. Ja kaikkihan voivat aina äänestää jaloillaan. Mutta kun tämä on kuitenkin maan ykkösmesta - ja jos jaksaa kaiken asiaankuulumattoman vaan seuloa pois, ei missään muualla näe ja koe näin paljon virtuaalia mopomaailmaa ...siksi kai tää tulikin mieleen.
 
tässä taannoin talvella yritin herättä keskustelua aiheella tarvitseeko kaikkien olla motoristeja.

edelleenkin suon oikeuden kaikille halukkaille, mutta peräänkuulutankin jokaisen yksilön vastuuta yhteisen harrastuksen puolesta ja julkisuuskuvasta.

uskoisin kuitenkin, jotta suurin osa on edelleenkin esimerkillisiä tielläliikkujia ja omalta osaltaan pitää yllä niitä hyveitä joita on aikojen alusta liitetty motorismiin.

mutta kun kuitenkin tästä on tullut sellainen muotijuttu, munkin pitää alkaa niin sattuuhan noita ylilyöntejä ja jaskan lentelyä. sama ongelma liittyy kaikkiin massahommiin.

tuskin tämän foorumin tarkoitus on olla julkisuuskuvana org;n toimintana muu toiminta tehköön sen puolestaan.
ja onhan siinä aktiivit tehneetkin paljon arvokasta työtä.
 
Jos nuo yhdistyksen jäsenet haluavat aloittaa oman huttunsa johon "ulkopuoliset" ei pääse, onhan sekin käsittääkseni ihan mahdollista - ellei jopa ole jo toiminnassakin, en tiedä
nixweiss.gif
Vetäkää siellä just tasan niin asiallista ja tiukkapipoista mopo-rajoittunutta keskustelua kuin ikinä haluatte, mutta jättäkää tämä forumi rauhaan ja antaa rönsyjen rauhassa rönsyillä - toki tiettyjen, järkevien rajojen puitteissa
wink.gif
Niinhän nämä ovat syntyneetkin - ensin tämä forumi ja sittemmin Ry siihen kylkeen. Mikä oikeutus Ry:llä muka olisi "nielaista" ja omia forumia kokonaan itselleen
shaun.gif
 
Eikä niiden tarvitse imo edes motorgin jäseniä olla..
Tuo kuvaakin juuri minusta tätä hieman skitsoa tilannetta. Eli onko tämä vain jonkun satunnaisen keskustelijaporukan vaiko jonkun moottoripyöristä kiinnostuneen yhteisön foorumi? Tietty alun perin asetelma oli hieman toisenlainen, mutta niinpä oli ilmekin toinen.
Eikö moottoripyöristä voi olla kiinnostunut ilman (ja hyvä moderaattori) että on motorgin jäsen?
smile_org.gif
 
Eikö moottoripyöristä voi olla kiinnostunut ilman (ja hyvä moderaattori) että on motorgin jäsen?
smile_org.gif
Ja ilman että omistaa moottoripyörää?

Itse olen tehnyt jo muutaman vuoden vapaaehtoistyötä tämän foorumin sekä ry:n (eli teidän kaikkien käyttäjien) eteen, enkä ole omistanut moottoripyörää about kolmeen vuoteen. Ja aion jatkaa vielä mikäli luoja suo.

Haluan tällä kertoa sen, että meitä on moneen junaan. Käyttäjien kategorisointi ei oikein onnistu ilman, että jotain potkaistaan päähän aiheetta.

Mätiä munia mahtuu aina mukaan, jotka eivät halua tai pysty noudattamaan sääntöjä, jotka tällä foorumilla on ollut aikojen alusta alkaen. Se vaan on kiintiö, jolle ei voi mitään.

Yritämme parhaamme mukaan pitää foorumin "siistinä" jatkossakin. Käyttäjämäärien räjähdysmäinen kasvu tuo väkisinkin hieman erilaista keskustelua foorumille mitä on aikaisemmin ollut. Pienen porukan ns. kuppikuntamaiseen foorumiin ei valitettavasti ole paluuta näillä käyttäjämäärillä.


Motorg Ry perustettiin aikanaan foorumin tueksi, eli Ry:n toiminnalla mm. rahoitamme tämän foorumin ylläpidon. Mikä ei muuten ole ihan halpaa sekään. Kaikella on tarkoituksensa.
 
Eikö moottoripyöristä voi olla kiinnostunut ilman (ja hyvä moderaattori) että on motorgin jäsen?
smile_org.gif
Ja ilman että omistaa moottoripyörää?
Mielestäni voi
smile_org.gif
Kuten voi olla useampia mopoja olematta mode. jotenkin vaan keskustelusta tulee mieleen lausahdus "ilman hauskaakin voi olla viinaa"
tounge.gif
En ymmärrä et miten joku kokee ongelmaksi et foorumi ja ry toimii samalla sivustolla, on kait niitä muitakin asioita mitä en ymmärrä.
smile_org.gif
 
Jos ns. "oikeat" moottoripyöräkeskustelut rajataan vain RY:n jäsenille, niin tässä on myös yksi erittäin huono puoli. Tämä on mielestäni se, että mitä enemmän pyöristä tietävää porukkaa täällä pyörii niin sitä kattavammin tulee vastauksia noihin oikeasti moottoripyöriin liittyviin ongelmiin jne.

Eli tuommoinen rajoitus söisi myös pahasti vastausten kattavuutta esim. johonkin vähän kinkkisempään ongelmaan.

Mutta jos ollaan sitä mieltä, että ns. vip-jäsenet, jotka aktiivisesti ja asiallisesti osallistuvat itse pyöristä/tekniikasta/ongelmista käytäviin keskusteluihin eivät tähän kelpaa, niin rajatkaa sitten mun puolesta.

Itse kuulun siihen kuppikuntaan joka ei koe tarpeelliseksi liittyä itse yhdistykseen (ajanpuute jne.), mutta osallistun ja käytän aktiivisesti tätä ERITTÄIN hyvänä tietopankkina kuitenkin.

Ainahan näissä asiaoissa on monta katsontakantaa, mutta kokonaisuutena tämä foorumi toimii mun mielestä todella mainiosti. Kyllä sen paskan tuolta seasta helposti suodattaa ja ne oikeat asiat löytyvät kohtuu pienellä vaivalla.

Veikkaisin että rajoittamalla ammutte samalla osittain myös itseänne jalkaan.

- P

Edit: ja jos jollakulla ottaa pattiin minun tyyliset ns. siipeilijöinä täällä pyörivät, niin olisin kyllä valmis maksamaan jonkinnäköisen (pienen) kannatusmaksun foorumin käytöstä. Tiedän kyllä että palvelimet ja softat haukkaa rahaa ihan mukavasti. Tämäkin kyllä tunnetusti tappaa foorumeita kohtuu nopeasti eli käytännössä tuloksena olisi pienellä käyttäjämäärällä toimiva "kuppikunta".
 
Eikö moottoripyöristä voi olla kiinnostunut ilman (ja hyvä moderaattori) että on motorgin jäsen?
smile_org.gif
Ja ilman että omistaa moottoripyörää?
Mielestäni voi
smile_org.gif
Kuten voi olla useampia mopoja olematta mode. jotenkin vaan keskustelusta tulee mieleen lausahdus "ilman hauskaakin voi olla viinaa"
tounge.gif
En ymmärrä et miten joku kokee ongelmaksi et foorumi ja ry toimii samalla sivustolla, on kait niitä muitakin asioita mitä en ymmärrä.
smile_org.gif
No kun saattaisi kenties ehkä varovasti olettaa, että MotOrgin jäsenistöä yhdistäisi moottoripyöräily. Tai mistä minä tiedän mikä kunkin motiivi on...

-hh-

PS. Mutta tottahan tuo on, ettei moottoripyöräilystä kiinnostuneisuutta välttämättä osoita vain moottoripyörällä ajaminen - vaikka se nyt aika loogiselta vaikuttaisikin.

Toisaalta moottoripyörän omistamiseen voisi kyllä nykyään panna joitakin rajoitteita
tounge.gif
(Muille paitsi mulle siis
lookaround_orig.gif
)
 
Veikkaisin että rajoittamalla ammutte samalla osittain myös itseänne jalkaan.
Mikä ihmeen rajoitus keskustelu täällä on käynnissä? Ei RY ole mitään rajoittamassa. Joten lopetetaan tälläisen virheellisen informaation antaminen heti.

Ilman RY:tä ei ole foorumia, eikä ilman foorumia ole RY:tä. RY on perustettu sen takia että tämäkin foorumi pysyy hengissä.
Sitten kaikille ketkä välttelevät ja selittelevät RY:n kuulumattomuudellaan ajanpuutteella sun muulla, niin muistakaa että näillä jäsenmaksuilla katetaan tämän palvelimen kulut. Joten sen voi maksaa ihan kannatusmielessä, vähän niinkuin kiitoksena tämän foorumin olemassa olosta.

Mitä enemmän pensaassa on marjoja, sen enemmän siellä on myös happamia marjoja.
 
Veikkaisin että rajoittamalla ammutte samalla osittain myös itseänne jalkaan.
Mikä ihmeen rajoitus keskustelu täällä on käynnissä? Ei RY ole mitään rajoittamassa. Joten lopetetaan tälläisen virheellisen informaation antaminen heti.

Ilman RY:tä ei ole foorumia, eikä ilman foorumia ole RY:tä. RY on perustettu sen takia että tämäkin foorumi pysyy hengissä.
Sitten kaikille ketkä välttelevät ja selittelevät RY:n kuulumattomuudellaan ajanpuutteella sun muulla, niin muistakaa että näillä jäsenmaksuilla katetaan tämän palvelimen kulut. Joten sen voi maksaa ihan kannatusmielessä, vähän niinkuin kiitoksena tämän foorumin olemassa olosta.

Mitä enemmän pensaassa on marjoja, sen enemmän siellä on myös happamia marjoja.
Luit siis vain tuon pätkän tekstistäni, kun noin riemastuit? Johan tuolla mainitsin, että olisin valmis maksamaan myös foorumin käytöstä! Luetaan ne viestit kokonaan, jookosta?

- P

Edit: en ole valmis maksamaan koko summaa, koska en tosiaan millään muulla tavalla hyödy yhdistyksen toiminnasta, koska aikaa vain ei ole esim. ratapäiville, en tilaa Reliateciltä tavaraa jne. Mutta jos joku pienempi "lite" maksu esim. olisi, niin sen olisin valmis kannatusmielessä maksamaan.

Edit: väärä sanamuoto tuossa lainaamassasi kohdassa näköjään lipsahtanut -> "ammutte" olisi pitänyt kirjoittaa "ampuisitte" muotoon. Sorry siitä.
 
Olen ollut pari vuotta yhdistyksen jäsen ja lukenut foorumia lähes päivittäin. Klikkaan pääsivulta auki "Foorumin uudet viestit" ja valitsen sitten kiinnostavat otsikot. Varmaan 95 prosenttia lukemastani on liittynyt moottoripyöräilyyn. En ole toistaiseksi havainnut itseäni häiritseviä ongelmia viestien sisällössä, moderaattorien toiminnassa enkä sivuston liitynnässä ry:n toimintaan.
Ehkäpä joku voisi avata äänestysketjun käyttäjien tyytyväisyyden mittaamiseksi?
 
^ Samanlainen fiilis kuin Harzalla. En oikein ymmärrä mitä tällä ketjulla ajetaan takaa? Siis eikös täällä melkein kaikki keskustelu pyöri jo moottoripyöräilyn ympärillä (pl. P*skanjauhanta, jossa sana onkin vapaa)..
 
Back
Ylös